My Favorite Movies
| Lizzybeth39491468's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cat Ballou (1965, Unrated) |
|
| 2 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 3 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 4 |
Far and Away (1992, PG-13) |
|
| 5 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 6 |
A Love Song for Bobby Long (2004, R) |
|
| 7 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 8 |
Brokeback Mountain (2005, R)
This is a movie that should be a must see on everyones list. It is about love and the fact that it holds no bounds. Love does not see race, gender, age or religion... it just is and it should not be judged! The performances given in this movie showed depth and passion... they helped pull the greater message of love altogether! |
|
| 9 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 10 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 11 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Grease (1978, PG) |
|
| 13 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 14 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 15 |
The Thing Called Love (1993, PG-13) |
|
| 16 |
Hustle & Flow (2005, R) |
|
| 17 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 18 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 19 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 20 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 21 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 22 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 23 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 24 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 26 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 27 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 28 |
For Keeps (1988, PG-13) |
|
| 29 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005, PG-13) |
|
| 30 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 31 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 32 |
My Blue Heaven (1950, Unrated) |
































