My Favorite Movies


  littlehorsefish's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
2
Alien (1979,  R)
Click to Rate
3
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
4
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
5
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
6
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
7
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
8
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
10
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
11
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
12
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
14
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
15
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
17
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
18
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
19
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
21
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
25
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
26
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
The three main characters seems to represent the three aspects of human. I like the way it goes.
Click to Rate
28
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
29
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
30
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
31
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
32
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle 5.0 Stars
The movie is really funny and meaningful. I like Stephen Chow very much in this movie.
Click to Rate
33
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
34
Mulan (1998,  G)
Mulan 5.0 Stars
I have seen both cartoon and movie version of this work. The cartoon is also very good one.
Click to Rate
35
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
36
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
38
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
39
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
40
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
41
The Mask (1994,  PG-13)
Click to Rate
42
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
43
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
44
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
45
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
46
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
47
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
48
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
49
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
50
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
53
Deja Vu (2006,  PG-13)
Deja Vu 5.0 Stars
The time structure of it is really great. I love the way it explains such issues about multi-time space.
Click to Rate