My Favorite Movies
| lovechocolatic's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 2 |
Milk (2008, R) |
|
| 3 |
My Beautiful Laundrette (1985, R) |
|
| 4 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 5 |
The Strawberry Statement (1970, R) |
|
| 6 |
Rosencrantz and Guildenstern Are Undead (2008, Unrated) |
|
| 7 |
Tokyo Godfathers (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 9 |
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006, R) |
|
| 10 |
Narco (The Secret Adventures of Gustave Klopp) (2004, Unrated) |
|
| 11 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
| 12 |
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) (2007, Unrated) |
|
| 13 |
Daft Punk's Electroma (2006, Unrated) |
|
| 14 |
200 Cigarettes (1999, R) |
|
| 15 |
Volver (2006, R) |
|
| 16 |
Running With Scissors (2006, R) |
|
| 17 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
| 18 |
The Corporation (2004, Unrated) |
|
| 19 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 20 |
Happy Together (1997, Unrated) |
|
| 21 |
Hallam Foe (Mister Foe) (2007, R) |
|
| 22 |
Casanova (2005, Unrated) |
|
| 23 |
24 Hour Party People (2002, R) |
|
| 24 |
Arranged (2007, Unrated) |
























