My Favorite Movies


  1. lockedeluxe
  2. rogerio

Overall favorites

  lockedeluxe's Rating My Rating
1
Roman Holiday (1953,  Unrated)
Click to Rate
2
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
Click to Rate
3
The Birds (1963,  PG-13)
Click to Rate
4
Rope (1948,  PG)
Click to Rate
5
300 (2007,  R)
Click to Rate
6
Closer (2004,  R)
Click to Rate
7
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
8
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
10
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
12
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
Click to Rate
13
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Click to Rate
14
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
15
Ran (2000,  R)
Click to Rate
16
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
18
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
19
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
21
Rounders (1998,  R)
Click to Rate
22
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
23
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
25
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
26
Evil (Ondskan) (2006,  G)
Click to Rate
27
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
28
The Color of Money (1986,  R)
Click to Rate
29
The Hustler (1961,  Unrated)
Click to Rate
30
The Game (1997,  R)
Click to Rate
31
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1961,  Unrated)
Click to Rate
32
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
Click to Rate
33
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
Click to Rate
34
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
Click to Rate
35
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
Click to Rate
36
Jules and Jim (1962,  Unrated)
Click to Rate
37
Fahrenheit 451 (1966) (1966,  PG)
Click to Rate
38
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970,  PG)
Click to Rate
39
Les Deux anglaises et le continent (Two English Girls)(Anne and Muriel) (2004,  PG)
Click to Rate
40
The Dreamers (2004,  NC-17)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments