Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  loriehile's Rating My Rating
1
The Umbrellas of Cherbourg (1964,  Unrated)
The Umbrellas of Cherbourg 5.0 Stars
This bittersweet love story is a musical masterpiece for people who don't like musicals.
Click to Rate
2
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
3
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
Iklimler (Climates) (The Climate) 5.0 Stars
Crushing! This photographer-turned-director lavishes so much attention on the cinematography that the movie feels almost like a series of stunning photographic stills. These frozen moments communicate the emotional and physical landscapes (or climates, if you will) of these characters as well or better than the spare (but spirited) dialogue. The film's slow, deliberate pace captures nuances that culminate in a big emotional punch.
Click to Rate
4
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (1995,  PG)
Click to Rate
5
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
Click to Rate
6
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
7
A Tale of Winter (1992,  G)
Click to Rate
8
Wuthering Heights (1939,  Unrated)
Click to Rate
9
Ruby in Paradise (1993,  R)
Click to Rate
10
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
Click to Rate
11
The Station Agent (2003,  R)
Click to Rate
12
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
13
In Search of a Midnight Kiss (2008,  Unrated)
In Search of a Midnight Kiss 4.5 Stars
One of the freshest films at last year's Chicago International Film Festival. The acting is somewhat amateurish--but this quibble is soon forgotten. as the dialogue and characters' actions render them so real and believable that after a while, you wonder if they really are acting at all. There is something very truthful about this film--and the often unflattering depictions of the characters. It's an honest--and often funny and thought-provoking--examination of two lonely, immature people trying to forge a connection in a city that's best known for it's superficiality and disconnection. The movie made you love these imperfect characters as well as the imperfect city that provided the backdrop. Reminded me slightly of Before Sunrise--but made that movie (which I also love) seem like a Hollywood fairytale. This is the anti-Before Sunrise. Also reminded me slightly of Chasing Amy--only much less whiny. I'd really like to watch this agin--can't wait for distribution and/or DVD.
Click to Rate
14
The Battle of Algiers (1967,  R)
Click to Rate
15
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2007,  R)
Click to Rate
16
Another Woman (1988,  PG)
Click to Rate
17
Black Cat, White Cat (,  R)
Click to Rate
18
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
19
The Best of Youth (La Meglio gioventu) (2003,  R)
The Best of Youth (La Meglio gioventu) 5.0 Stars
This is not 3 hours! That's a lie. This movie is at least 6 hours! (No kidding). But you'll be so hooked after the first hour, it won't feel like torture. I promise. Originally made for Italian TV, this "sweeping" saga is a cross between The Thorn Birds, The Motorcyle Diaries, and The Godfather...in a good way. I promise.
Click to Rate
20
Everyone Says I Love You (1996,  R)
Click to Rate
21
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
22
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
23
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (2000,  R)
Click to Rate
24
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
25
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
26
Laurel Canyon (2003,  R)
Click to Rate
27
Manhattan (1979,  R)
Click to Rate
28
Out of Sight (1998,  R)
Click to Rate
29
Starting Out in the Evening (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
The Savages (2007,  R)
Click to Rate
31
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
32
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
33
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
34
Roger & Me (1989,  R)
Click to Rate
35
Jesus Camp (2006,  PG-13)
Click to Rate
36
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
37
Husbands and Wives (1992,  R)
Click to Rate
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
39
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) (1986,  R)
Click to Rate
40
Alice et Martin (Alice and Martin) (1998,  R)
Click to Rate
41
The Island at the Top of the World (1974,  G)
Click to Rate
42
Funny Face (1957,  Unrated)
Click to Rate
43
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
Click to Rate
44
The Squid and the Whale (2005,  R)
Click to Rate
45
Once (2006,  R)
Click to Rate
46
Saraband (2005,  R)
Click to Rate
47
The Tango Lesson (1997,  PG)
Click to Rate
48
American Splendor (2003,  R)
Click to Rate
49
Bowling for Columbine (2002,  R)
Click to Rate
50
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
Click to Rate
51
After Hours (1985,  R)
Click to Rate
52
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
Click to Rate
53
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
54
Secretary (2002,&nb