My Favorite Movies
| louiegeegee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 2 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 4 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 5 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 6 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 7 |
Zulu (1964, Unrated)
The true story of the Battle of Rourke's Drift. Breathtaking scenery (Technicolour rules!) and stirring score make this one of the most memorable and poignant (wait for the scene where Michael Caine asks Stanley Baker "Is it always like this?") films of all time. Truly unforgettable. Second viewings recommended as you can't take it all in the first time. |
|
| 8 |
JFK (1991, R) |
|
| 9 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 10 |
GoldenEye (1995, PG-13) |
|
| 11 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 13 |
The Long Good Friday (1982, R) |
|
| 14 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 15 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 16 |
Ronin (1998, R) |
|
| 17 |
Midnight Run (1988, R) |
|
| 18 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 19 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 20 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 21 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 22 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 23 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 24 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 25 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 26 |
The Man Who Never Was (1956, Unrated) |
|
| 27 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 28 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 29 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 30 |
The Cassandra Crossing (1977, R) |
|
| 31 |
Chariots of Fire (1981, PG) |
|
| 32 |
The Winslow Boy (1999, G) |
|
| 33 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
| 34 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 35 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 36 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 37 |
Con Air (1997, R) |
|
| 38 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 39 |
The Rock (1996, R) |
|
| 40 |
The Music Man (1962, G) |
|
| 41 |
The Shootist (1976, PG) |
|
| 42 |
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958, Unrated) |
|
| 43 |
The Ipcress File (1965, Unrated) |
|
| 44 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 45 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 46 |
The Italian Job (1969, G) |
|
| 47 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 48 |
The Emerald Forest (1985, R) |
|
| 49 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 50 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 51 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 52 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 53 |
Under Siege (1992, R) |
|
| 54 |
Cliffhanger (1993, R) |
|
| 55 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 56 |
High Road to China (1983, PG) |
|
| 57 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 58 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 59 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
| 60 |
Mississippi Burning (1988, R) |
|
| 61 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 62 |
Brassed Off (1997, R) |
|
| 63 |
Strictly Ballroom (1992, PG) |
|
| 64 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 65 |
Charade (1963, G) |
|
| 66 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 67 |
The Odd Couple (1968, G)
"I can't take it anymore, Felix, I'm cracking up. Everything you do irritates me. And when you're not here, the things I know you're gonna do when you come in irritate me. You leave me little notes on my pillow. I told you 158 times I can't stand little notes on my pillow. 'We are all out of cornflakes. F.U.' Took me three hours to figure out F.U. was Felix Ungar!" - Oscar Madison (Walter Matthau). I just think that quote speaks for the brilliance of this film itself! |
|
| 68 |
The China Syndrome (1979, PG) |
|
| 69 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 70 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 71 |
The Blue Max (1966, Unrated) |
|
| 72 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 73 |
The Wicked Lady (1945, Unrated) |
|
| 74 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 75 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 76 |
Girl From Rio (2001, Unrated) |
|
| 77 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 78 |
It Should Happen to You (1954, Unrated) |
|
| 79 |
Office Space (1999, R) |
|
| 80 |
Blow Out (1981, R) |
|
| 81 |
Educating Rita (1983, PG) |
|
| 82 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
| 83 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 84 |
The King and I (1956, G) |
|
| 85 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 86 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 87 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
| 88 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 89 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 90 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 91 |
On the Town (1949, Unrated) |
|
| 92 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
| 93 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
| 94 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 95 |
The Muppet Christmas Carol (1992, G) |
|
| 96 |
Oklahoma! (1955, G) |
|
| 97 |
Calamity Jane (1953, G) |
|
| 98 |
Love Me Or Leave Me (1955, Unrated) |
|
| 99 |
The Thomas Crown Affair (1968, R) |
|
| 100 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 101 |
Father Goose (1964, Unrated) |
|
| 102 |
Easter Parade (1948, Unrated) |
|
| 103 |
The Boys from Brazil (1978, R) |
|
| 104 |
Memphis Belle (1990, PG-13) |
|
| 105 |
Heat (1995, R) |
|
| 106 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 107 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 108 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 109 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 110 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 111 |
In Harm's Way (1965, Unrated) |
|
| 112 |
The Living Daylights (1987, PG) |
|
| 113 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 114 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 115 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988, PG-13) |
|
| 116 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991, PG-13) |
|
| 117 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994, PG-13) |
|
| 118 |
Forbidden Planet (1956, G) |
|
| 119 |
Top Secret! (1984, PG) |
|
| 120 |
Hot Shots! (1991, PG-13) |
|
| 121 |
Hot Shots! Part Deux (1993, PG-13) |
|
| 122 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 123 |
Cabaret (1972, PG) |
|
| 124 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 125 |
Paper Moon (1973, PG) |
|
| 126 |
Robin Hood: Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 127 |
The Producers (1968, PG) |
|
| 128 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 129 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 130 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 131 |
Deep Impact (1998, PG-13) |
|
| 132 |
Raise the Titanic (1980, PG) |
|
| 133 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 134 |
The War of the Worlds (1953, G) |
|
| 135 |
When Worlds Collide (1951, G) |
|
| 136 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 137 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 138 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 139 |
Shanghai Knights (2003, PG-13) |
|
| 140 |
Shanghai Noon (2000, PG-13) |
|
| 141 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 142 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 143 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 144 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 145 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 146 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 147 |
Maverick (1994, PG) |
|
| 148 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 149 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 150 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 151 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 152 |
To Live and Die in L.A. (1985, R) |
|
| 153 |
The Jackal (1997, R) |
|
| 154 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 155 |
The Three Musketeers (1993, PG) |
|
| 156 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 157 |
Speed (1994, R) |
|
| 158 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 159 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 160 |
True Lies (1994, R) |
|
| 161 |
Mystery, Alaska (1999, R) |
|
| 162 |
Executive Decision (1995, R) |
|
| 163 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 164 |
Hollywood Homicide (2003, PG-13) |
|
| 165 |
Quigley Down Under (1990, PG-13) |
|
| 166 |
Galaxy Quest (1999, PG) |
|
| 167 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 168 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 169 |
Cypher (2002, R)
A little (well, a lot actually) confused, but with some nice touches. Good CGI and a nice stylistic tone (very Bladerunner and Minority Report) help to keep this watchable - though the convoluted plot will probably mean you'll need to see it twice just to understand it! Who's working for who again?! |
|
| 170 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 171 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 172 |
Shaft (2000, R) |
|
| 173 |
In the Line of Fire (1993, R) |
|
| 174 |
Murder in Coweta County (Last Blood) (1983, Unrated) |
|
| 175 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 176 |
California Suite (1978, PG) |
|
| 177 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 178 |
New York, New York (1977, PG) |
|
| 179 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 180 |
The Banger Sisters (2002, R) |
|
| 181 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 182 |
Great Balls of Fire! (1989, PG-13) |
|
| 183 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 184 |
Pride and Prejudice (, Unrated) |
|
| 185 |
An Ideal Husband (1999, PG-13) |
|
| 186 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 187 |
Happy, Texas (1999, PG-13) |
|
| 188 |
Gosford Park (2001, R) |
|
| 189 |
Chaplin (1992, PG-13) |
|
| 190 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 191 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 192 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 193 |
Taffin (1987, R) |
|
| 194 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 195 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 196 |
Radioland Murders (1994, PG) |
|
| 197 |
The Dam Busters (1954, Unrated) |
|
| 198 |
Murder on the Orient Express (1974, PG) |
|
| 199 |
Evil under the Sun (1982, PG) |
|
| 200 |
The Scarlet Pimpernel (1982, Unrated) |






































































































































































































