My Favorite Movies


  1. lourdhuraj
  2. lourdh

This is my one of the lovely , admirable, and even i go stupid for these all films i like these films as i like myself... my all time favorites films are these which you guyz r seeing...

  lourdhuraj's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
NO ONE , WHATEVER FILMS, WHICH COMES HEREAFTER OR IN WORLD HISTORY NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER NEVER BEAT THIS FILM.... LOVE LIVES A LOT
2
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles)
oh my god after the feeling of watching TITANIC one of my best movie in my life is A VERY LONG ENGAGEMENT what a feelings? what u true love story? 2nd after titanic i love this film a lot... HATS OFF to director...
3
300 (2007,  R)
300
Can't beat this mvie at all i bet the mvie makes everyone sits at the corner of the seat....
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
EXTRAORDINARY, MINDBLOWING, EXCELLENT, CHANCELESS, AND LOVELY picture and story line and excellent and eyebrow straightening acting by TOM HANKS i stand and salut to his acting... great inspired me a lot lot lot and much more lot...
5
Flags of Our Fathers (2006,  R)
Flags of Our Fathers
I bet in this film each and every single frame speaks a beauty... i was totally taken into some kinda war place what a picture it was such a brilliant film and he music wow the music makes each and every single flesh in my body to move it pierced like a sharpen arrow into my heart the story especially was marvelous and i always wanna see this movie again and again... the stunts man who performed in the war must be given a big applause almost and totally i need some more pages to review this movie in single word... it was extraordinary master piece by director clint eastwood...
6
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
Letters from Iwo Jima
How can i express my feelings?? i can only express it by writing a big review on this film... Why war? my god... i cried many scenes... without knowing my eyes filled with tears may be the music pierce like a sword... wonderful acting by each and everyone in this film... i can't even find a minus point in this film... it was such a beautiful film started in a good way went with frightened every each and every war sequences made me to cry and realise how those people would have faced it in their life... It was really so sad of the general death at the last... but the lines are more more powerful... if ur a clint eastwood fan or whatever fan must watch this movie... this movie is the feedback of the film flags of our fathers... these two movies are really excellent...even more powerful... hats of to clint eastwood and all those worked in this film and producer was steven speilberg hats off to him too... screenplay, editing, sound mixing everything was successfully done... and i must stand and appreciate to this film... it was something heart paining still... made me really think about it for many hours and days... it was a great movie...
7
We Are Marshall (2006,  PG)
We Are Marshall
I have no words or sentences to describe this film it means i need a big book with thousands of pages no even millions of pages i can write on about this movie... The director need to be thanked first and the producers the second... and always i really got a feeling u know the feeling everyone had in its heart was really moved by this film for me i watched it two times and i cried all the two times this is a real story yes it feels i was watching the game live... wow all the actors acted excellent to be beyond the dreams if am the OSCAR chairman i will give all the actors even the small boy who was in the stadium all each and every single human being who acted in this film i would have given all of them 1000 oscar's... it moved me totally the music wow it feels like heaven i really stand and salute this film and this film workers everyone... i loved it and now am a fool of this film in my whole life... i loved it and loving it...
8
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Good movies always should be appreciated and especially will smith also one of the producer of this film makes me really feel proud of him... his son acted very excellent... and last the father wins... i mean will smith win in his acting what a acting? what a face reaction? wow... i was really crying for some scenes of his acting especially the words..." This movement , this little movement in my life called happiness" wow this line and the way he acted in climax made me really astonished i like will smith i worship this film all my life... hats of to those who effort to make this kinda film... really making me happy...
9
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
I bet u can never imagine what about this story and how about it will go.. because i was really amazed the way the film went wonderful extraordinary and even realistic... it was the film which made me to sit and can't even move anywhere i was fived into the screen and i never moved my eyes from the tv... it was really an excellent story and excellent picture and even the music will surely kill u each and every second they show the murderer in the film... those who read this review just go to a dvd shop and buy this film and watch it lonely and i bet u will surely feel what i say now... this was the film a lot extraordinare... u can never imagine what will happen next and even u will be thrown to surprises and anger everytime u see jean-baptiste grenouille... i swear this was one of the best heart beating film... i loved it the director should totally reward for the film and also the screenplay... excellent movie...
10
Troy (2004,  R)
Troy
good producer, marvellous direction, extraordinary cinematgraphy work... and brad pitt ur good a lot... u rock a lot
11
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
nice movie which makes us relax a lot... with good friendship and happy mind...
12
Monster House (2006,  PG)
Monster House
I really stunned of the animation charecters which makes me to mfeel that they r real... MONSTER HOUSE is really a goood movie i like all the time... u guys have to watch it....
13
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
hey lvely mel gibsn i hnur u always everytime whenever i see ur name in any movies or ur films? or in any kinda news cos ur films make me really proud and especially this film u sounds so well... Music director rocks a lot...
14
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
How can i tell abt this picturisation and actions? wow the place transalvania i love a lot to admire it after seeing this film.. love to know...
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I love this movie a lot.. and especially picturisation is perfect in this movie.. am so fantasy of johnny depp
16
The Medallion (2003,  PG-13)
The Medallion
wow... sweet Jackie... but graphics made this film a lot disappointment's.. but even i love Jackie a lot
17
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
Van Helsing: The London Assignment
Jackman acted reallly a lot well and the music which makes us always afraid and marvellous and this film another good in my ratings... guys who never watched it watch it first... the action and big production will b excellent...
18
Tom Yum Goong (,  Unrated)
Tom Yum Goong
Wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow real stunts real good guy real star...
19
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
not a man if acted either then will smith won't b good but will smith only acted the film is mind blowing... and i love it a lot...
20
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
hey jackie chan i love u love u love u love love u a lottttttttt and love this film starred jackie chan a lol...
21
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
wow wow wow good movie showed the real story in face of eyes really lovely war pictures and the sequences of attacking pearl harbor is reallly a lot live scenes ... good...
22
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
wow wow wow wow wow this picture itself a mind blowing the film is a lot good...
23
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
wow wow wow wow wow lovely film which i wanna watch again and again and a good music which makes our nerves move....
24
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
lovely film watched a lot of times my best favorited one of nicolas cage... i love this film
25
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
mel gibson made me so believer in jesus oops i pray never to watch it again a heart hurting film but lovely film which was congratulated by pope john paul 2....
26
Saw III (2006,  R)
Saw III
What a heart beating movie wow wow wow amazed by the scenes a lot.... lovely and good horror
27
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
wow this director making me a lot surprised cos a indian directing a lot and making all guys around the world to sit on their seat back lovely direction... lovely performance by bruce willis... loved it a lot...
28
The Village (2004,  PG-13)
The Village
night shyamalan's super movie i loved it a lot... good suspense....
29
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Shanghai Knights
wow owen Wilson with Jackie nice to see it the whole film is good and comedy are excellent...
30
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Mission Impossible
wow wonderful film with loads of actions and great music...
31
A Good Year (2006,  PG-13)
A Good Year
Good movie by russel crowe which i like to watch again and again totally different locations and different scens but in gonna one mind... thats a good film..
32
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
acted very perfectlly i like this film a lot....
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
In this movie i can even say they used a little imagination characters from the film the lord of the rings sometimes it confuses as we were watching harry potter or lord of the rings because it seemed the way so... it was not so powerful as in the first part as this one was taken only to envelope the third part to be serious this was not so entertaining even bring the expectation a little dull but always the graphics was good and in this movie the lightening was done excellent...the camera and the light man and the computer graphics crew worked really hard...But it was not so best in screenplay...
34
Hulk (2003,  PG-13)
Hulk
I like the climax of this film between dad and his son... and the love feelings of the hero.. really a lot good ...
35
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
I love this movie Jackie chan and Jet li wow wow wow wow wow... super and fantastic...
36
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
bruce li i like u my man what a man ur legends never die at all.... love this movie too...
37
Darkness Falls (2003,  PG-13)
Darkness Falls
wow wow wow wow wow wow wow wow amazed a lot of this film i was jumping outta my seat in the theater of frightening
38
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
wow lovely good cheater film the director talentedly cheated the audience too lovely film...
39
True Lies (1994,  R)
True Lies
wow lovely director james cameron i like him always and good action packed love film....
40
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
super super super super super... just to say super...
41
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow wow one of the calm and steady and good slow feelings without any actions in the film and this is STEVEN SPEILBERG'S film will u believe it? but u have to....
42
Splash (1984,  PG)
Splash
lovely romantic movie and i loved this movie a lot... wow super....
43
Antz (1998,  PG)
Antz
wow lovely movie good animation and i like this film a lot... director rocks....
44
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
wow lovely film never imagined this kind of mel gibson's film wow wow wo picture is a lot lot good and fantastic wonderful and i love to see it again and again...
45
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
excellent animation and excellent story lines with excellent love feel.... and i love this film a lot and the character makes me to think is that real jhonny depp acted super animation...
46
The Terminal (2004,  PG-13)
The Terminal
wow nice film i liked it a lot wonderful taken in such a big place and good making by steven speilberg lovely...
47
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
wow wow wow super acting and i love the picturisation of this film... must watch the picturisation of this film really stunning...
48
Hero (2004,  PG-13)
Hero
JET LI good ur the man super extreme fights i like the way jet li expressed in each scene... and mainly one important in this film its the MUSIC background score rocks a lot i like to listen to the music a lot in this film super a lot good... action packed...
49
The One (2001,  PG-13)
The One
fantastic story line and i like the action in this film wow super film...
50
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
excited makes me to sit back to my seat and blinks my eyes with a lot smile without stop... good funny movie good screenplay...
51
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
good movie shown in an realistic way i love that director steven speilberg made another knock at the movie... lovely
52
The Replacements (2000,  PG-13)
The Replacements
have u ever saw keanu reeves as a romantic guy and a warrior at the play ground? wow this film rocks a lot i like the screenplay , i like the actors, i like the spirit in this film and i like the production and more over i like the actress in this film dancing a lot good and expressing herself to the film is lovely...
53
Babel (2006,  R)
Babel
excellent movie good acting by brad pitt and excellent directing.... it seems as if it was taken in real time
54
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
excellent movie although its slow there in a boost up always in every 5mins of this film which made me excited and the acting of my favorite actor he is really a guy thing wow he acted a lot yes that Leonardo DiCaprio i love him and the story line is little bit risk one but applauds to the director who took this brave thing... good film...
55
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below
Mind blowing i donno how they shoot with the dogs really amazing and thats extra ordinary if anyone knows how they shoot the film with these dogs can anyone tell me but this movie and the music and the dogs and paul walker are a lot great hats offfff superbbb
56
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
The Perfect Storm
So sad climax in this film made me to sit back on my seat with tears good film and good screenplay they have shown the storm with good feelings of threatening and it was wonderful showing of this director nice film i can rate it all too full....
57
Philadelphia (1993,  PG-13)
Philadelphia
Really makes me astonished while seeing my man tom hanks acting wow thats a lovely acting where ever i was amazed a lots of time... really a big hats off.. i amazed the acting of him... sentimental...
58
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
This movie made me to sit back till it ends i have never moved for any cause... but this adventurous movie made me a lot imaginations and i enjoyed a lot... its sad to judge jesus christ himself... and its wrong too... but i like the story line and twisted scenes... and the last dialogue which was spoken by my man TOM HANKS was really great they are" when i fell down in a well when am 7yrs old i just screamed and i cried and atlast i just PRAYED to jesus christ" These are the lines which tells us to believe... and i like this film a lot...
59
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
This made me fell into bed for so many hours i was a lot afraid after seeing this even didn't went to drink water in the night time i was totally threatened a lot.. fantatstic killer.. i like this a lot.. and i even love this film something makes me to see again and again... good movie... but horrerreddddd...
60
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
Chasing Liberty
Greatest love story which i was mesmerized and freezed when i see it i love the way they acted i liked the other security love too... wow wow wow awesome... i like it a lot.... this film one of favorite one... and am going to add the actress and the actor in my favorite actor actress lists... i love this film...
61
The Departed (2006,  R)
The Departed
I always like films which have leonardo di caprio i was stunned by his performance and specially the story line and the screenplay thats excellent... all r cheating by someone.. wow thats great film... and i like all the actors all performed well... and the climax is little unexpected and i love the music which makes me to saw it in interesting way... totally i like to put 5 stars to this movie... loved it..
62
Surf's Up (2007,  PG)
Surf's Up
I like hia laboeuf character and it resemble a lot young one's character and the Z character little sadness but i love the last scene and the animation was excellent and timing comedies were done good... and i love the animations in this film they have shown the sea and the forest very superb so am gonna give 5stars...
63
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Good story line and i heard the story of love scenes in this film was added by steven speilberg himself.. may be but the film was superb i like the car and the PRIME too and the stunts were extra ordinary and i like megan fox too... her eyes still stands in my eyes... so cute... and shia laboeuf acted well as a young guy i like totally the film the director michal bay was excellent proved again he is the hero... hats off...
64
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Excellent and ear paining action sounds... i loved the film a lot and this film was not so good at the first one of daniel craig but he acted so well i liked the theme and it was nice... i liked it this one rocks the solace...
65
The Water Horse: Legend of the Deep (2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
A good film told in a sad feelings manner... i liked it a lot... and the old man himself narrates the story is excellent and very nice... the boy acted a lot good... and they captured scenes very well and was excellent... Overall i liked it...
66
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
This was a film which made me a lot laugh and lot to think... I really liked Morgan freeman acting in this film and also the hero who acted perfect in this film but so sad because Jim carrey was not there... but i liked this one very much... its totally comical and entertained me well... want to see it again... its a good pack movie...
67
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Thats master piece of comedy which i never expected in adam sandler films ever... superb really made me to think i must push this movie into my favorites one.. They all acted pretty good and especially adam sandler acted a lot excellent... i loved this film biggest comedy of adam sandler i can say... in my personnel opinion... its a good comedy film...
68
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Matt Damon he will have hereafter one of my best actor's collection place... because i loved his acting in this film wow action packed he was well moved like a good man for the director's view thats really good film action packed never expected they will smash like this... The story and the screenplay were excellent can't imagine and i could not even judge the climax it was stunning...
69
A Woman (Charlie the Perfect Lady) (1915,  Unrated)
A Woman (Charlie the Perfect Lady)
This a good comedy theme always charlie chaplin is the example of comedies for all... i liked this one a lot... what a acting yaa? never been beaten for centuries...
70
Speed (1994,  R)
Speed
This is a good one which made me excited scene by scene and i like this movie he acted very well.. and especially the bad guy acted good...
71
Munich (2005,  R)
Munich
Excellent film i always think how this guy my favorite director Steven Spielberg can think this kinda extreme films... and direction wow he is great in film history... i was surprised they way of this film really made me to sit back of my seat with thriller... but even though its a story of inspiration i really liked this long film... very excellent... marvelous... hats of to the actors and specially to director Steven he is great...
72
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
Super animations, Fantastic story, And good entertaining animation film... I was surprised bruce willis also can perform such a cartoonist voice... That was great and all the animation was good especially very important the music and the songs are so well i liked this movie personally...
73
Jerry Maguire (1996,  R)
Jerry Maguire
This is the film in which i see myself i mean the way the failures tom cruise has and the inner feelings of being proud a lot and the next moment throwing out of the door this made me to see myself and all well acted i can't see any mistakes because its the film of love and ambitious and going on the way where need to go... i loved the acting of tom cruise as a husband and also as a boss and also a dad... he was superb... i like all in this film... the story line was excellent... not for shy to tell frank the climax made me drops in my both eyes... greatly excellent...
74
The Ant Bully (2006,  PG)
The Ant Bully
It must be surely appreciated that my favorite tom hanks was the producer of this film i really surprised a lot and this film also surprised me a big amount of entertainment Good story good animation work... and good ending music was good... and the animation is mind blowing...
75
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
Adam sandler always impresses me in his ordinary usual acting he never take strain in his acting and i always loved that... i like this film much more even though Adam cried for some scenes i like this film a lot good movie... It entertained me a lot well...
76
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
super animation love this animation...
77
The 6th Day (2000,  PG-13)
The 6th Day
Really fantastic unexpected turnings and i feel that i was sitting in a roller coaster while watching this film... because it has much pages of suspenses love friendship and talent action... arnold acted very superb... the total film was based on him and the story moves around him the screenplay really messed me but it was excellent at the climax where we know everything what happened... it was a good entertaining movie of cloning which i never saw...
78
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
After i saw this film i first wanted to add 2 guys in my favorites one is adam shankman and shane west because director adam was excellent throughtout his direction and shane west was excellent and marvellous in his acting especially his expressions inside the car crying wow that's really awesome... and about this film it made me feel embarassed a lot... Friendship, dad-son, dad-daughter, mom-son,lover, and especially mainly LOVE i like mandy moore a lot... am a great fan of her i like especially this film it was really good... wonderful i have to say... i really want slow walk to remember this kinda good films... hats off to all those who worked for this film really superb...
79
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
Jaws: The Revenge
This is a good one among all jaws series i like this film especially it indicates two things love between mom and son and bro's and especially at the climax friendship... The shark didn't excited me a lot... but i liked the screenplay its so cool and cherished with love at all circumstances... and at the end it was a wonderful surprised ending i liked this film...
80
Small Soldiers (1998,  PG-13)
Small Soldiers
This film was really good and very risk to take this kinda films with toys but no one made mistake all were excellent till last i like the way the artists voiced for each toys and really appreciate the director this film was really good entertainer to all age people especially to all kids...
81
Saw V (2008,  R)
Saw V
Excellent director needs to be rewarded surely i feel that i was inside that kinda game anot even in the before 4 parts of saw series i like this 5th one especially it was extraordinary those who like saw series should surely must see this 5th part heart breaking things and i never imagined he will be killed at the last really threatening i love this film a lot... really jigsaw fear... wonderful...
82
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
Pretty big budget film i really inspired by the way it was big excellent camera work but in this kinda films there should not be more comedies at silly points thats the only drawback but i like the witch's miracles and cheating and i like a lot this is big budget and i can feel and see the quality of this film is extra ordinary almost good entertaining film i liked it...
83
Zodiac (2007,  R)
Zodiac
Never imagine this kinda stories and screenplay will come again with the same taste wow... i was really moved by this thriller story i donno how to review it but it was just and more and more excellent film in investigating which i never saw in my lifetime excellent... u won't believe while watching this film i really feel i was into the film as one character searching THE ZODIAC... excellent frame all actors done their part marvellously it was superb... especially the camera work was really good... i was moved absolutely by this film...
84
Apollo 13 (1995,  PG)
Apollo 13
I often see the moon and want to place my feet there at that cold soil... But still seeing that moon and amazing how Neil Armstrong would have footed there... bravo... about this film i love tom hanks always whatever he act i go crazy in the feeling of his face and speech... while he acting... i was amazed Ron Howard directed this film can't even imagine he is such a excellent director which i see in this film also... it touched me a lot i feel i was sitting next to tom hanks in this film in the Apollo or some scenes made me to sit as tom hanks himself because its such a film made me to freeze i love this film one of my favorites in my life time... and the last sentence which tom hanks spoke is really touching... i like this film...especially the scene when NASA guys will work out a mathematical calculation was so superb excellent and fantastic, hats off to all who worked for this film...
85
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
This was the film which really made me crazy as i was in the sopt of this film because i felt like killing everyone with a lots of cruely way as rambo thinks because i feel the pain of those burma people who were cruely killed by those villains... this was happening in burma really... but this movie made my feelings reduced as at the climax rambo shoots every villain like anything "must watch climax" in this film really great... superb direction... and wonderful acting...
86
Atonement (2007,  R)
Atonement
This film made me to impressed a lot... i donno what others think but the last sentences really felt me so sad... it was a sad film started in a sad way and ended in a very sad way but i clearly understand whats the theme was so sad thinking of that james and keira the ending was good but it gives a big stone in heart the film was excellent and the way each scenes was taken is extraordinary totally this movie is a good one...
87
The Kingdom (2007,  R)
The Kingdom
This film has some message to show and to tell to the world about the country saudi arabia it was really made me to sit back on my seats whn i watched this film especially they way they live in saudi arabia and also when the film starts the director used a different method of narrating the stories with the real news clips which made me really interesting i really liked this film and the climax was touching and also action was good.. especially must see the last scene its really endless and i loved it... good action packed dish...
88
World Trade Center (2006,  PG-13)
World Trade Center
It was heart melting real story i never appreciate about this film i really salut to those who died in sept11th at the world trade center in usa... very sad... thanks for those who planned to take such a sad black day film and i honor those all who worked for people this is a good movie...must see it...
89
The Brothers Solomon (2007,  R)
The Brothers Solomon
This film i loved a lot because the reason is i never seen in any hollywood movies the screenplay is more funny as ever in my life... i loved the scenes which made me more interested i like the love between the brothers and their happiness at each scene and understanding was so good... i loved this film it made me laughed a lot... and i was into totally good mood after i watched this film superb and well taken...
90
The Polar Express (2004,  G)
The Polar Express
Did anyone know what is the address or phone number of tom hanks? i really wanna say him something before i die... he acted in real and also produced directed may be... but its really surprised to see me he was in the animated movie... first i salute to tom hanks he is such a great actor i never seen in this world... wow... the film goes with friends to north pole... and this film will surely make all the kids to enjoy and feel the Christmas in a good way... i too like this film vene am not a kid but i like the animation and tom hanks and the scenes are really superb and especially the music is wonderful director made the scenes really good with fast moving imagination i loved this film good entertain to believe... as this film instincts to believe...
91
Smokin' Aces (2007,  R)
Smokin' Aces
EXCELLENT, FABULOUS, FANTASTIC and what all the words are there in English dictionary i can write for this film to congrats it... whoever loves action investigation and thrill stories must watch this film... it made my heart bounce out of my body and sits on the screen because i was involved such motionless by watching this film it really gave me little complicated scenes but by watching this film fully wow... i was really surprised am into that hotel i thought which the whole film goes on the locations super killers... i liked 3 guys acting number 1: BUDDY ISRAEL, number 2: RYAN REYNOLDS, number 3: The Freeman Heller These three acted in a stunning way where all the other characters acted 100% fully for this film... i really appreciate the director for this film and i salute for the screenplay and i congrats even who all worked for the screenplay because without the power of screenplay this film will not such a powerful entertainment fully gun shots and knives wow... really rocked this film i love a lot and lot...
92
Kicking & Screaming (2005,  PG)
Kicking & Screaming
Will ferrel i must always appreciate of his humorous comedies which make every single audience to laugh after thinking the scene it was a wonderful picture and if i say i had 2 drops of tears when i watched the climax goal scene by his son do u believe it in will ferrell film made me to cry i will rate this one first because i loved this movie a lot this movie taught me something different i really loved this movie... it was totally a great movie which made me entertained very well and in will ferrell best movies i can bet on this one too... i loved this film.... good entertaining film...
93
Bolt (2008,  PG)
Bolt
I loved it a lot... especially the animations and the story line is very different and the way it tooked me entertain was good... i was really happy by watching this film relaxed and very flexible film have some kinda love inside the dog's character i like this film a lot...
94
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Wonderful film inspired by a true story wow steven speilberg i donno how he only takes different kinda pictures which makes everyone feel something even after the film ends... i really wanna meet that guy frank... god has changed his life from failures to success great... and abt this film i love both hero's tom hanks and caprio they acted excellent even though tom hanks made fooled sometimes his acting and the role was well handled by himself and also the director... i wanna clap for the music which turns every heart run through out the whole movie... i like more tom hanks expression... i love the screenplay and even the camera work i have to hats off... camera work done excellently... even from tom hanks specs i can't find the opposite camera that firm the camera work was excellent... i loved this film... and i learn a lot of things... hats off to steven speilberg and tom hanks...
95
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
Can anyone believe that jim carrey the most funniest person acted in an totally different way of acting skill which was revealed in this film? i too never believed but after watching this film i was totally shcoked and i have to appreciate his acting because he acted in such a way that stunned me... and i was thinking abt his acting for more than 2 days... it was so serious mystery film which made each and every second to guess who will beb the murderer and the calculations are simply excellent... if u watch this film 1st time it will surely thrill u and twist u back ur seats... i loved this film very mysterious... and the last lines which was on the screen really made me a good lesson... those lines are by follow... "BE SURE YOUR SIN WILL FIND YOU OUT" Numbers 32:23... That's rocks of the director's cut...
96
The Ladykillers (2004,  R)
The Ladykillers
It was the film in which tom hanks my hero acted as villain... by hearing i was a lot interested to see this film and i was done with it... It started preety slow but never move ur seats because its the funniest comedy film which i never seen in tom hanks because he himself acted in a comedy way and all done their part very excellent... i was laughing like a devil for 2 big scenes can't tell u here but if u watch this film u will surely love it but watch with patience good story and good comedy and good enetertainer.. but tom hanks fan's like me please digest only the ending because the ending made me pretty sad... but those who see's this movie will surely love it... i liked it a lot...
97
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York
It was really stunning to know about America's past life... wow Leonardo di caprio again proved he was the fittest actor for everything... i loved this movie a lot and it was excellent the scenes made me really excellent and i really stunned every scenes which took place... it was a wonderful picture which i have seen already in 2002 in theaters... It was a wonderful picture but please watch this film in theaters not in dvd's or internet because it have the real full power if u watch in theater... i loved this movie... a lot and lot... good entertainer...
98
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
I have no words to tell or anything to elaborate sooner after i saw this film... because it made me really with tears... wonderful film, director and all the technicians should be congratulated numberless times... and especially the music was stunning... as all know the people know the Hollywood lover's know tom hanks is such a born actor for this world gifted by god... and gifted to hollywood... i must use the word "marvelous" for his acting... wonderful story with a excellent message... and in this film tom hanks smiled just 2 times... Both the two times i was really flying on the dreams on no man island on his face reaction must see this film before you die... ask many to see this film... it was a wonderful film father son relationship... hats off to tom hanks...
99
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
Lovely romantic and fabulous film .. and i bet the story is the most powerful in all tom hanks film and this film also enters into a wonderful story line and screenplay it had never made me bored... lot's of surprising scenes made me to sit steady to watch this film and especially tom hanks i like him in this film also... and especially the girl acted in a excellent way.. that's the love feelings which everyone who search here on net... hope those who read my message will have a good luck on this net friendship so search a good guy/girl... and especially to guy's if u really have such a net friend... u must watch this film... this film is lovely so fantastic... i liked it and i loved this film...
100
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
wow wow wow wow what a acting and what a reactions... jim careey is the biggest library in the universe of acting reactions... what a film between son and dad... i really loved this film it was such an excellent film... the thing is i love jim carrey and the reactions especially in this film made me jumped to laugh from one place to another... wow good entertaining me... he changes his face like anything in the world... i love good hair style and the suits which was all the same manner throughout this film made jim carrey perfect... i loved this film... jim carrey always win's....
101
The Cable Guy (1996,  PG-13)
The Cable Guy
It started as if jim carrey was having a gay role in this film but it was not... i was really surprised by the acting always from the reactions on the face of jim carrey as everyone knows he rocks always... and in this film little different but the climax which made me to laugh a lot... because it was something a big gift when opened it was tun tun tun tunnnn like that comedy... i liked this film good acting by jim carrey and was wonder ben stiller was the director of this film... hmm yeah he have good thinking too... nice jim carrey movie...
102
Black Beauty (1994,  G)
Black Beauty
Heart melting and crushing story... thought same animals film but it was not something a biggest message for all the human's this film will be a good and excellent example... when i watch this film each and every second the music makes my heart into broken pieces it was really so smooth, soft, gentle and even more soft as a cloud like feeling film... i cried when ginja died in this film... so heart touching feeling by the horse... i now feel all the horses will have the same feelings which was like us in their life... good music and the theme of this film is also superb... GOOD PLACES MAKE GOOD HORSES...and this film is a must see film in ur life... lovely film... so soft and gentle lovely...
103
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
how t comment this film??? i really watched it 20times more... really fantastic...
104
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Russel i like u a lt man music and the story makes this film a big hit and the production is really amazing
105
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
stunt stunt stunt and picturisatin and the actors speaks all abt this film MARVELLOUS...
106
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
who have these kinda different stories int hllywood i bet only stephen speilberg i love ET a lt...
107
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
wonderful wonderful makes us freeze even if we watch the film in theatre at sunny days chilllllllllll movie and stunning a lotttt
108
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
wow wow wow wow wow wow wow wow wow all the 3 parts are good a marvellous and extra ordinary...
109
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
wow wow wow love love lovely... jhonny depp my man i like u a lot.. good performance...
110
Saw II (2005,  R)
Saw II
hey mann who ever never see this film see this film ur heart beats a lot... i like a lot... super suspence scary movie... wonderful
111
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
One of my best films in my favourite director Mr.Stephen speilberg... and tom cruise love u a lot... and the story is really critical and really admirable...
112
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei)
Can u stunt like this legend? wow wow wow ur really my man jackie
113
Police Story II (1988,  PG-13)
Police Story II
Police story lots of polices needs to see this film and correct their style... super film...
114
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
Rumble in the Bronx (Hung faan aau)
Can anyone jump from a 250 storied building to a 200 storied building see this film u might know why Jackie is such a legend till now... love u lot Jackie...
115
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Next to Jackie chan who perform stunts real is this guy damn a wonderful effort makes him a lot famous allover asia... love u Tony jaa
116
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
u must see this film guys then u will feel the real action ever done by anyone in the world history i think in all Tony Jaa's film the director will role the camera in different positions for stunt scenes and will tell only one ACTION... tony jaa's plays a real stunt beating all other... no CUTS, no REPEATS, only ACTIONS...
117
Signs (2002,  PG-13)
Signs
Did u know signs film taken by an Indian guy and too my city guy who born here as Indian studied over there in USA and became a director his name is Night shymalan and also am an Indian good director isn't it? i love Mel Gibson too a lot...
118
Cars (2006,  G)
Cars
Animated heart blowing film i like this film a lot... good thought and good story...
119
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror
good excellent movie and i like Reynolds a lot he is rocking in this movie... good explanation at the climax... good thrilling i liked it...
120
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
Around the World in 80 Days
nice film and they moved it with scenes and pictured a good wonderfully and can't even tell abt JACKIE CHAN my man and he acted a lot nice and excellent...
121
Once Upon a Time in China (1991,  R)
Once Upon a Time in China
even though its old movie wow thats jet li i like him for his action and the way he speaks his dialogged really a good one and action one historical movie too... almost totally finest time and entertainment film
122
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat)
excellent action and the story is lovely in this film jackie chan rocks.... in this film a bit more...
123
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
its a good movie i like all characters in this movie wanna watch the action again and again...
124
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
How can i comment this film... started little bit boring but after she was into the different situation wow the acting is really lovely and the point is i have added this girl and the guy with whom she stays in the hostel wow he is smart looking and the love scenes where she express and the guy express are really sweet and lovely... the film after ends i was satisfied a lot.. good film....
125
Home of the Brave (2006,  R)
Home of the Brave
Those who have watch this film would have realised how a threatening life was in army men's and women's who r sighting for their country... good feelings packed and i really like the screenplay it made me to scratch a lot in my heart for many hours... nice acting by all and wonderful story line made me impressed a lot... good film totally PLEASE NO WAR...
126
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
Gridiron Gang
Exactly, obsolutely, mindblowing saw many sports films like this but inside the prison the feelings the backrounds of each character is lovely really astonished me... lovely movie i appreciate the efforts of the director and the actor dwayne johnson wow he really rocks... i love him a lot... good film..
127
My Dog Skip (2000,  PG)
My Dog Skip
I donno why but i like this film a lot much the scenes between the boy and the dog(skip) makes me a lot happy cos i too have a dog and the final scene where the boy grew up and leave his family and go to army and leaves skip wow that scene was a lot sentimental.. i like this film a lot this film bounded with some feelings... overall a very good movie...
128
Underworld (1996,  R)
Underworld
I like and am crazy on dracula's but this one is a lot special liked the picturisation and the camera work.. actions r superb...and i like the actress...
129
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Excited a lot and liked the whole film but at the last two villains are dying uselessly makes me so sad... but action sequences i like a lot...
130
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Really funny and totally good for entertainment lovers... awesome and i really like this film a lot even one of my favorite films serious things shown very funny in this film and i admired it too... lovely...
131
The Last Boy Scout (1991,  R)
The Last Boy Scout
I liked the story theme and i never expected the first scene would be such a threatening one and i really stunned it was good... and the acting wow bruce willis was amazing and good acting... i liked it overall...
132
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Alllll rightyyyyy thennnnn These words are the best funniest words in the world... jim carrey was so handsome and lovely in this movie... i can put 100stars for only jim carrey in this movie... really fully from his acting in every single frame when i see him i laugh really excellent acting in this film wow i loved his acting really great acting superb and excellent... this film goes interesting way as they have to investigate so i like thrilling movies a lot and especially thrilling with comedy wow ... superb movie... acting matters everything and reactions is all righty thennn.....
133
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
jim carrey super performance and good movie too....
134
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
I have never seen Dwayne Johnson acted a funny movie like this... This movie was awesome and fully entertaining... i liked the story which goes on into the forest and the sequences where they took in the forest were really nice and looks cool... The stunts are really good... and the hero rocks when he touches the gun at the climax... this was a funny action film i liked it...
135
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
It was the second part comparing to the first part these both parts were excellent i like the second part a lot more they have shown lots of greenish things and asusual there is not less funny scenes in this film... jim carrey tried his all the best for with the animals... climax is perfectly funny more then the 1st part... i like this movie too chicagaaaaaa allrightttyyyy thennn....
136
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
This film must and should be congratulated for the technical line because they are showing about the future and yet Steven Spielberg thought of going fast in the screenplay and he done it with success and thrilling .. by the way the camera and the technical line in this film was great and the acting which was done by tom cruise was really active and superb... This film is a more complicated one but Steven goes for the world to be left natural the story line was powerful and even it made me to amaze in many technical lines... if i had born in 1956 i will really be a friend of this marvellous creator Steven Spielberg
137
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3
This movie had its own Jackie Chan style and i liked it anyway... the film went to Paris and atlast the climax scenes were at one Eiffel tower was really amazing... Jackie Chan movie have lots of fun but here it had less and they give more importance to stunts which was really good... it was good entertaining picture i must tell and it had all the qualities of fun... good movie...
138
The Tuxedo (2002,  PG-13)
The Tuxedo
It started in a good manner and went in a surprised manner and end up with a funny manner... all though jackie a good excellent stunt man in this film he have done a lot more then the before films... the actress was so cool... it was found in most jackie chan films the same role for the actress makes little tired but while looking on jackie's stunts it was really a great and good entertaining movie... i liked this movie it was so good...
139
The Libertine (2006,  R)
The Libertine
If Ur a real johnny depp fan after watching this movie u will surely like to meet him... or u will surely like to die for him because the acting meant for this whole film... jhonny depp made every single piece of this film go beyond a mountain Everest like success by his expression and by his acting skill all in this film... this was a film which must watch all alone... those who read my review please watch this film all alone... so that u will surely taste what acting is very important to a film... because the story is happening in charles2 period no i don't like to tell about the story if u read this review and if Ur a jhonny depp crazy fan just watch this movie first forgetting about ur breakfast even... because i never seen jhonny depp's acting like this marvellous way... it was something moved me a lot... please must see this film... extraordinary acting...I like to watch jhonny depp all over this film... he was excellent by his work...
140
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Planet of the Apes
It was an exciting movie because i was excited and went into a journey inside this film... It was fully adventurous and i never imagined it was a tim burton's film because i was surprised of the production in this film it was a lot fantastic i really liked this wilm and wahleberg acted nice and he looked so handsome... and the climax was really funny and some scenes are totally funny this film was good entertaining i never saw my watch as it was so funny and good entertaining film... I liked this movie... It was so good...
141
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
After watching this movie two things made clear... Number one i was moved that i was watching a wonderful heaven like poems, Because this movie made me that i was in the middle of a sea where beautiful things happen poetically the second thing is the music james horner made me really heart pain music as each scene where the film goes to its end part makes every single nerve to squeeze into pieces the music was such a powerful thing for this film... Each and every one acted perfectly and especially i can give all 5 stars to the acting of brad pitt alone... because he acted and he showed his talent from this film i guess so... but each 5 stars goes for this... num:1 goes to the story, num2: goes to the screenplay, num:3 goes to the acting of brad pitt and his dad, number 4: goes to the subject inside this story and number 5: goes to the excellent music of this film... A must watch film in the world... It has many things lots of good stuffs... But was a painful ending...But u can always remember this movie even u turn to old.. i can assure that... excellent movie...
142
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
This was one of the most terrible and action packed killing film of johnny depp... Wow i liked the way the story went and especially some scenes in Mexican language its really nice to hear... I loved their language... And this film is a flow of rivers which combines to a see at the end really excellent music and excellent screenplay i really liked this movie Johnny depp's last scenes were so rocking... and even though Antonio Banderas is the main hero of this film johnny depp had pointed everything in the last scene he was rocked totally i really liked the music so soft and the action was very superb... I liked this movie! fully entertaining!!!!
143
Miracle (2004,  PG)
Miracle
This movie made me cry, made me feel stick on something too fast, made my mind to shout, made my soul to get attached to the screen and even made me to feel the pain feel the victory and especially total movie made me feel the heat... i loved this movie... Its a true story but it made me really cry... wow its like something the games movie hockey... i really loved to watch it... each and every sentences from the coach made me really i was playing in the finals... i really liked the way the camera also runs with the players was extraordinary... This film is such a die hard film... must watch it.. especially the hockey players should watch this movie its full of spirits and full of powerful dialogues i liked this movie... i really appreciate the camera work done in this film because the camera also runs with the fast equally to the players this film was awesome loved it...
144
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
Adam sandler have something good on his face.. his speaking with normal reactions a biggest plus point in his life... in this film the story and the screenplay was really good... and i must tell they have used wresting fighters too... stone gold and even khali... amazing to see both of them... Adam sandler is the executive producer for this film makes me even more surprised because it was a good film... u know there was no girls in this film in main character after the film passed away for 10mins this film really a guy thing... It was rocking and it was a good entertainer as everyone know Adam sandler acts from his eyes... his normal eyes have various expressions... i liked this movie... sad to know about the caretaker but this movie is a good entertaining...
145
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans
Denzel Washington was so good acted in this movie but more over his acting the boys proved that they can change their appearance and reactions to the situations and the overflowing story of this film... It was about a black and white race coming united into a sports football and being united ever into friendship in the heart.. The music sometimes makes us melt and the yes i agree i dropped some drops from my eyes...There are some scenes which will move u away from the place to the movie... Thats the full success of this movie...and this is based on a true story i appreciate all the guys who played in real life... and i appreciate this director who made come with this kinda beautiful film... I like this film...
146
Body of Lies (2008,  R)
Body of Lies
The last 25mins will screw u out of ur mind... as if u will feel ur into the role of Leonardo di caprio... excellent acting by him... He is the master piece in his acting... second Russel crowe acted extraordinary with the normal expression and tired less speech... i really liked these two men's and i bet and i swear ur heart will bounce out for the last 15mins if u watch... i was really stunned by the performances which the terrorists do for caprio... The director the legend ridley Scott have all the way to glory by making this kinda brave film which takes places all around the world... The last 15 minutes is the best minute i have ever seen in any terrorists based films... I love this film the music was really heart bounced the picture quality was superb and even the camera man worked a lot good...
147
The Valley of Light (2007,  Unrated)
The Valley of Light
Heart touching film and yes i have some tears on my eyes for some scenes after the boy passed away it shaked my heart a lot as if i too have a feeling that i missed a boy who was so friendly with me... The valley was so beautiful and there are more scenes which explains relationships are very good with that area mens... i like this film it was like a family walk... and a sweet walk... and a sweet pain too... and i loved the way the film ended... very small project film but the music made this film a richness as each and every single music touched my flesh in my heart... i loved this film really a film of feelings...
148
Lock Up (1989,  R)
Lock Up
This was an wonderful film which made me a cry a bit but i loved the story line and even they all acted as into a family kinda relation inside the jail but there r villains its normal and i loved the action and the reactions of sylvester stallone... i was amazed how i haven't watched this wonderful film a very long time... i liked this story line and yet this story was such a good movie came through and also at the last scene it touched me a lot... i liked this movie and i bet this movie is a time worth for u a lot entertainer from this movie... No wrong to give 5stars full for this movie... I like this movie...
149
Vacancy (2007,  R)
Vacancy
I died almost u guys should see this film what a thrill mann this was the film which i never taken my eyes out from the scene i was sticked and i was almost thrown to my heart beat which always raised inside my heart when i watched this film... The story was so excellent and mysterious and even i died each and every single second... It starts in the night and ends up in the morning but in the night what happens at the hotel was the excellent screenplay which will surely kill u if u watch this thriller film... wow i loved this movie and even the silent kills sometimes us when we watch this one and dare to watch it alone.. u will feel what a thriller movie is this was... i loved this movie it was so thrilling...
150
Rocky Balboa (2006,  PG)
Rocky Balboa
This was an awesome film which made me feel some what relaxed and the climax made me to stand up and clap for rocky i really loved this film was so powerful and it has many past thoughts and experience i really loved this movie was one of the sylvestor stallone movie and my favorites too... i really liked when the whole crows standed and shouted for rocky even he was lost that was his power at this old age i really loved this film it was awesome...The feelings when he saw the old ugly dog and his relation guy when gets retired they have shown something great those two scenes made me a lot feel a lot and the dialogue a powerful one which was said by stallone "THE STUFF AT THE BOTTOM" was really a powerful one... This film made me completely to another calm world where peace and love were there it was a powerful film i really liked the way they shown the screenplay and the last climax was really shocking and i felt i was watching the game live... really good boxer rocky he was so hard talented man and he did very nice in this film i loved this movie which is powerful and have lots of hidden feelings...
151
Reign Over Me (2007,  R)
Reign Over Me
It was a heart melting story which i really thought to give 5 stars because it made me cried yes especially adam sandler's acting made me cry i was really sad by watching this movie this movie has powerful feelings which was shown in a calm and crying manner i really liked the way the film end because after the film ends there was the music which makes my heart soft and smooth as i can't even able to stand on my own legs i just sat down for a long time watching all the names after the film on the tv screen till it ends this was the great movie i really loved the acting of both guys there was love, friendship, failure everything in this film this was like reading a novel its not a entertaining film but it tells about a man who lost his family before his eyes the feelings matters... i really loved this film it was so heart melting the music mainly melts my heart and the scene where adam sandler explains his reason and the story of his died family the crying from his eyes made me too cry like anything i love this movie this was a slow smooth and soft lonely film... i loved it...
152
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Thriller and exciting killing scenes and shocking turnings and mind blowing direction everything was really excellent and i was almost moved by the concept of this film which is really true in our daily life it was really a good one... i really loved the picture and the direction of the director it was amazing this was entertaining a lot and much i loved this thriller all made up for money the dialogues tomy lee jones with his friends was really powerful and the last climax scene where he hits on the car was also tells something from punishments it was a good story i really loved it... the sad part is the killing for the money... crazy man he is... i loved the dialogues it was good the film is wonderful i liked it.. the plus point is there was no more dialogues in this film only scenes speaks about the whole film... but if dialogues comes all r so powerful i really liked this movie it was so amazing and excellent...
153
Angels & Demons (2009,  PG-13)
Angels & Demons
This was an amazing production first i must say it was a fabulous work by columbia pictures and image presentation because this kinda production i never seen in hollywood history how ron howard take the whole rome and vatican city churches inside and outside especially the pope room and the pope dead body so bravely it was the salute to those who worked for the setting the real places as it was there in rome... It was a mind blowing production... This story was also superb and a good twist at the end when no one expects... It was a hats off to tom hanks to accept and act in such a role... It was a wonderful film which have a good production and mind blowing direction... ron howard again proved that he is the best on the diamonds... The religions and its falses was the story based... But what ever it was just an imaginations... i never go for the story because the production of this film and the settings made me really astonished and melted... It was a good technical film i must say... It was good entertaining also... i loved this film and especially the music in DTS really throwed my heart it made a wonderful music... hats off to everyone who acted and worked for this big production film... amazing it was a amazing film....
154
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
This movie is a true story in which rwanda's one part of people's sufferings shown in such a heart breaking way... As scenes moves i can feel the weight inside my heart as i can even can't watch some scenes of very wickedly killing guys of rwanda... This was so sad film But it has all the things to make ur time worth... Don cheadle is a good actor i really felt from this film... This was the film which will i never forget even for years one of my best favorite film... as it dosen't speak so much in technical line.. i was amazed how the director and the co-directors managed to take this film with this kinda members... It is really hard they must be surely proud of what they have done... Good work which cannot be forgot... and also a good film...
155
Father of the Bride (1991,  PG)
Father of the Bride
Awesome movie with general feelings and very hard feelings for what a father have on his daughter whom he grow up for many yrs suddenly gets marry and goes on her own way of life... killed my heart as i see the reactions of steve martin as father... This film made me really felt how importance a dad to his family really excellent movie i loved it a lot... as it touches my whole heart and i loved it to see again too because the screenplay with the comedy is the best in this film... The comedy and the scenes where father and daughter with inside family shares the love was so excitement and total movie was a good family picture... everyone will love it even children s and oldies... as i loved it... this film is a good film...
156
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition
Sandra bullock wow she acted to its extreme it was a wonderful acting i have ever seen in her films... especially this film she acted into 2 worlds... this film was so powerful as it will surely entertain u like anything because we will be going by side to Sandra bullock as we travel to many things there r problems finding solutions... i liked this film it was surely affect u mentally this was a great film... the camera work music everything was good...the story started in a beautiful way but after 3 mins exactly it was like thrilling... heart breaking and threatening wonderful screenplay and the film ends in such a beautiful way too... It was so sad of Sandra bullock fights with her character she acted in marvelous way... This film will surely entertain u a lot...
157
21 (2008,  PG-13)
21
Mind blowing and extra ordinary twist at the end...there are amazing moments which u too wanna be in ur life... the actor jim sturgess was so sexy and he became my favorite actor as if i saw this 1st movie... he was so awesome... his looks have some special powers... The story was excellent the screenplay was interesting and the actors all done their part excellent... the climax was so super and the time they were into casino wow it was very interesting a must see film in life... wonderful twist at the end i loved this film was a lot lot lot entertaining and worth a lot ur time... was a great and good film...
158
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
I liked this part the first part this was wonderful and thrilling me a lot... as i even shouted for some scenes but this film has some message to the american government because of exploding huge bombs it makes many people having dangerous faces... this is normal in america i guess so may be i even amaze there will be these kinda people who still live in the mines there... ahhh they were huge ugly... and i can see the make up technicians who made make up for those killers was really extraordinary because the make up was so threatening as they look so ugly and scary if u wanna enjoy this film watch it real alone u will feel someone standing back of u while u watching this film it was really scary... i loved this first part really good...
159
Game of Death (1978,  R)
Game of Death
I wonder by seeing my man bruce lee was so different in this movie as in stunts and also the way he speak some powerful dialogues are really good... The way they shown bruce lee dead and the crowd was really a good and big effort i liked this movie and the climax stunts are excellents even they came up with the story from fist of fury as there are clear scenes which can make this game of death more interesting... yes i liked this film and this was one of my bruce lee's favorite film... it will surely entertain u...
160
Virtuosity (1995,  R)
Virtuosity
Two great legends film... denzel and russell wow they both rocked more over russel crowe rocked a lot he look so young and too handsome in this picture as if he mingled with the story 100% fully and also denzel washington admitted himself to his character as we can see in his eyes the real pain of in this film... a typical story and explained in a good way as everyone understands easily if they see this film till the end... i loved this movie was good entertaining mainly a superb master piece acting by those two super hero's... it was a lot good film it will worth ur time...
161
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
War (Rogue Assassin)
You ever believe that jet lee starring with jason statham and too in a couple of fights??? wow i would love this movie again and again... the scenes and stunts and especially the suspense was a lot more in this film... i really liked this film u never ever will believe the twist at the end... it was shocking too and also u can't even imagine the film gonna end in this kinda way it was really shocking and very surprising movies at the climax there were lots of twists which will surely entertain you and those who watches this picture it was a great film and a great twisted film... i loved a lot...
162
Vantage Point (2008,  PG-13)
Vantage  Point
U can never imagine and i can bet u the screenplay was the powerful thing in this film they have shows why president was shot and how president didn't shot... wow i can't use my words this film made me really loved and admitted to it... if anyone wants screenplay tips just need to check out this movie... The screenplay was a lot awesome and extra ordinary no chance of some one can think like this kinda screenplay i loved the movie was really great and we get the answers for everything at the last climax... i never imagine its very risk to take a picture with that crowd and i guess camera man's are must be surely congrats for their efforts... it was a awesome movie... i loved the screenplay no chance... it was marvelous the most enjoyable movie which i have never seen such a screenplay in my life i loved this film need to watch this movie a lot... it will surely entertain u...
163
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
Shutter (They Are Around Us)
The wonderful story which has its thrill up class and mind blowing shocking to the audience which will surely entertain anyone who watches this film.. wow devils have love it was crazy as soon as u will surely get the feeling i bet someone was sitting around the top of ur neck... it was weird and this film has all its claps from me because the director was so thrilled by showing us shocking scenes and unexpected turnings it was a wonderful and amazing thrill film the picture quality was so nice and the sounds really kills each and everyone who watches this film the shutter was excellent title too but they have love inside it... he ghosts have everlasting love that's really thrilling story type i have ever seen in devil movies it was so nice filmed must watch thrill movie...
164
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
This was the best part i have ever feel after a year remembrance from this movie series... because as we watch first time it was amazing and the graphics done was not at all imaginable it was mindblowing and the screenplay sticks with the flow of story and it was a lot interesting then what we expected...the grater score is that it had it music in an excellent way...overall this 1st part is always excellent...
165
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
Beautiful, amazing, heart touching, a lovable smoothing air feeling, and what all softness for this film in english dictionary i can name all for this film... it was a excellent and nice move which will give u a good ride on the clouds u will surely feel the love and the heart tightens for many scenes why not for the whole movie it moved me a lot and i was moved towards plenty miles away from this world where i watched this movie... it was totally awesome and beautiful movie everyone must see and feel how beautiful the story line was... and there r many dialogues which will surely inspire everyone who watches this and after watching this movie i have became a big fan of the music director and Natalie portman especially Dustin Hoffman.. he was really so nice in this movie and the music it touches the soul very deeply... the ending of the movie and the names flashes was really a good work... it was not the same as other films its different in displaying the casts names at the last it was nice and overwhelming movie... i liked this movie and it made me to remember a lot with some tears i really loved this dove softness and soothing movie... u all must surely see it... it was awesome...
166
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Jim carrey is a great guy in this movie also...his fun is always romantic...The story of this film is good and the basement is wonderful story even each scene was like total funny in this film i liked the way jim carrey acted and the fun was totally loaded this film will entertain everyone from children to everyone... jim carrey has wonderful face expression... i loved this film and i really like to watch it always... every time... if i am a jim carrey fan i love this film a lot...
167
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
The story was very nice and even i never expected the favorite and the greatest expression actor of all the times jim carrey will due up in such a kinda massive role and with different make up's wow he was marvelous in this whole film... the graphics dosen't seem as if it was done by computers because it looked real picture for me as i never got a thought that it was graphics... even some scenes are very old fashioned settings which was really tough to put on but this film was such a greatest film where the story and the screenplay was so strong and the climax was so nice... and overwhelmed.. I really liked this film and the music was so wonderful scene by scene there was a lots of expectation as what those 3 kids gonna do... and am surprised as if the same boy writes the whole story at the last... it was interesting film and entertainment was guaranteed a lot... Jim carrey's funny actions made me relaxed a lot and i love Jim carrey in this movie because his expression all matters what a wonderful human and actor he was... really great... but it didn't moved a bit interest in the screenplay line as if the screenplay was also fantastic... from all ages and family if we watch it will be a total fun... i really liked this film and this was one of the best story based good movie in Hollywood... it was so good and entertaining...
168
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
I cried for many scenes there are some feeling most most inner feelings which i cannot express for this film because if i ought or thought to express i just get tears in my eyes... i really loved each and everyone on this film who worked... because this film was a masterpiece and i must stand and salute to all characters and the director especially and most especially tom hanks to choose such a story to act on... This film if ur really a film lover must watch this film and die... it really made my heart beat fast as if i was in the role of tom hanks really cried i never feel shame to tell that this film made me cry for nearly 15mins non stop... the way the story was and the way they executed the prisoners and the way the old tom hanks speaks in the starting and at the climax scene wow wow wow wow i can never express if u wanna me to express i can cry louder as much as possible it was paining this film made me really realize what is love and care and what is this world is about...There was a biggest twist before 20mins at the end of the film and all credits goes only to the director and at last when he asked to watch the flick show... wow the old song really moved me cheek to cheek song was really lovely... i really melted for this film and i really will be seeing this film again and again when i turn old age... i really loved this film it was heart breaking feelings which the hollywood movie was at its best in the life time... if ur a movie liker and u must surely watch this film... i love tom hanks... a lot he is master piece of acting and acting library or museum i have to mention it... the music was so soft and so sad every time... and the mouse at the last scene made me cry too... there was a biggest climax ever i thought in my life time this film made me think a long long long very long days always in its memory.... thank you to all who worked for this kinda good and best and better and wonderful films... god will always bless them all... it was a mind blowing film... have no words to express just tears moved out from my eyes...
169
Scream (1996,  R)
Scream
I was shocked to see drew barrymore who was killed at the first scene and yes this film scared me a lot... because i donno abt this scream series and yet i just watched might be a scary movie and yes it did me entertain a lot to watch this movie... As if the director came all alone and tried a best not to reveal who were the killer and there was a biggest twist at the end... i loved it... and i could not identify after his boy friend was killed by the knife and yet he is the villain wow that was the biggest suspense of this film and the music killed me... each and every scene there was a suspect which the audience will ask themselves is that him or is that she? that was the main success for this film i really loved to watch this film... this was rocking....
170
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
San wa (The Myth)
Another greatest film for Jackie Chan as he starred as a hero and also a general of the army... wow a scene that i was almost inspired by the acting of martial arts the young man Jackie Chan was the way he fought and died by the killing sword that was a excellent scene.... and a inspirational scene too especially for me... i liked the way the action was and the story was so good and even though this film rocked a lot more there was no boring scenes as if the screenplay was too good and it went very interestingly the fact was at the climax where they grouped up and the climax was so interesting too a song which was so nice too... I love Jackie Chan always... and the last bloopers he fell from a height of 8 feet may he is 50yrs old at this film taken and he just got up quick and climbed again and made himself ready for the next shot made me a lot inspired by his love towards action and to the film... legends always shine as if this film is also a wonderful story packed film... they travel to India also Jackie Chan's first movie in India is this myth.. i love seeing Jackie in this film i loved a lot... a well good entertaining film...
171
The Eye (2008,  PG-13)
The Eye
I have never expected that i will be thrown out of my seat for the biggest 7 or 8 jumps... i can remember how it made my heart pains when i watched this film... It was like as if i am jessica bel... it killed me really while i watch this film i had a feeling as if someone was near me standing me dragging to death... wow it was shocking and a most musical killing film the music really make u half dead and the screenplay will surely make u full dead... if ur a brave one first must watch this film all alone and if ur not afraid i can bet that ur brave... because i was shocked of the music and background sounds and the screenplay this film made me really scared and even though the story was at the last really no matters but the scenes and the music really killed me... i really thought what if happens in real life its scary a hell... its a scary to death hell i can add up jessica alba acted in a extreme way and i can say she got many points of acting in this film especially she had acting skills a lot in her this film made that reveal out of her good acting good screenplay and marvelous sound recording made this film a real thrill scary to death movie... i loved this film and all should have a check on this scary film... really interesting but watch it all alone...
172
Horton Hears a Who! (2008,  G)
Horton Hears a Who!
I loved this movie it was a lot entertaining for me personally and the story was so different and yet it made me a lot lovable i like Jim carrey character the Horton and its funny character the whole movie is about the Horton saving the "whoville" it was a funny name though the film was so interesting in some parts i felt they have shorten the film might be a 30mins more it would be more enjoyable the way the story flows was so good and the climax yes it was even though rocking i like the way there r some big turnings in the film it was great to see steve carrel also his role was also much important and the climax wow the story was so nice the climax was so good making everyone joining there hands even the kangaroo too was a good movie if u see it u will feel it was the happiest entertainment in another jim carrey and where can v imagine his voice have many glorious sounds and can create many tempo's of accents... i really like this film... from kids to grown up this movie will be a happiest movie for the entertaining time... i can guarantee on that... it was a master entertainer....
173
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
This was the fantastic film i expected a lot and yes yes yes i was so much entertained to see.. it was rocking as the first movie as it fullfilled my expectation the director thought in a different way i must point out... because there r lots of changes in the story and a back up by the character buck and sid into with new friends yes i like this story line all based up with friendly dinosaurs and alsp rudy a big suspense dinosaur which comes always secret and lastly playing with buck... And the scene where they got a small baby elephant was so nice and all the whole film they was into adventure... the dialogues are so funny and Sid's role lasted them totally into new chapters and especially the squirrels wow...that was the main thing which am impressed a lot it was totally a couple now and they never care for the peanut wow that was great thought and those who watched first and second part should really watch this part also entertainment guaranteed...
174
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers
You can never imagine the killer he will be like this kinda killer all through the film only the climax will make you cry as hell and this film made me to get frighten as hell by watching the creeper wow they have taken in the dark shadows all the way to create the fear inside the bottom of heart in every audience and yes i too felt that fear what was it? This was a great evening movie which will surely make you frighten if u watch alone and it was sad at the climax that it liked the smell of a guy... But it was a good effort by the crew members to work had and the make up man's are really extra ordinary to give such an highest bizarre make up to the creeper... It was thrilling and cut your throat... Frightening movie...
175
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Jeepers Creepers 2
After watching the first part i went before years to this movie in theaters with lots of excitement and yes they have not made me feel sad because i cant rate out which one is best the first or the second because both parts have blood and thrill and the important victory for this 2nd part is the production team because they have taken the scenes in a way there are always dark shadows in the film... That made the film more thrill and the creeper acted in a strange way which made me to thought of killing him yes it had provoked me a lot... and i was into the film totally all the time
this movie rocked a lot and i loved the way they got in the bus and the creeper made them scream like hell and at last even they made him dead and it was not sure...Thats the frightening ending made in this film... If u wanna watch this film and experience the thrill watch it all alone...
176
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
One of the best and cool love story film which was taken in a different way of telling the whole story to his daughter wow the tag line was totally different and it was good entertaining and worth ur time a lot... It was a different character for Ryan Reynolds and he had proven that he is total hot in this film... and i loved the character of Isla Fisher and after watching this movie i became a fan for her... she was cool in her character and was so friendly and we have the same feeling what Maya felt for April the character acted by isla fisher... wow this film was moving and even though it was ordinary love story they shown in a different angle and there was quiet surprised turn and a divorce and then a joining with the feeling with same April wow... the director had his cuts....It was lovely and the film will surely take u to a feeling land... u will surely enjoy this film if u watch it...A wonderful story line mixed with feelings and love... a soft quiet love...
177
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
That was the master piece story and i was thinking after watching this movie as does anyone takes my city as a studio and takes camera to record what i do and telecast lol... and there was a biggest feelings if we really think on the shoes of jim carrey because its hard to live like that and after 22 yrs old he find all r fake how it would be a pain? wow the story was excellent and hard and there was a wonderful message in this film... The good thing is they didn't dragged this film a long... in case they would have done it would be annoyed but they did a very good job and especially jim carrey has acted in a tremendous way as he was really in the acting job wow... He was mind blowing and the sets was so nice. Everything inside the set was marvelous... They have done a good job and this film had its all success all the time. Jim carrey rockszzz...
178
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Who can act like him? who can change the face reactions like him? i guess no one will be.. because jim carrey alone have that much talent to express in a such a way... Morgan freeman acted as god and yes this story was different and awesome... The total movie was fun and the way they taken the screenplay was also fantastic its a fun and total entertainment film of jim carrey as most are like those... 100% entertainment guaranteed....

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. millhouse9
    millhouse9 posted 263 days ago

    was not bad, i think you over use five stars! five stars should be kept for the special film! hehehehe!