My Favorite Movies
| logout's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 2 |
Splash (1984, PG) |
|
|
| 3 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 4 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
|
| 5 |
The Magnificent Ambersons (1942, Unrated) |
|
|
| 6 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
|
| 7 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 8 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 9 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1948, Unrated) |
|
|
| 10 |
Battleship Potemkin (1925, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Great Dictator (1940, G) |
|
|
| 12 |
Dersu Uzala (1975, G) |
|
|
| 13 |
Modern Times (1936, Unrated) |
|
|
| 14 |
Unforgiven (1992, R) |
|
|
| 15 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 16 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 17 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 18 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
|
| 19 |
Amores Perros (2000, R) |
|
|
| 20 |
The Color of Money (1986, R) |
|


