My Favorite Movies
| Lord232106646's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 2 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 3 |
High Plains Drifter (1973, R) |
|
| 4 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 5 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 6 |
The Dead Pool (1988, R) |
|
| 7 |
Play Misty for Me (1971, R) |
|
| 8 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 9 |
The Good Son (1993, R) |
|
| 10 |
Timecop (1994, R) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 12 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 13 |
Year One (2009, PG-13) |
|
| 14 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 15 |
Ghost (1990, R) |
|
| 16 |
Revenge of the Nerds (1984, R) |
|
| 17 |
The Onion Movie (2008, Unrated) |
|
| 18 |
American Pie (1999, R) |
|
| 19 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 20 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 21 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 22 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 23 |
Misery (1990, R) |
|
| 24 |
The Shining (1980, R) |
|
| 25 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 26 |
8MM (1999, R) |
|
| 27 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 28 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 29 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 30 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 31 |
Danny Deckchair (2003, PG-13) |
|
| 32 |
Back to School (1986, PG-13) |
|
| 33 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 34 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 35 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 36 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 37 |
Enemy Mine (1985, PG-13) |
|
| 38 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 39 |
Monkeybone (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 41 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 42 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 43 |
The Brave (1997, Unrated) |
|
| 44 |
Beethoven (1992, PG) |
|
| 45 |
Beethoven Lives Upstairs (1989, Unrated) |
|
| 46 |
Son of Frankenstein (1939, Unrated) |
|
| 47 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 48 |
Moving (1988, R) |
|
| 49 |
Vacation (2008, Unrated) |
|
| 50 |
Vegas Vacation (1997, PG) |
|
| 51 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 52 |
The Seven Samurai (2009, Unrated) |
|
| 53 |
Stripes (1981, R) |
|
| 54 |
Patton (1970, PG) |
|
| 55 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 56 |
Troy (2004, R) |
|
| 57 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 58 |
The Last Emperor (1987, PG-13) |
|
| 59 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 60 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 61 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 62 |
The Mist (2007, R) |
|
| 63 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 64 |
The Great Train Robbery (1903, Unrated) |
|
| 65 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 66 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 67 |
Day of the Dead (2008, R) |
|
| 68 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 69 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 70 |
Big (1988, PG) |
|
| 71 |
The Money Trap (1965, Unrated) |
|
| 72 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 73 |
The Thing (1982, R) |
|
| 74 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 75 |
Dark Blue (2003, R) |
|
| 76 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 77 |
Missing in Action (1984, R) |
|
| 78 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 79 |
Red Planet (2000, PG-13) |
|
| 80 |
Eraser (1996, R) |
|
| 81 |
Jingle All the Way (1997, PG) |
















































































