My Favorite Movies


  Love129616035's Rating My Rating
1
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
2
Godspell (1973,  G)
3
Hook (1991,  PG)
4
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
5
Return to Oz (1985,  PG)
6
The Breakfast Club (1985,  R)
7
Thirteen (2003,  R)
8
Boogie Nights (1997,  R)
9
The Worst Witch (1986,  G)
10
Tumbleweeds (1999,  PG-13)
11
My Girl (1991,  PG)
12
Now and Then (1995,  PG-13)
13
Rock-A-Doodle (1992,  G)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
16
I Know Who Killed Me (2007,  R)
17
Across the Universe (2007,  PG-13)
18
Hard Candy (2006,  R)
19
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
20
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
21
Hairspray (1988,  PG)
22
The Jerk (1979,  R)
23
The Graduate (1967,  PG)
24
Once (2007,  R)
25
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
26
28 Days Later (2003,  R)
27
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
28
Misery (1990,  R)
29
Simon Birch (1998,  PG)
30
Juno (2007,  PG-13)
31
27 Dresses (2008,  PG-13)
32
The First Wives Club (1996,  PG)
33
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (2000,  Unrated)
34
Footloose (1984,  PG)
35
Mini's First Time (2006,  R)
36
Practical Magic (1998,  PG-13)
37
Center Stage (2000,  PG-13)
38
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
39
Light Sleeper (1992,  R)
40
The Music Man (1962,  G)
41
Tuck Everlasting (2002,  PG)
42
Call Me Claus (2001,  Unrated)
43
Annie (1982,  G)
44
Invisible Child (1999,  Unrated)
45
Exotica (1994,  R)
46
Life with Mikey (1993,  PG)
47
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
48
Paper Moon (1973,  PG)
49
Showgirls (1995,  NC-17)
50
The Five People You Meet in Heaven (2004,  Unrated)
51
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
52
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
53
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
54
The Butterfly Effect (2004,  R)
55
Fido (2007,  R)
56
The Darjeeling Limited (2007,  R)
57
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
58
The Sandlot (1993,  PG)
59
Charlie Bartlett (2007,  R)
60
Party Monster (2003,  R)
61
Tideland (2006,  R)
62
Kalamazoo? (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments