My Favorite Movies


  lotr2005's Rating My Rating
1
Stargate (1994,  PG-13)
Click to Rate
2
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
Stargate: Continuum Want To See
i want to see this movie and i wonder how baal will travel back in time to stop the Stargate program.
Click to Rate
3
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
Stargate: The Ark of Truth 5.0 Stars
they did a great job on this one im glad that the ori r gone for good and it was interesting how we can see them get old in the time frezze or wt ever its called they can move but evey thing else cant
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
7
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
Click to Rate
8
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
10
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
11
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Click to Rate
12
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
Click to Rate
13
Samurai X - The Motion Picture (1997,  Unrated)
Click to Rate
14
Unico (The Fantastic Adventures of Unico) (1981,  Unrated)
Unico (The Fantastic Adventures of Unico) 5.0 Stars
i loved this movie as a kid and the first Jap movie. if ur a kid at heart and/or love unicorns this is one u'll love
Click to Rate
15
My Little Pony: The Movie (1986,  G)
My Little Pony: The Movie 5.0 Stars
i loved this as kid and now i'm trying to find it so i can buy it.
Click to Rate
16
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
17
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
Click to Rate
18
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
19
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
Click to Rate
21
Galaxy Quest (1999,  PG)
Click to Rate
22
One Night With the King (2006,  PG)
Click to Rate
23
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
24
Hawmps (1976,  Unrated)
Click to Rate
25
Hangman's Curse (2003,  PG-13)
Hangman's Curse 5.0 Stars
i love this movie and i like the book
Click to Rate
26
Chupacabra Terror (,  Unrated)
Click to Rate
27
Dreamer: Inspired by a True Story (2005,  PG)
Click to Rate
28
Benji - Off the Leash (2004,  PG)
Benji - Off the Leash 5.0 Stars
i love this movie it's funny
Click to Rate
29
Oh Heavenly Dog (1980,  PG)
Click to Rate
30
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill (1995,  PG)
Click to Rate
31
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
32
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
Dragon Storm (2004,  PG-13)
Click to Rate
34
The NeverEnding Story (1984,  PG)
Click to Rate
35
MirrorMask (2005,  PG)
Click to Rate
36
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
37
Inuyasha - Tenka hadou no ken ( Swords of an Honorable Ruler ) (,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken ( Swords of an Honorable Ruler ) 4.5 Stars
InuYasha is so cute as a baby
Click to Rate
38
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001,  Unrated)
Click to Rate
39
The Ice Princess (Die Eisprinzessin) (1995,  Unrated)
The Ice Princess (Die Eisprinzessin) 4.0 Stars
i liked the song in it
Click to Rate
40
Swarmed (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Babar - The Movie (1989,  G)
Click to Rate
42
Care Bears Movie II: A New Generation (,  G)
Click to Rate
43
The Care Bears Movie (,  G)
Click to Rate
44
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
45
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War 5.0 Stars
i love this movie it just shows that know matter what side of the war your on you'll love ur family and that u want to change sides or not kill them.
Click to Rate
46
The 10th Kingdom (,  Unrated)
Click to Rate
47
A Knight in Camelot (1998,  Unrated)
Click to Rate
48
Theodore Rex (1995,  PG)
Click to Rate
49
Racing Stripes (2005,  PG)
Click to Rate
50
Oliver! (1968,  G)
Oliver! 4.5 Stars
love the songs and they did a great job on it
Click to Rate
51
Legend (1985,  PG)