My Favorite Movies
| LordOrpheus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bonjour Tristesse (1958, Unrated) |
|
| 2 |
Atonement (2007, R) |
|
| 3 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 4 |
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960, R) |
|
| 5 |
Control (2007, R) |
|
| 6 |
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961, Unrated) |
|
| 7 |
I Knew Her Well (Io la conoscevo bene) (1965, Unrated) |
|
| 8 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008, Unrated) |
|
| 10 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964, Unrated) |
|
| 11 |
Il Divo (2009, Unrated) |
|
| 12 |
Mah nakorn (Citizen Dog) (2004, Unrated) |
|
| 13 |
After Midnight (Dopo Mezzanotte) (2004, Unrated) |
|
| 14 |
The Age of Innocence (1993, PG) |
|
| 15 |
Day for Night (La Nuit américaine) (, PG) |
|
| 16 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |
















