My Favorite Movies


  LonnaStarr32086785's Rating My Rating
1
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
2
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
3
Ray (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
Little Big Man (1970,  PG)
Click to Rate
5
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
6
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
7
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
8
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
9
The Blues Brothers (1980,  R)
Click to Rate
10
Legends of the Fall (1994,  R)
Click to Rate
11
Desperado (1995,  R)
Click to Rate
12
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Click to Rate
13
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
14
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
15
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
16
Midnight Cowboy (1969,  R)
Click to Rate
17
The Red Shoes (1948,  R)
Click to Rate
18
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
20
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
21
The Elephant Man (1980,  PG)
Click to Rate
22
Predator (1987,  R)
Click to Rate
23
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
Click to Rate
24
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
25
The Crying Game (1992,  R)
Click to Rate
26
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
27
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
28
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
29
My Name Is Bill W. (1989,  Unrated)
Click to Rate
30
Crumb (1994,  R)
Click to Rate
31
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
32
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
33
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
34
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
35
Blow (2001,  R)
Click to Rate
36
28 Days (2000,  PG-13)
Click to Rate
37
Up in Smoke (1978,  R)
Click to Rate
38
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
39
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
40
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
41
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
42
Sling Blade (1997,  R)
Click to Rate
43
Five Easy Pieces (1970,  R)
Click to Rate
44
On the Waterfront (1954,  Unrated)
Click to Rate
45
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
46
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
47
Mask (1985,  PG-13)
Click to Rate
48
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Click to Rate
49
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
50
Philadelphia (1993,  PG-13)
Click to Rate
51
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
52
Capote (2005,  R)
Click to Rate
53
Diabolique (1996,  R)
Click to Rate
54
Memento (2000,  R)
Click to Rate
55
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
56
Wild At Heart (1990,  R)
Click to Rate
57
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
58
This Is Spinal Tap (1984,  R)
Click to Rate
59
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments