My Favorite Movies


  littleadidas085's Rating My Rating
1
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
2
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
Click to Rate
3
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions 5.0 Stars
Good movie
Click to Rate
4
Dangerous Minds (1995,  R)
Click to Rate
5
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
6
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted 4.0 Stars
Love it, Angelina Jolie, was so good in this movie
Click to Rate
7
Hackers (1995,  PG-13)
Click to Rate
8
The Bone Collector (1999,  R)
Click to Rate
9
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
Good movie
Click to Rate
12
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
I love Saw
Click to Rate
13
Saw III (2006,  R)
Saw III 4.5 Stars
Good Movie
Click to Rate
14
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
15
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window 4.0 Stars
Pretty good
Click to Rate
16
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 4.5 Stars
Love Johnny Depp, great movie
Click to Rate
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Good movie
Click to Rate
18
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 5.0 Stars
Tim Burton is the best director, love his movies
Click to Rate
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Love it
Click to Rate
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 4.5 Stars
Johnny Depp, love him, good movie
Click to Rate
21
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland 4.5 Stars
Good Movie, Johnny Depp is in it, need I say more
Click to Rate
22
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
23
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
24
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
25
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
26
The Color of Money (1986,  R)
Click to Rate
27
Risky Business (1983,  R)
Click to Rate
28
Cocktail (1988,  R)
Click to Rate
29
Days of Thunder (1990,  PG-13)
Click to Rate
30
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
Click to Rate
31
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
32
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
33
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Click to Rate
34
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
The Firm (1993,  R)
Click to Rate
36
That Thing You Do! (1996,  PG)
Click to Rate
37
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
Click to Rate
38
Stepmom (1998,  PG-13)
Click to Rate
39
Conspiracy Theory (1997,  R)
Conspiracy Theory 4.0 Stars
good movie
Click to Rate
40
Dying Young (1991,  R)
Click to Rate
41
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
Click to Rate
42
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman 5.0 Stars
Good movie
Click to Rate
43
Runaway Bride (1999,  PG)
Click to Rate
44
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
45
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
Raising Helen (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Practical Magic (1998,  PG-13)
Click to Rate
49
The Others (2001,  PG-13)
Click to Rate
50
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter 3.5 Stars
I really liked this movies surprisingly.
Click to Rate
51
Cold Mountain (2003,  R)
Click to Rate
52
My Life (1993,  PG-13)
Click to Rate