My Favorite Movies


  lordbanshie's Rating My Rating
1
Watchmen (2009,  R)
2
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
3
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
4
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Equilibrium (2002,  R)
7
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
8
Primer (2004,  PG-13)
9
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
10
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
11
Dark City (1998,  R)
12
Tremors (1990,  R)
13
Tremors 2: Aftershocks (1996,  PG-13)
14
Tremors 3 - Back to Perfection (2001,  PG)
15
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
16
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
17
V for Vendetta (2006,  R)
18
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
19
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
20
Cloverfield (2008,  PG-13)
21
Hellboy (2004,  PG-13)
22
X-Men (2000,  PG-13)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
Toy Story (1995,  G)
25
The NeverEnding Story (1984,  PG)
26
Forrest Gump (1994,  PG-13)
27
Hook (1991,  PG)
28
The Fifth Element (1997,  PG-13)
29
Jumanji (1995,  PG)
30
Donnie Darko (2001,  R)
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
32
300 (2007,  R)
33
Beowulf (2007,  PG-13)
34
Saving Private Ryan (1998,  R)
35
An American Tail - Fievel Goes West (1991,  G)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
Disney's Aladdin (1992,  G)
38
A Bug's Life (1998,  G)
39
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments