My Favorite Movies


  livingdeadnymphet's Rating My Rating
1
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
2
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
3
The Virgin Suicides (2000,  R)
4
Dangerous Liaisons (1988,  R)
5
Chungking Express (1996,  PG-13)
6
Happiness (1998,  Unrated)
7
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
8
May (2003,  R)
9
Collected Shorts of Jan Svankmajer (,  Unrated)
10
The Magdalene Sisters (2003,  R)
11
Dead Ringers (1988,  R)
12
Happy Together (1997,  Unrated)
13
Valerie and Her Week of Wonders (1970,  Unrated)
14
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
15
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
16
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
17
Lost In Translation (2003,  R)
18
Lolita (1998,  R)
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
20
The Breakfast Club (1985,  R)
21
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
22
Suicide Club (2002,  Unrated)
23
American Beauty (1999,  R)
24
Secretary (2002,  R)
25
Léon (The Professional) (1994,  R)
26
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
27
Tampopo (1985,  Unrated)
28
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
29
Pulp Fiction (1994,  R)
30
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
31
Uncle Buck (1989,  PG)
32
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
33
Safe (1995,  R)
34
Benny & Joon (1993,  PG)
35
Cry Baby (1990,  PG-13)
36
Saturday Night Fever (1977,  PG)
37
Grease (1978,  PG)
38
Amadeus (1984,  R)
39
White Oleander (2002,  PG-13)
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
41
Perfect Blue (1999,  R)
42
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
43
Quills (2000,  R)
44
Uzumaki (2002,  G)
45
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
46
Heavenly Creatures (1994,  R)
47
Eyes Without a Face (,  Unrated)
48
Sense and Sensibility (1995,  PG)
49
Fat Girl (À ma soeur!) (2001,  Unrated)
50
Badlands (1973,  PG)
51
Dolls (2002,  Unrated)
52
In My Skin (Dans ma peau) (2002,  Unrated)
53
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
54
Harold and Maude (1971,  PG)
55
Blade Runner (1982,  R)
56
The Princess Bride (1987,  PG)
57
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
58
The Elephant Man (1980,  PG)
59
Lost Highway (1997,  R)
60
Blue Velvet (1986,  R)
61
Velvet Goldmine (1998,  R)
62
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
63
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
64
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
65
Storytelling (2002,  R)
66
Palindromes (2004,  Unrated)
67
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
68
Benny's Video (1992,  Unrated)
69
Gia (1997,  R)
70
Innocence (2004,  R)
71
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
72
Big Fish (2003,  PG-13)
73
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
74
Sixteen Candles (1984,  PG)
75
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
76
Frida (2002,  R)
77
Repulsion (1965,  Unrated)
78
Belle de jour (,  R)
79
Rosemary's Baby (1968,  R)
80
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
81
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
82
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
83
The Exorcist (1973,  R)
84
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
85
The NeverEnding Story (1984,  PG)
86
Peter Pan (1953,  G)
Peter Pan
My favorite as a child.. :)
87
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
88
Little Miss Sunshine (2006,  R)
89
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
90
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
91
Gummo (1997,  R)
92
Babel (2006,  R)
93
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
94
The Silence of the Lambs (1991,  R)
95
Better Off Dead (1985,  PG)
Better Off Dead
Completely absurd... I was rolling on the floor laughing the whole time.
96
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
97
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
98
My Fair Lady (1964,  G)
99
Sissi (1956,  Unrated)
100
Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin (1957,  Unrated)
101
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) (1956,  Unrated)
102
Girl, Interrupted (1999,  R)
103
Ghost World (2001,  R)
104
Art School Confidential (2006,  R)
105
American Psycho (2000,  R)
106
American Splendor (2003,  R)
107
Donnie Darko (2001,  R)
108
Sleepy Hollow (1999,  R)
109
Requiem for a Dream (2000,  R)
110
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
111
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
112
Life Is a Miracle (1988,  Unrated)
113
Crazy (1999,  Unrated)
114
Persona (1966,  Unrated)
115
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
116
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
117
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
118
Boys Don't Cry (1999,  R)
119
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
120
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
121
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
122
3 Women (1977,  PG)
3 Women
I was looking forward to see this film and I must say I wasn't deceived. The images, the camera moves and the pace of the film give it a very particular atmosphere.. Sissy Spacek and Shelley Duval are amazing in it as well.
123
Rushmore (1998,  R)
124
Birth (2004,  R)
125
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
126
To Die For (1995,  R)
127
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits)
Very charming!
128
Eyes Wide Shut (1999,  R)
129
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
130
Transamerica (2005,  R)
131
Breakfast on Pluto (2005,  R)
132
Boogie Nights (1997,  R)
133
Magnolia (1999,  R)
134
2046 (2005,  R)
135
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)
136
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
137
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
I don't understand why people dislike this film...
138
Luna Papa (Moon Father) (2000,  Unrated)
139
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
140
Almost Famous (2000,  R)
141
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971,  Unrated)
142
My Life Without Me (2003,  R)
143
Thirteen (2003,  R)
144
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
145
Wild At Heart (1990,  R)
146
Elizabeth (1998,  R)
147
Last Life in the Universe (2004,  R)
148
The Straight Story (1999,  G)
149
Sonatine (1998,  R)
150
In America (2003,  PG-13)
151
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
152
The Piano (1993,  R)
153
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
154
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
155
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970,  PG)
156
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
157
The Crucible (1996,  PG-13)
158
Carrie (1976,  R)
159
Barry Lyndon (1975,  PG)
160
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray
So cheesy, so trashy, and just plain awesome.
161
Amores Perros (2001,  R)
Amores Perros
Amazing. My attention was really caught from the begining to the end.
162
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
163
Stealing Beauty (1996,  R)
Stealing Beauty
This was a beautiful and sensual movie with lots of amazing images. I don't usually like Bernardo Bertolucci that much, but I was pleasently surprised.
164
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
This film brought so many different emotions to me. It made me realize how complex human relationships can be.. I could relate to how lost most of the characters seemed to be. The artistic direction of this film is amazing and the images are just eye candy.
165
Breaking the Waves (1996,  R)
Breaking the Waves
I am really glad I saw this powerful film today. Emily Watson is an excellent actress that I discovered through watching this.. I was completely heartbroken after watching.
166
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
Ingmar Bergman is a genius.
167
Paris, Texas (1984,  R)
168
Chronicle of a Summer (1961,  Unrated)
169
A Woman Under the Influence (1975,  R)
A Woman Under the Influence
a movie that made me smile and tore me apart at the same time. really well made.. a true gem from the 1970's. anti-hollywood. :)
170
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
171
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
The Devil and Daniel Johnston
One of the best feature lenght films I've seen this year... I was touched, even cried.
172
The Holy Mountain (1973,  R)
The Holy Mountain
sublime
173
Naissance des Pieuvres (Water Lilies) (2008,  Unrated)
Naissance des Pieuvres (Water Lilies)
A very intriguing film that drew me in right from the begining.. I love movies about the universe of girls and their youth. And I love it when films have minimal dialogue. The images are stunning and realistic.
174
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
175
At Land (1944,  Unrated)
176
Sweetie (1989,  R)
177
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent) (1989,  NC-17)
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent)
I didn't think I could still be disturbed by a film.
178
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
179
Days of Heaven (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments