My Favorite Movies


  lordakiyama's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
5
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
6
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2000,  PG-13)
7
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
8
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
9
The Godfather 1972,  R)
10
Metropolis 1927,  Unrated)
11
Schindler's List 1993,  R)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
14
Beauty and the Beast 1991,  G)
15
The Lion King 1994,  G)
16
Citizen Kane 1941,  PG)
17
Casablanca 1942,  PG)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
22
Blade Runner 1982,  R)
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
24
Thief and the Cobbler 1995,  G)
Thief and the Cobbler movie poster
What you should do is this. Find the fanmade "Recobbled" edition and you will see what is perhaps the closest possible cut of what Richard Williams had intended for this film to look. Because upon seeing that, it proves that this is one of the greatest animated features of all-time.
25
GoodFellas 1990,  R)
26
L.A. Confidential 1997,  R)
27
The Secret of NIMH 1982,  G)
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
29
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
30
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future movie poster
For the longest time, this was my all-time favorite movie. It's such a fun movie from start to finish and one I can never get tired of watching no matter what time of the day it is. This movie is just so good and so fun that each viewing is like watching it for the first time.
31
United 93 2006,  R)
United 93 movie poster
United 93 is one of the most emotionally powerful movies I have ever seen. It is very gut-wrenching and suspensful to watch from start to finish and Paul Greengrass hit the right tones and notes to make this compelling story work. The entire structure of the film is woven together perfectly and gives us a greater appreciation for the human spirit.
32
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
33
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
34
Memento 2001,  R)
35
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous movie poster
Watching this film in theaters was a joy unto itself, as I felt this was one of the absolute best movies of 2000. But it was an even greater experience the second time I saw it in theaters, this time with my folks as I watched them just get absorbed with fond memories of growing up in that time period. Everything about this movie worked and it truly is from the heart.
36
Tarzan 1999,  G)
37
Finding Nemo 2003,  G)
38
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ movie poster
Though I have a hard time watching Last Temptation of Christ, I forced myself to sit through Passion of the Christ and discovered that while I'm not religious I have a deep, emotional sense to what Jesus Christ did and it effected my outlook on religion a lot. Oh, and it's a magnificent piece of filmmaking.
39
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 2001,  PG)
40
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) 1988,  G)
41
Do the Right Thing 1989,  R)
Do the Right Thing movie poster
This is definately one of those movies people must see and experience. Whether you like it or not is irrelevant. It's all about the power of the human being very few have ever captured.
42
Forrest Gump 1994,  PG-13)
43
Hero 2002,  PG-13)
44
Saving Private Ryan 1998,  R)
45
Superman 1978,  PG)
46
The Princess Bride 1987,  PG)
47
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
48
Fantasia 1940,  G)
49
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins movie poster
Thank you, Christopher Nolan. Not only is this the best Batman film, but it is very close to bringing to the silver screen what Batman really is about. Everything ringed true from the screenplay to the casting to the visual presentation to the brilliant soundtrack. It ranks right up there with Sin City, Spider-Man 2 and Superman as one of the best superhero films to date. I look forward to seeing the sequel, The Dark Knight.
50
The Incredibles 2004,  PG)
51
Monty Python and the Holy Grail 1975,  PG)
52
Cats Don't Dance 1997,  G)
Cats Don't Dance movie poster
Now this is a fun movie. I can't believe I passed it up when it first hit theaters. The film is just full of energy that few others contain and really does a marvelous job harkening back to the classic Hollywood musicals of old. The songs are a knock-out, the storytelling is just right, and the animation is a sensation of life. I'm feeling happy just talking about it. Check this movie out!
53
Braveheart 1995,  R)
54
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
55
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
56
Bambi 1942,  G)
57
Sleeping Beauty 1959,  G)
58
The Little Mermaid 1989,  G)
59
Lady and the Tramp 1955,  G)
60
Unbreakable 2000,  PG-13)
61
Jaws 1975,  PG)
62
The Nightmare Before Christmas 2008,  PG)
63
Pleasantville 1998,  PG-13)
64
Out of Sight 1998,  R)
65
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) 2000,  Unrated)
66
The Prince of Egypt 1998,  PG)
67
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong movie poster
Watching this movie was like watching Star Wars and Raiders of the Lost Ark for the first time. Only those were first seen on television screens while seeing King Kong on the silver screen was a sight to behold. I was engulfed in every glorious minute.
68
Gladiator 2000,  R)
69
Léon (The Professional) 1994,  R)
70
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded movie poster
Believe it or not, I rank this as my favorite of the three Matrix films because it presented to me more depth in character, story, and even in the action sequences. Everything clicked just right for me and I love it!
71
The Matrix 1999,  R)
72
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
73
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup movie poster
You don't know anything about comedy until you've seen a Marx Brothers film. And perhaps the most definitive of those films is this masterpiece that showcase the sheer genius involved.
74
Clerks 1994,  R)
75
Dogma 1999,  R)
76
Mystic River 2003,  R)
77
TRON 1982,  PG)
78
Casino 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments