My Favorite Movies


  lizf759's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
The Crow
My GOD!! I am a complete crow fanatic!! I loved the storyline and it was brandon lee's last movie. if he was alive now i think he'd be proud of the fanbase he made from the crow. Wherever his is now, my thoughts are with him always. R.I.P
2
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
If you haven't seen this then your mad! its sheer genius! its about five kids who end up in detention on a saturday at 7am. we have the princess, the jock, the brain, the basket case and the criminal. they dont know much about the other but by 4pm they soon form strong bonds of friendship. its so good to put the most unlikely group of people from different social backgrounds and discover the meaning of a:how they got into detention and b:making no nonsense friends! GO SEE IT!
3
Aliens in the Attic (2009,  PG)
Aliens in the Attic
this movie was really good, i found myself laughing out loud so many times, which has been awhile since a movie could do that for me to be honest! i highly reccomend it!
4
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
I love kurt russel and this is a really funny film with lots of witty one liners! I love the fight scenes and the three ninja baddies!
5
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
a little long but a good movie all the same, the best bit was when he came out of the plane and made his speech! sent shivers down my spine!!
6
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
it has warlocks fighting warlocks, explosions, magic, defying the laws of gravity, my kind of movie! (kyle shud have been in more of it!)
7
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
Love Alex Pettifyer in this mini james bond type of movie, i hope they make another one!





Really good movie, its like a young version of james bond, The main charachter has to uncover the truth about the murder if his unle and stop a madman from setting off a series of bombs at the same time! i hope there will be a sequel soon!
8
Surf Ninjas (1993,  PG)
Surf Ninjas
this is a fave movie of mine, i used to see it alot growing up and for the life of me i can't get the dvd because guess what.. like zerophilia surf ninja's is REGION BLOODY2!!!!! for the love of god ppl! why are the classics always region 2!!!!!!! argh!!!!!
9
The Contract (2006,  R)
The Contract
love john cusack and this is one of the best movies he has been in! It's a must see!
10
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
The trailer kics ass and the movie is friggin deadly!! Shia is also great eye candy!
11
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
this movie is absolutly kick ass brilliant! i never played the games but i knew most of the charachters and even i understood the movie!
12
Mallrats (1995,  R)
Mallrats
i'd love to stare at a 3d poster all day!! This movie is one of kevin smiths best ones ever! Its so funny, especially with jay and silent bob constantly trying to destroy the stage while avoiding the security guy lefours!
13
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
i love the whole aliens thing and putting jeff goldbulm and will smith together to kick the evil alien backsides was a genius move!
14
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun
this is one of the best movies ever made, anyone who hasnt seen it, go see it!
15
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
exellent movie! possibly the best of 2007! more rudy youngblood movies please!
16
The Crow: City of Angels (1996,  R)
The Crow: City of Angels
Being the crow fanatic that i am i loved this! its a few years after the 1st one and the young sarah from the original crow is older and helps a man named ash come to terms with the death of his son and himself and get back at the people who killed them!
17
Clerks II (2006,  R)
Clerks II
He's still a genius!
18
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
the best move ever! (after the crow of course!)
19
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Vampire movies are my faves!
20
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Mad fan of the games, was a little bit too long but all in all a great movie! Daniel Craig helped too!!
21
The Matrix (1999,  R)
22
Holes (2003,  PG)
Holes
really got sucked into this one!
23
Albino Alligator (1996,  R)
Albino Alligator
Had me hooked from start to finish!
24
The Crow - Salvation (2000,  R)
The Crow - Salvation
love it!
25
The Terminator (1984,  R)
26
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
it was ok but i feel edward furlong shud have done it (nick stahl was ok too tho!)
27
Clerks (1994,  R)
Clerks
reminds me of EVERY SINGLE DAY of work...
28
Dogma (1999,  R)
Dogma
Kevin smith is a comedic genius! he takes the mickey out of christian mytology with style!
29
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue
Jessica alba and paul walker? wots not to lov about this movie?!
30
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
More tomb raiding please!
31
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
found the story very intrecate but loved the chase between the evil twins and the good guys!
32
Stargate (1994,  PG-13)
Stargate
another great movie, it was so good, it got a spin off tv series that lasted TEN years! (and i met michael shanks who plays dr. jackson in the series!)
33
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
34
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
love john cusack and it was really engrossing, bril stuff this!
35
Con Air (1997,  R)
36
1408 (2007,  PG-13)
1408
really want to see this (i love a good horror, plus i like john cusack!)
37
Superman (1978,  PG)
38
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
when i went to this in the cinema, i had to keep tellin myself they weren't real people! its a brilliant movie well worth seeing!
39
Scooby-Doo (2002,  PG)
Scooby-Doo
exellent! really funny and matthew lillard is a perfect shaggy!
40
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
in stiches laughing!
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
i cannot stress enough how much i love all three of the indiana jones movies! i love stephen spielberg and harrison ford! if you haven't seen it, SEE IT!
42
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
my favourite one of them all! its a pity the kid in it (who was also a goonie!) wasn't in the 3rd one!
43
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
love shia and indie and spielberg,its a no brainer!
44
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
i saw the trailer for this and thought it looked interesting and guess what?? it was friggin deadly! (tho i wouldn't personally give viggo a gun!!)
45
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
i just cannot wait till this bad boy gets released!! i hope shia will be in it!
46
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
really enjoyed this it kept me guessing its a great way to do a "who dun it" movie
47
Constantine (2005,  R)
Constantine
It was really different to all the lore on demons portrayed in the likes of buffy etc so this was a nice change to have a almost realistic look at demons on earth!
48
Fatal Instinct (1993,  PG-13)
Fatal Instinct
possibly betr than the naked gun??
49
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
i thought it was gonna be like the first two, racing with NOS but it was more than that, it was a new look at a new type of drivin, called driftin!!
50
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
really enjoyed it and the way the charachters portrayed by vin diesel and paul walker clashin was very interesting
51
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
i love this movie! its less dark than the original and tyreese is really funny, it's a must see! (plus Paul walker is in it so why not!!)
52
Jungle 2 Jungle (1997,  PG)
Jungle 2 Jungle
tim allen is soooo funny as the jungle boy's dad and that spider... yikes!!!
53
George of the Jungle (1997,  PG)
George of the Jungle
every time i see this movie i burst out in the knots laughing, between the narrator and the talking gorrila i dunno which is funnier!
54
Sleepy Hollow (1999,  R)
55
Underworld (2003,  R)
Underworld
everything a vampire movie should be (perhaps less of a deep storyline?)
56
Ghost Dad (1990,  PG)
57
Michael Jackson - Moonwalker (1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
I love this movie so much! I grew up watching it every chance i got! a masterpiece in its own right!
58
Barbarella (1968,  PG)
59
See No Evil (2006,  R)
60
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
61
How To Be (2008,  Unrated)
62
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
I really love this movie. It's a firm favourite of mine! The cover of the movie is different over here but the movie is the same! There are no complicated storylines, just a straightforward tale like romeo and julet, as soppy as it sounds, even though it's not all that soppy! Waerwolves vs waerwolves... yup, right up my alley!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments