My Favorite Movies


  lomaxx917's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
3
The Matrix Revolutions (2003,  R)
4
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
5
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
6
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
7
Trading Places (1983,  R)
8
Hellraiser (1987,  R)
9
Smokin' Aces (2007,  R)
10
Halloween (1978,  R)
11
Rear Window (1954,  PG)
12
The Warriors (1979,  R)
13
Psycho (1960,  R)
14
The Manchurian Candidate (2004,  R)
15
Superman II (1981,  PG)
16
The Fly (1986,  R)
17
Caddyshack (1980,  R)
18
Hero (2004,  PG-13)
19
Highlander (1986,  R)
20
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
21
The Birds (1963,  PG-13)
22
Jeepers Creepers (2001,  R)
23
The Exorcist (1973,  R)
24
Seven (Se7en) (1995,  R)
25
The Godfather (1972,  R)
26
The Departed (2006,  R)
27
V for Vendetta (2006,  R)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
29
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
30
The Usual Suspects (1995,  R)
31
Groundhog Day (1993,  PG)
32
The Abyss (1989,  PG-13)
33
Wild Things (1998,  R)
34
Up in Smoke (1978,  R)
35
Raising Arizona (1987,  PG-13)
36
Rosemary's Baby (1968,  R)
37
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
38
Stargate (1994,  PG-13)
39
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
40
Batman (1989,  PG-13)
41
Crash (2004,  R)
42
Enemy of the State (1998,  R)
43
The Silence of the Lambs (1991,  R)
44
Ghost Rider (2007,  PG-13)
45
Predator (1987,  R)
46
Alien (1979,  R)
47
X-Men (2000,  PG-13)
48
X2 (2003,  PG-13)
49
The Terminator (1984,  R)
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
51
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
52
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
53
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
54
Signs (2002,  PG-13)
55
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
56
An American Werewolf in London (1981,  R)
57
Predator 2 (1990,  R)
58
The Running Man (1987,  R)
59
Hackers (1995,  PG-13)
60
Cocoon (1985,  PG-13)
61
8MM (1999,  R)
62
The Firm (1993,  R)
63
Unforgiven (1992,  R)
64
48 HRS (1982,  R)
65
Conspiracy Theory (1997,  R)
66
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
67
The Ninth Gate (1999,  R)
68
Halloween II (1981,  R)
69
Office Space (1999,  R)
70
Total Recall (1990,  R)
71
Legend (1985,  PG)
72
A History of Violence (2005,  R)
73
Carlito's Way (1993,  R)
74
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
75
The Break-Up (2006,  PG-13)
76
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
77
Carrie (1976,  R)
78
Blade (1998,  R)
79
National Treasure (2004,  PG)
80
Constantine (2005,  R)
81
Hulk (2003,  PG-13)
82
Transporter 2 (2005,  PG-13)
83
The Crow (1994,  R)
84
When Harry Met Sally (1989,  R)
85
Men in Black (1997,  PG-13)
86
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
87
The Grudge (2004,  PG-13)
88
Me, Myself & Irene (2000,  R)
89
Pulp Fiction (1994,  R)
90
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
91
The Shining (1980,  R)
92
The Island (2005,  PG-13)
93
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
94
Underworld (2003,  R)
95
Blade - Trinity (2004,  R)
96
Old School (2003,  R)
97
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
98
David Icke:Secrets of the Matrix (2004,  Unrated)
99
Bad News Bears (2005,  PG-13)
100
Black Rain (1989,  R)
101
The Howling (1981,  R)
102
Kiss The Girls (1997,  R)
103
Robocop 3 (1993,  PG-13)
104
Lethal Weapon 2 (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments