My Favorite Movies


  lordoftherings1217's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
2
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
3
The Searchers (1956,  Unrated)
4
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
5
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
6
The Black Stallion Returns (1983,  PG)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
Gaslight (1944,  Unrated)
11
Christmas in Connecticut (1945,  Unrated)
12
Notorious (1946,  Unrated)
13
We're No Angels (1955,  Unrated)
14
The Guns of Navarone (1961,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
18
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
The Black Stallion (1979,  G)
21
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
22
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
23
Uncle Buck (1989,  PG)
24
The Rescuers Down Under (1990,  G)
25
Home Alone (1990,  PG)
26
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
27
The Last of the Mohicans (1992,  R)
28
One Fine Day (1996,  PG)
29
For Richer or Poorer (1997,  PG-13)
30
Conspiracy Theory (1997,  R)
31
Schindler's List (1993,  R)
32
Gladiator (2000,  R)
33
Whale Rider (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments