My Favorite Movies


  littlecharmer1959's Rating My Rating
1
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Amazing film, and my first taste of David Lynch! Totally surreal, but I think I've just about got my head round it. Definitely needs more than one viewing just to go back and work everything out but even on first viewing you can't deny how great it is.
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Utterly charming! A modern classic.
3
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
Zerkalo (The Mirror)
It's said that Tarkovsky's films are as close as the cinema has come to poetry, and after only seeing one Tarkovsky film I have to agree.
The film is biographical therefore highly personal for Tarkovsky, but even to the viewer this is a haunting and moving piece of cinema.
The images are some of the best I've seen. The last scene, with Bach's St. John's Passion playing over it, was so beautiful I had a tear in my eye.
4
Persona (1966,  Unrated)
Persona
Wow! This film is one of the best films I've ever seen. Liv Ullman and Bibi Andersson are fantastic.
5
Jules and Jim (1962,  Unrated)
Jules and Jim
Fantastic. My favourite of Truffaut's films and Jeanne Moreau's finest role.
6
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows)
The final scene alone is a work of art.
7
Black Narcissus (1947,  Unrated)
Black Narcissus
A masterpiece from Powell and Pressburger.
The Technicolour is just beautiful, the colours are just so powerful, especially in the scene with Kathleen Byron putting on the lipstick. The scenery is also beautiful, looking like a painting at times. In fact the whole film was shot in Britian, so the scenery are just enlarged black and white photographs painted over.
Now, onto the acting. Deborah Kerr is brilliant as the Sister Superior who is struggling with her past and is also trying keep together the small order of nuns. A young Jean Simmons is also great in what is an almost mute role. But the person who really steals the show for me is Kathleen Byron as the crazy Sister Ruth. The climax of the film where Sister Ruth finally flips and lets the tension get to her is a worthy performance.
This is a brilliant, beautiful piece of British cinema.
8
Peeping Tom (1960,  Unrated)
Peeping Tom
Totally ahead of it's time. A classic.
9
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven)
They don't make films like this anymore. David Niven is the fighter pilot who falls in love with Kim Hunter in his final few minutes, yet his angel of death misses him so he appeals for his chance to live.
Earth is portrayed in rich technicolour while the afterlife is monochrome. A beautiful, ahead of it's time fantasy by Powell & Pressburger. A must see.
10
A Taste of Honey (1961,  Unrated)
A Taste of Honey
A fine piece of British social realism. Rita Tushingham puts in a brilliant performance.
11
Billy Liar (1963,  Unrated)
Billy Liar
One of my favourites. Has some great comic moments as well as being one of the best known of the "kitchen sink dramas". The story revolves around Billy who does nothing but daydream and let his imagination run wild. Its through his wild imagination that Billy has managed to find himself engaged to not one but 3 girlfriends. It may seem that Billy is uncaring towards his family and 3 girlfriends but it becomes clear that Billy?s wild imagination and habit of lying is his way of escaping the humdrum life of 1960s Northern England. Also a great performance by Julie Christie in her first major film role.
12
Look Back in Anger (1958,  Unrated)
Look Back in Anger
Has to be one of my favourites. Burton's performance is just amazing.
13
Meshes of the Afternoon (1943,  Unrated)
Meshes of the Afternoon
A landmark in Avant-Garde filmmaking. Surreal, creepy, and unnerving, this is a must see for anyone interested in cinema.
14
The Leather Boys (1964,  Unrated)
The Leather Boys
A classic kitchen sink drama, though not as well known as similar films of the period.
The Leather Boys tells the story of two people who marry too young, and discoverer they don't really know each other.
As the couple begin to drift apart, Reggie turns to his pal and begins to find out who he really is.
Features great acting from the 3 leads (Campbell, Tushingham and Sutton), and was ahead of it's time due to the fact it features homosexuality.
Overall if you like films from this period this is a must see.
15
Pandora's Box (1929,  Unrated)
Pandora's Box
Amazing film. Louise Brooks is just mesmerising, my eyes were fixed on her the whole time. Has a great moody, sexual atmosphere throughout. Overall a must see of the silent era.
16
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Another brilliant film by Bergman. Bergman always leaves my speechless, so I'll just say if you haven't seen this, do.
17
Rebecca (1940,  Unrated)
Rebecca
"Last night I dreamt I went to Manderley again."

Everything about this is just brilliant, from the brilliant performances and gothic atmosphere to the unexpected twist at the end.
18
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
Picnic at Hanging Rock
Amazing film by Peter Weir. Incredibly mysterious and surreal. The soundtrack is also wonderful and only adds to the uneasy feeling of the film.
19
Bonnie and Clyde (1967,  R)
Bonnie and Clyde
Warren Beatty and Faye Dunaway play the two leads perfectly. The final scene where they take one last loving look at each other before both being riddled with bullets will stay in my mind for days to come I'm sure.
20
The Innocents (1961,  Unrated)
The Innocents
A subtle and atmospheric horror movie. Brilliantly shot, infact it's the combination of the photography and the minimal soundtrack which makes this film all the more creepy
21
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
"Viddy well, little brother. Viddy well."
22
Barry Lyndon (1975,  PG)
Barry Lyndon
The best film I've seen in a long time. Glorious cinematography and brilliant soundtrack make this one of Kubrick's greats.
23
Brief Encounter (1945,  Unrated)
Brief Encounter
A simple and terribly British tale of true love. Everything about it is perfect, from the two lead performances, to the locations to the brilliant Rachmaninov soundtrack.
24
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
La Dolce Vita
Love it. A classic.
25
If.... (1968,  Unrated)
If....
Classic. A stunning film which to this day is still powerful. Malcolm McDowell gives a great performance in what was his first major role. Love the jumps from colour to black and white, even if it was down to budget!
26
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
Brilliant film. James Dean in Rebel is the symbol of teenage rebellion. After all these years it's still relevant today. A classic which you just have to see.
27
The Graduate (1967,  PG)
The Graduate
"Mrs. Robinson, you're trying to seduce me."

A brilliant classic film. The three main leads are great. Some very funy moments in this film as well as being nicely shot with interesting camera angles.
28
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall
All I can say is brilliant.
29
Viridiana (1961,  R)
Viridiana
A brilliant film from Luis Bunuel.
30
Georgy Girl (1966,  Unrated)
Georgy Girl
The link between the "Kitchen Sink Dramas" and the "Swinging London" movies.
Anyone interested in the sixties will love this.
The Georgy of the title is an overweight, plain girl played greatly by Lynn Redgrave who somehow becomes torn between her roomates lover and the advances of an older man (James Mason).
This charming and funny film is defiantly worth a look.
31
The Red Shoes (1948,  R)
The Red Shoes
Powell and Pressburger do it again. A beautiful film shot in technicolor about a woman forced to chose between her two loves, her husband and the ballet. The 15 minute dance sequence is glorious.
32
Faces (1968,  PG-13)
Faces
An excellent piece of cinema. It has an almost documentary style which makes you feel as if you are eavesdropping on real people in real situations. This of course is down to the brilliant acting, which is so raw and powerful. Cassavetes style won't be for everyone, but it's worth sitting through the 2 hours plus just for the acting alone.
33
A Woman Under the Influence (1975,  R)
A Woman Under the Influence
With every film I watch of his I love Cassavetes more, and this is defiantly the best of his I've seen so far. Gena Rowlands performance is amazing as the housewife and mother struggling with mental illness. But throughout the film it becomes clear that she is not the only one suffering from an illness. Nick, her husband also seems to be suffering, always get angry and occasionally violent. The couple are under the influence of each other, driving one another mad, yet when all is said and done all they can do is get on with life (the last scene especially).
34
Psycho (1960,  R)
Psycho
Words cannot describe Psycho. Everyone must watch this film at least once.
35
Don't Look Now (1973,  R)
Don't Look Now
A great horror film with a bizarre twist at the end.
36
Withnail and I (1987,  R)
Withnail and I
" We've gone on holiday by mistake"

Probably the best British comedy ever.
37
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
Great film with Gregory Peck on top form as Atticus Finch.
38
Smiles Of A Summer Night (1957,  Unrated)
Smiles Of A Summer Night
Bergman does comedy!

Lighter in tone compared to most of his other films, but as always brilliant. Witty script and great performances.
39
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad)
Simply a masterpiece.

A simple plot of a man trying to convince a woman that they had an affair the previous year, yet still a complex puzzle which will take more than one viewing to fully undertand.
The black and white cinematography is beautiful. The tracking shots through the corridors of the baroque hotel are also sublime.
A truly unique experience.
40
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
A brilliant drama about a Jewish woman in occupied Holland who infiltrates the Nazis. Then story keeps you more than interested throughout, and the acting, especially that of Carice van Houten, is superb.
41
Sommarlek (Summerplay) (1951,  Unrated)
Sommarlek (Summerplay)
Probably Bergman's first masterpiece, although I've yet to see any of his earlier works. Very similar to Summer With Monika as they basically have the same subject manner, a summer love affair.
42
Dancer in the Dark (2000,  R)
Dancer in the Dark
An amazing and heartbreaking film with an outstanding performance by Bjork.
43
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
A remarkable film. Even more powerful due to the fact that it's based on a true story.
44
The Wednesday Play (1966,  PG)
The Wednesday Play
"How queer everything is today"

Photobucket

Jonathan Miller's 1966 BBC production of 'Alice In Wonderland' has to be one of the most original adaptations of Lewis Carroll's novel (the other worthy contender being Jan Svankmajer's 'Alice').

Miller's Wonderland is a beautiful, haunting, dreamland filled with a Victorian cast. Due to Miller's choice to dress his characters in Victorian attire rather then the usual animal costumes he managed to persuade a wealth of English talent to take part. The cast is one of the most appealing thing's about Miller's Wonderland and we are treated to some amazing performances from the likes of Peter Sellers as the King of Hearts, Peter Cook as the Mad Hatter, Wilfred Bramble as the White Rabbit and also appearances by Michael Redgrave and John Gielgud. Alice herself is played by the wonderful Anne-Marie Mallick. She is certainly not your convential Alice, instead she is rather detached and disinterested and hardly ever seems to look directly at the other characters. The Mad Hatter's tea party is a glorious example, Alice is not amused by Peter Cook's riddles which don't make sense and sits there simply bored by it all whilst the camera shows us drowsy close-ups with the brilliant Ravi Shankar soundtrack playing in the background.

Photobucket

Miller's Wonderland is a dreamlike, grown up and very 60s feeling adaption of the the classic story and gets my vote for being the best version out there.

Photobucket
45
Saturday Night And Sunday Morning (1961,  Unrated)
Saturday Night And Sunday Morning
A classic of the British New Wave genre. A truly great film not to be missed.
46
This Sporting Life (1963,  Unrated)
This Sporting Life
Powerful performances by both Richard Harris and Rachel Roberts.
47
East of Eden (1955,  PG)
East of Eden
James Dean, what more can I say?
48
Kes (1969,  PG-13)
Kes
Really great film from Ken Loach, "gritty Northern drama"
49
The Loneliness of the Long Distance Runner (1962,  Unrated)
The Loneliness of the Long Distance Runner
Brilliant!
50
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player)
Another one of Traffaut's greats, although sometimes overlooked. A clever and funny film.
51
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Blowup (Blow-Up) (Blow Up)
Brilliant film.
52
Manhattan (1979,  R)
Manhattan
Woody Allen is a genius. I had never seen a Woody Allen film before this and I'm so glad I decided to buy it. It's shot in glorious black and white which makes the New York skyline look even more beautiful than it already is.
Brilliant humour, brilliant images, brilliant film.
53
Days of Heaven (1978,  PG)
Days of Heaven
One of the most visually beautiful films I've ever seen.
54
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
A dark, macabre fairytale, defiantly not one for the kids.The performance's of Ofelia and Captain Vidal are what really stood out to me, plus the amazing effects.
55
Breaking the Waves (1996,  R)
Breaking the Waves
Lars Von Trier takes us on an emotional tour-de-force, questioning love, commitment and religion. Emily Watson gives a great and memorable performance as the troubled Bess, and Katrin Cartlidge provides excellent support.
The only flaw has to be that final scene!
56
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
The Lady Vanishes
An early masterpiece by Hitchcock. As previously said, the start is a bit slow but once they get on the train the suspense kicks in and your hooked.
57
Oliver Twist (1951,  Unrated)
Oliver Twist
The master David Lean directs the best adaptation of the classic Oliver Twist. Alec Guinness puts in a fine performance as Fagin, and the transformation is amazing. The black and white visuals are stunning and add to the grim, dark atmosphere perfectly.
58
42nd Street (1933,  Unrated)
42nd Street
The first great musical and the one that invented all the cliches.
Only thing it would of benefited from is more Busby Berkely dance sequences.

"Now go out there and be so swell that you'll make me hate you!""
Photobucket
59
Onibaba (1965,  Unrated)
Onibaba
A haunting, beautiful and creepy horror film from Japan.The cineamatography is lovely, every shot is gorgeous, especially the countless images of reeds blowing in the breeze. The soundtrack also fits perfectly.
A must see.
60
La Antena (The Aerial) (2007,  Unrated)
La Antena (The Aerial)
Another great film to come out of Argentina recently.
La Antena draws it's influence from silent cinema, especially Fritz Lang, and especially Metropolis which it directly references.
It's visually stunning, every frame creates a perfect picture. Although clearly a homage to the silent era, Esteban Sapir does add in his own unique touches, such as the inventive placing of the title cards.
Like La Cienaga, La Antena is another promising film from Argentina and is definitely worth seeking out.
61
Short Cuts (1993,  R)
Short Cuts
A great piece of filmmaking from Robert Altman. The whole ensemble cast is brilliant. Overall a superb achievement.
62
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
What can I say, I unashamedly love it! Yes, it's bizarre and weird but it's bloody entertaining!

"Don't dream it, be it!"
63
Morrissey: Who Put the M in Manchester (,  PG)
Morrissey: Who Put the M in Manchester
Brilliant concert DVD from Morrissey. The fact that it is in his hometown and on his birthday just makes it even more special.
64
The Smiths: Still Ill (2006,  Unrated)
65
The Importance of Being Morrissey (2002,  Unrated)
The Importance of Being Morrissey
A brilliant documentary on former Smiths singer Morrissey.
66
Morrissey: ¡Oye Esteban! (2000,  Unrated)
Morrissey: ¡Oye Esteban!
Compilation of Morrissey videos 1988-1995.
67
Introducing Morrissey (1996,  Unrated)
Introducing Morrissey
Another brilliant concert video form Morrissey, this time from the Boxers tour of 1995.
68
The Malady Lingers On (1993,  Unrated)
The Malady Lingers On
A collection of Morrissey videos from 1991-1992, including Certain People I Know, We Hate It When Our Friends Become Successful and You're The One For Me Fatty :P
69
Morrissey: Live in Dallas (1992,  Unrated)
Morrissey: Live in Dallas
A briiliant concert from Morrissey, from the Kill Uncle tour of 1991. Morrissey gigs are certainly wild affairs and this proves it.
70
Hulmerist (1990,  Unrated)
Hulmerist
A collection of Morrissey's early solo videos plus footage of fans at Morrissey's first solo gig in Wolverhampton, 1988.
All the classic early videos are here, including Suedehead, Everyday is Like Sunday and Ouija Board, Ouija Board featuring Joan Sims and Kathy Burke! The fan footage is also amazing.
71
The Smiths: The Complete Picture (1992,  Unrated)
The Smiths: The Complete Picture
The Smiths. The greatest band of the 80s, possibly the greatest band of all time, and this proves it. Here we have 13 videos from them, consisting of the few promo videos they made and some of their best known live performances. We also have 3 videos directed by Derek Jarman (The Queen Is Dead, Panic and There Is A Light That Never Goes Out). Any Smiths fans , or music fan for that matter should watch this.
72
The Wizard of Oz (1939,  G)
73
Safety Last! (1923,  Unrated)
74
This Is England (2007,  Unrated)
This Is England
Why has it taken my so long to see this gem?
75
Kanal (Canal) (They Loved Life) (1961,  Unrated)
Kanal (Canal) (They Loved Life)
The second film in Andrzej Wajda's War Trilogy and defiantly better than the first. Set in the last few days of the Warsaw Uprising, showing how the Polish resistance fighters carried on till the end.
Kanal is Polish for Sewer, and it is here that most of the film takes place. The film has a very claustrophobic feel, and the filthy setting of the film can only be described as a living hell. Although it's hard to watch the characters still display an incredible amount of human emotion.
76
At Land (1944,  Unrated)
At Land
An incredible viewing experience.
77
Great Expectations (1947,  Unrated)
Great Expectations
As is the case with the later Oliver Twist, this is a great Dickens adaption by David Lean. Right from the first shot Lean and photographer Guy Green capture the bleakness perfectly. Whilst not giving a bad performance I think John Mills was too old to play Pip as a young man. Pip and Estella in their younger years however, played by Tony Wager and Jean Simmons, were perfectly cast.
78
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Hilarious! Possibly my new favourite Kubrick.
I can't praise Peter Seller's performance enough, each of his characters were brilliant.

"Sir, you can't let him in here. He'll see everything. He'll see the big board!"
79
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom
Stunning visuals for the time and still very effective today. The story may have plot holes and not be up to scratch be with images this enticing it doesn't matter. Originally filmed as a silent with sparse amounts of dialogue added later, "Vampyr" is slow, dreamy and has a genuinally creepy atmosphere. A must see.
80
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
Beauty and The Beast (La Belle et la bête)
A magical film! The effects and visuals are stunning. The costumes, music and cinematography are also wonderful.
81
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead
A masterpiece from David Lynch. The entire film is disturbing and makes for uncomfortable viewing yet it's hard to tear yourself away from the images. It's been a few days since I've watched it and I still find the surreal images coming back to haunt me, frankly I hope they stay there because Eraserhead is indisputably wonderful.
82
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
David Huxley: Now don't lose your head, Susan.
Susan Vance: My what?
David Huxley: Don't lose your head!
Susan Vance: I've got my head, I've lost my leopard!
83
I Walked With a Zombie (1943,  Unrated)
I Walked With a Zombie
A brilliant Val Lewton film. "I Walked With A Zombie" has a genuine creepy atmosphere thanks to the combination of great lighting and the voodoo drum soundtrack. Just more proof that bloody images are not necessarily the answer to a good scare, subtlety is the key.
Strangely I Walked With A Zombie reminded me of Mulholland Drive in parts, and I wonder whether David Lynch was influenced by it. In I Walked With A Zombie we have Betsy travelling from Canada to Fort HOLLAND whilst in Mulholland Drive we have Betty travelling from Canada to MulHOLLAND Drive. Betsy's job is to take care of the mentally paralysed Jessica whilst Betty ends up taking care of amnesiac Rita. There's a brilliantly eerie scene (my favourite scene in fact) where Betsy and Jessica are walking hand in hand through the sugar cane plantation and end up coming face to face with the terrifying Zombie guy, which again made think of Betty and Rita walking through Sierra Bonita coming face to face with the corpse. Coincidence maybe?
Oh, and I've read that the people who bought you Saw will be remaking this along with 3 other RKO horror films. I think we all know how that will turn out.
84
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
Orphée (Orpheus)
A beautiful masterpiece. After "La Belle et la Bete" I didn't think it could get much better but I was wrong. Plus those effects are amazing!


Photobucket
85
Soy Cuba (I Am Cuba) (1964,  Unrated)
Soy Cuba (I Am Cuba)
Breathtaking! I am Cuba, directed by Mikheil Kalatozishvili, and made in collaboration between the Soviet Union and Cuba, follows four different lives. Starting with a Havana prostitute, and then a farmer losing his land, student rebels, and finally a poor farmer accepting to join revolutionary army. Yes, it's Communist propaganda, but let's put the political issues to one side for a moment. The cinematography and camera work is some of the best I've ever seen. The long shots are amazing and the crisp black and white really captures the beauty of Cuba. The famous opening shot going through the party and down the side of the building is particularly great and has clearly been influential to other directors. Anyone who's seen it may enjoy this unique and humorous tribute of it I came across :P
http://uk.youtube.com/watch?v=NfO6okjs0cg
86
Happiness (1998,  Unrated)
Happiness
Both funny and disturbing at the same time. An excellent ensemble cast, with Dylan Baker, Jane Adams and Philip Seymour Hoffman really standing out.
87
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
The Return (Vozvrashcheniye)
The Russians certainly know how to make beautiful films! Very reminiscent of Tarkovsky. Stunning visuals with beautiful muted blue cinematography. The two young leads are fantastic. I was sad to learn that Vladimir Garin, who played Andrey, passed away on the day the film premiered in Russia. One of the best films of the decade and a must see.
88
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
Il Gattopardo (The Leopard)
A gorgeous Italian epic. Beautiful in everyway from the acting, to the grand visuals and to the superb Nini Rota score. My first Visconti film, I'm definitely looking forward to discovering his other works.
89
Distant Voices, Still Lives (1988,  PG-13)
Distant Voices, Still Lives
Terence Davies's autobiographical film of working-class life in 1940s/50s Liverpool.
A brilliant, emotional and powerful film full of great acting. The story is told through memories and switches between childhood and adulthood.
Unique and highly recommended.
90
The Long Day Closes (1992,  PG)
91
Gilda (1946,  PG)
Gilda
"There never was a woman like Gilda!"

A brilliant film noir, right from the opening shot. Hayworth is just dazzling, I think I'm in love with Rita Hayworth as Gilda! Glenn Ford and George Macready must also be mentioned, the gay subtext between them is intriguing, and once Macready is out of the picture the film does go a bit downhill and ends up like any routine film noir.
The dialogue is also snappy and suggestive and there are some excellent use of shadows, in particular one scene between Ford and Macready.
A must see!
92
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly)
A phenomenal performance by Harriet Andersson as a young woman having to deal with mental illness. The three other actors, Gunnar Bjornstrand, Max von Sydow, and Lars Passgård were also more than adequate as her family.
The photography is amazing, and once again by Sven Nykwist. The images are some of the most beautiful I've seen in any film, let alone a Bergman.
Overall one of Bergman's best, I hope that the rest of The Faith Trilogy is just as good.
93
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
I've been meaning to watch this for ages but for some reason kept putting it off everytime I had the chance to. Maybe I wasn't expecting much of it but damn was I wrong!
Of course it's a classic of it's genre and almost flawless. Today it may seem a bit sugary and sweet but it is still just so delightful! Garland was great and so are the songs, most notably "Have Yourself a Merry Little Christmas" and "The Trolley Song" (which I haven't been able to stop singing for 2 days now!). Got to mention Margaret O'Brien also as the death fixated Tootie whole stole every scene she was in.
94
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.)
Fabulous!

sunset blvd. Pictures, Images and Photos
95
Dogville (2003,  R)
Dogville
Another triumph from von Trier, he never disappoints.
I urge everybody to at least give it a chance. I appreciate how some people may be put off by the fact that it is all filmed on one soundstage and there is no scenery, but even if you don't like the idea you get used to it, plus it also makes us more aware of the fantastic story and acting.
Once again, as with previous von Trier films, the story is difficult to watch. You can't help but feel for Grace as the town's people use and abuse her. But then comes the amazing ending, and just as we are left in deep thought von Treir hits us with an upbeat David Bowie song and Dorothea Lange photographs!
I've heard so many people say that this is von Trier being anti-American, but really I think it speaks of any country, it's about human behavior as a whole.
Bravo Lars von Trier!
96
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
Viskningar och Rop (Cries and Whispers)
I think I need a break from Bergman, he leaves me emotionally drained!

"Cries and Whispers" focuses on three sisters, one of which is in her last days of her struggle with cancer. Ullman, Thulin and Andersson who play the sisters each put in an amazing performance, though not to forget Kari Sylwan, who is equally as impressive as Anna the maid.
"Cries and Whispers" is by no means easy to watch, some of the scenes wouldn't be out of place in a horror movie. The scenes before Karin's (Andersson) death were particularly distressing and realistic. Then of course there is that famous mutilation scene.
I know alot of the reviews here have already mentioned Bergman's use of the colour red and Sven Nykwist's cinematography but it really is outstanding. Bergman himself said that " 'Cries and Whispers' is an exploration of the soul, and ever since childhood, I have imagined the soul to be a damp membrane in varying shades of red."
One of the great Bergman's best in my book.
97
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
98
Heavenly Creatures (1994,  R)
Heavenly Creatures
Distressing, disturbing, yet beautiful film. This may be known as Winslet's debut, and indeed she is great, but Melanie Lynskey really shines, it's a crime she didn't get top billing and is more well known.
Strangely, the real Juliet Hulme, know known as Anne Perry, writes crime novels of all things as a living.

More later.....
99
Pickpocket (1959,  Unrated)
Pickpocket
A stylish looking film. The sequences of the pickpockets at work with the quick editing was just a joy to watch.
The musical score is beautiful, and the fact that it's used sparingly between natural sounds of a busy Paris is very effective.

Even on the strength of one film I can say that Bresson truly is one of the great filmmakers, I'm eagerly awaiting to discover all his other films.
100
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu)
The first film in Kieslowski's Three Colours trilogy is simply a masterpiece. The marriage of sound and images is the best I've ever seen, matching Zbigniew Preisner's brilliant score with some beautiful blue filtered photography.
Kieslowski based his trilogy on the colours of the French flag and the mottos of the French Republic. Blue is based on the motto of Liberty, and Binoche plays her role perfectly as the sole survivor of a car crash that killed her husband and child, who only by cutting herself off from all these "traps" can she be free of her past.
101
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
A fantastic finale to an equally fantastic trilogy. I loved how all the 3 films came together at the end. I can't really say anything else which hasn't already been said except that it truly is a beautiful piece of art. After viewing this trilogy Krzysztof Kieslowski has become one of my favourite directors.
102
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
A beautiful film about the overlapping lives of six people. Very thought provoking, with an excellent ensemble cast. After watching this I'm even more eager to watch Akin's Head-On.
103
Kikujiro (2000,  PG-13)
Kikujiro
What a wonderfully cute film!

Straying away from his usual Yazuka films, Takeshi Kitano made this charming, Wizard of Oz insipired road movie, Kikujiro. It's a simple story of a young boy searching for his mother who ends up being accompanied by petty gangster, Kikujiro. The duo may seem mismatched at first but the film beautifully follows them as their friendship grows. Through out the course of this road trip they meet eccentric characters and share many hilarious and touching moments.
Kikujiro is probably not as well known as some of Kitano's other films, I for one only knew Kitano for his more violent films before I discovered this, but whether you are knew to Kitano like myself, or enjoy his other work it's definitely recommended.
104
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) (1974,  Unrated)
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating)
Watching 'Celine and Julie Go Boating' may well have been the most bizarre, wonderful and memorable three hours of my life.
105
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic)
'Ascenseur pour l'échafaud' is gorgeous to the eyes and the ears. Every frame of Henri Decaë's cinematography is indeed pretty enough to frame and the Miles Davis soundtrack is superb. Moreau puts in a great performance, the scenes of her walking through Paris really are a joy to watch. Malle succesfully blended Film Noir with the coolness of the Nouvelle Vague and created and truly original and thrilling masterpiece.
106
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1956,  Unrated)
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi)
Best heist film ever! 'Rififi' is simply amazing!
107
Delicatessen (1991,  R)
Delicatessen
A delicious black comedy!
108
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
What a great film. Satrapi's story is a grim one, even though it's an animation it doesn't hold anything back, you really feel the pain and emotions this young woman is going through. There is some light relief though, with many humorous touches. The animation style itself is simple yet stylish.
I think it's time for me to track down the original graphic novel now...
109
Naked (1993,  Unrated)
Naked
Mike Leigh's best in my opinion. A remarkable performance by David Thewlis, with an exceptional supporting cast. The script is dark and witty providing small moments of humour in an otherwise incredibly bleak film. Simply brillaint!
110
Secrets & Lies (1996,  R)
Secrets & Lies
Incredibly moving and real piece of cinema. One of the best British films of the 90s.
111
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Westerns are not exactly a favourite genre of mine but this is something else entirely! The combination of great directing, acting, and Morricone's epic score is faultless. Apart from being the best Western I've ever seen, it's up there with the best films I've ever seen.
112
The Straight Story (1999,  G)
The Straight Story
Gone are the Lynchian elements, are instead we have a humane, simple and touching story.
Some brilliant acting by Richard Farnsworth, as Alvin Straight, the man who travelled 240 miles on a lawnmower to visit his brother.
Remarkable and moving, should appeal to Lynch fans as well as the average viewer.
113
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
114
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
Belmondo and Seberg are so effortlessly cool.

The best Jean-Luc Godard film and one of the best of the Nouvelle Vague.
115
Auntie Mame (1958,  Unrated)
Auntie Mame
Just hilarious, with an endlessly quotable script. All the cast are outstanding, from Peggy Cass as Agnes Gooch ("Will it mix with Dr.Pepper?"), Coral Browne as Vera Charles ("My God that moon's bright!") and Joanna Barnes as Gloria ("It was ghastly! Simply ghastly!"). But best of all of course is Rosalind Russell, "Yes! Live! Life's a banquet and most poor suckers are starving to death!".
Greatly exceeded my expectations, I wish I had an Auntie Mame.....
116
Léon Morin, Prêtre (Leon Morin, Priest) (The Forgiven Sinner) (1961,  Unrated)
Léon Morin, Prêtre (Leon Morin, Priest) (The Forgiven Sinner)
"Léon Morin, Prêtre" stands out in Jean Pierre Melville's body of work. Better known for his American style noir films such as "Bob le flambeur" and "Le doulos", "Léon Morin, Prêtre" comes between these but is not a crime drama, yet a thought provoking and intelligent film.
Set in an occupied French town during WW2, with convincing period detail, Emanuelle Riva plays the widowed mother, who stumbles upon Jean Paul Belmondo's Catholic priest and over the course of the film starts to question herself.
Melville here wears his Bresson influence on his sleeve and proves he can successfully stray from the crime drama. The fact that he chose two established stars also helped with the public point of view. The action, if you can call it that, is very much dialogue based, but the conversations between Riva's and Belmondo's characters are never boring, and between these talks we have quick glimpses of how people continued through everyday life under the Nazis. I'll just also mention the interesting cinematography with interesting shots and Henri Decaë's great photography.
117
Fargo (1996,  R)
Fargo
I can't say much else apart from the fact this is brilliant. Also, I know they are probably exaggerated but I really dig those accents...

"Oh yah? Oh, you betcha, yah!"
118
Brighton Rock (1947,  Unrated)
Brighton Rock
An excellent Brit Noir, with an outstanding performance by Richard Attenborough as the ruthless young gangster "Pinkie".
119
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
An epic documentary, not just of the musical acts and the festival itself, but as a snapshot of the time. Top class performances with equally fascinating interviews and crowd shots. A wonderful look at a very special moment in history. Favourite performances would be Joan Baez, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Sly and the Family Stone, Country Joe ("One, two, three, what are we fighting for?") and of course Jimi Hendrix
120
Metropolis (1927,  Unrated)
121
His Girl Friday (1940,  Unrated)
His Girl Friday
Snappy, hilarious, fast-talking and just damn brilliant.

"Walter Burns: You've got the brain of a pancake. This isn't just a story you're covering - it's a revolution. This is the greatest yarn in journalism since Livingstone discovered Stanley.
Hildy Johnson: It's the other way around.
Walter Burns: Oh, well, don't get technical at a time like this. "
122
Le Doulos (1962,  Unrated)
123
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
Bette Davis in her best over the top acting mode with outrageous make-up, childlike outfits and a certain hatred for Joan Crawford. Both hilarious and horrifying at the same time.
124
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
125
Cabaret (1972,  PG)
Cabaret
Liza Minnelli at her greatest in a performance that she hasn't been able to match since. The fantastic musical numbers provide some much needed light relief to the chilling subject matter at hand.
126
M (1931,  Unrated)
M
Fritz Lang is the man, this is amazing! The trial of Peter Lorre's child murder, where he pleads with the criminals that he is compelled to commit his crimes whilst they commit theirs out of choice is one of the greatest scenes in cinema.
127
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire)
Still holds up today and still remains incredibly creepy. Max Schreck creates an icon of the horror film with his repulsive take on Bram Stoker's 'Dracula'. The effects and lighting make it visually stunning, whilst the story is expertly paced. The only thing that disappointed me slightly was the version I saw had a somewhat annoying gothic/industrial soundtrack, which is reason enough why I need to see this again.
128
Halloween (1978,  R)
Halloween
And the moral of the story is: Have sex, you die.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments