My Favorite Movies
| LOVELYBROWN253184747's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
All About the Benjamins (2002, R) |
|
| 2 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Brothers (2001, R) |
|
| 4 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 5 |
Children of a Lesser God (1986, R) |
|
| 6 |
Home for the Holidays (1995, PG-13) |
|
| 7 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 8 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 9 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 10 |
The Departed (2006, R) |
|
| 11 |
Pride (2007, PG) |
|
| 12 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 13 |
Lackawanna Blues (2005, Unrated) |
|
| 14 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 15 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 16 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 17 |
ATL (2006, PG-13) |
|
| 18 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 19 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 20 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 21 |
Big Momma's House 2 (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 23 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 24 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 25 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 27 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 28 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 29 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 30 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 31 |
Fargo (1996, R) |
|
| 32 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 33 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 34 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 35 |
Friday (1995, R) |
|
| 36 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 37 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 38 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 39 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 40 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 41 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 42 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 43 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 44 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 45 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 46 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 47 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 49 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 50 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 51 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 52 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 53 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 54 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 55 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 56 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 57 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 58 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 59 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 60 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 61 |
Office Space (1999, R) |
|
| 62 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 63 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 64 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 65 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 66 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 67 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 68 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 69 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 70 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 71 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 72 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 73 |
Speed (1994, R) |
|
| 74 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 75 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 76 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 77 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 78 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 79 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 80 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 81 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 82 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 83 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 84 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 85 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 86 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 87 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 88 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 89 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 90 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 91 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 92 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 93 |
Training Day (2001, R) |
|
| 94 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 95 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 96 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 97 |
Bustin' Loose (1981, R) |
|
| 98 |
Constellation (2005, PG-13) |
|
| 99 |
The Apostle (1998, PG-13) |
|
| 100 |
Say Amen, Somebody (1982, G) |
|
| 101 |
Daddy's Little Girls (2007, PG-13) |
|
| 102 |
4 Little Girls (1997, Unrated) |
|
| 103 |
When the Levees Broke (2006, Unrated) |
|
| 104 |
Why Did I Get Married? (2007, PG-13) |
|
| 105 |
Meet The Browns (2008, PG-13) |
|
| 106 |
Hoop Dreams (1994, PG-13) |
|
| 107 |
House Party (1990, R) |
|
| 108 |
House Party 2 (1991, R) |
|
| 109 |
House Party 3 (1994, R) |
|
| 110 |
Shag (1989, PG) |
|
| 111 |
The Last Dragon (1985, PG-13) |
|
| 112 |
Scarface (1983, R) |
|
| 113 |
The L-Shaped Room (1963, Unrated) |
|
| 114 |
Imitation of Life (1934, Unrated) |
|
| 115 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 116 |
Carmen Jones (1954, Unrated) |
|
| 117 |
The Pink Panther (2006, PG) |
|
| 118 |
The Fighting Temptations (2003, PG-13) |
|
| 119 |
The Seat Filler (2004, PG-13) |
|
| 120 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
| 121 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 122 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 123 |
A Raisin in the Sun (1961, PG) |
|
| 124 |
A Raisin in the Sun (1989, Unrated) |
|
| 125 |
A Raisin in the Sun (2008, Unrated) |
|
| 126 |
Down in the Delta (1998, PG-13) |
|
| 127 |
Holiday Heart (2000, R) |
|
| 128 |
Soul Food (1997, R) |
|
| 129 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 130 |
School Daze (1988, R) |
|
| 131 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 132 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 133 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 134 |
Vegas Vacation (1997, PG) |
|
| 135 |
Fletch (1985, PG) |
|
| 136 |
Fletch Lives (1989, PG) |
|
| 137 |
Two Can Play That Game (2001, R) |
|
| 138 |
Jason's Lyric (1994, R) |
|
| 139 |
The Great Debaters (2007, PG-13) |
|
| 140 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 141 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 142 |
The Best Man (1999, R) |
|
| 143 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 144 |
Jumpin' Jack Flash (1986, R) |
|
| 145 |
Burglar (1987, R) |
|
| 146 |
Fatal Beauty (1987, R) |
|
| 147 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 148 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 149 |
Brewster's Millions (1985, PG) |
|
| 150 |
The Toy (1982, PG) |
|
| 151 |
Stir Crazy (1980, R) |
|
| 152 |
Silver Streak (1976, PG) |
|
| 153 |
See No Evil, Hear No Evil (1989, R) |
|
| 154 |
Critical Condition (1987, R) |
|
| 155 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 156 |
Cry Freedom (1987, PG) |
|
| 157 |
Sometimes in April (2005, R) |
|
| 158 |
Let's Do It Again (1975, PG) |
|
| 159 |
Sarafina (1992, PG-13) |
|
| 160 |
Yesterday (2004, Unrated) |
|
| 161 |
When We Were Kings (1996, PG) |
|
| 162 |
Once Upon a Time...When We Were Colored (1995, PG) |
|
| 163 |
Mama Flora's Family (1999, Unrated) |
|
| 164 |
The Ladies Man (2000, R) |
|
| 165 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 166 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 167 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 168 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 169 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 170 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 171 |
Juice (1992, R) |
|
| 172 |
Class Act (1992, PG-13) |
|
| 173 |
Jackie's Back (1999, Unrated) |
|
| 174 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
| 175 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 176 |
Kiss The Girls (1997, R) |
|
| 177 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 178 |
Spy Game (2001, R) |
|
| 179 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 180 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 181 |
The Five Heartbeats (1991, R) |
|
| 182 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 183 |
Idlewild (2006, R) |
|
| 184 |
Hustle & Flow (2005, R) |
|
| 185 |
Katt Williams: American Hustle (2007, Unrated) |
|
| 186 |
Blow (2001, R) |
|
| 187 |
DysFunKtional Family (2003, R) |
|
| 188 |
Last Holiday (2006, PG-13) |
|
| 189 |
In Too Deep (1999, R) |
|
| 190 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 191 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 192 |
Deliver Us from Eva (2003, R) |
|
| 193 |
Backstage (2000, R) |
|
| 194 |
Fade to Black (2004, R) |
|
| 195 |
Foolish (1999, R) |
|
| 196 |
I Got The Hook-Up (1998, R) |
|
| 197 |
Lift (2001, R) |
|
| 198 |
Our Song (2001, R) |
|
| 199 |
A Home of Our Own (1993, PG) |
|
| 200 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 201 |
Girls Just Want to Have Fun (1985, PG) |
|
| 202 |
The First Wives Club (1996, PG) |
|
| 203 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 204 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 205 |
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959, PG) |
|
| 206 |
Stroker Ace (1983, PG) |
|
| 207 |
Sweet Dreams (1985, PG-13) |
|
| 208 |
American Flyers (1985, PG-13) |
|
| 209 |
The Pirate Movie (1982, PG) |
|
| 210 |
Summer Rental (1985, PG) |
|
| 211 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 212 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 213 |
The Old Settler (2001, Unrated) |
|
| 214 |
Introducing Dorothy Dandridge (1999, R) |
|
| 215 |
Wilma (1975, Unrated) |
|
| 216 |
Hoodlum (1997, R) |
|
| 217 |
The Women of Brewster Place (1989, Unrated) |
|
| 218 |
Because of Winn-Dixie (2005, PG) |
|
| 219 |
A Thin Line Between Love and Hate (1996, R) |
|
| 220 |
This Christmas (2007, PG-13) |
|
| 221 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 222 |
Down to Earth (2001, PG-13) |
|
| 223 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 224 |
Ruby's Bucket of Blood (2001, PG-13) |
|
| 225 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 226 |
Purple Rain (1984, R) |
|
| 227 |
Under the Cherry Moon (1986, PG-13) |
|
| 228 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 229 |
Mo' Money (1992, R) |
|
| 230 |
The Original Kings of Comedy (2000, R) |
|
| 231 |
The Queens of Comedy (2000, R) |
|
| 232 |
Johnson Family Vacation (2004, PG-13) |
|
| 233 |
Keep the Faith, Baby (2002, PG) |
|
| 234 |
Made in America (1993, PG-13) |
|
| 235 |
The Telephone (1988, R) |
|
| 236 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 237 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 238 |
Eddie (1996, PG-13) |
|
| 239 |
Bogus (1996, PG) |
|
| 240 |
Homer and Eddie (1989, R) |
|
| 241 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 242 |
The Long Walk Home (1990, PG) |
|
| 243 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 244 |
Good Fences (2003, R) |
|
| 245 |
Clara's Heart (1988, PG-13) |
|
| 246 |
The Associate (1996, PG-13) |
|
| 247 |
Murphy's Romance (1985, PG-13) |
|
| 248 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 249 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
| 250 |
The Cemetery Club (1993, PG-13) |
|
| 251 |
The Spitfire Grill (1996, PG-13) |
|
| 252 |
How to Make an American Quilt (1995, PG-13) |
|
| 253 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 254 |
Lucas (1986, PG-13) |
|
| 255 |
Great Balls of Fire! (1989, PG-13) |
|
| 256 |
Heathers (1988, R) |
|
| 257 |
Bill Cosby: Himself (1982, PG) |
|
| 258 |
Mother, Jugs & Speed (1976, PG) |
|
| 259 |
Leonard Part 6 (1987, PG) |
|
| 260 |
A Piece of the Action (1977, PG) |
|
| 261 |
Uptown Saturday Night (1974, PG) |
|
| 262 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 263 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 264 |
Martin Lawrence - You So Crazy (1994, Unrated) |
|
| 265 |
Life (1999, R) |
|
| 266 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
| 267 |
What's the Worst That Could Happen? (2001, PG-13) |
|
| 268 |
Black Knight (2001, PG-13) |
|
| 269 |
National Security (2003, PG-13) |
|
| 270 |
The Wash (2001, R) |
|
| 271 |
Car Wash (1976, PG) |
|
| 272 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 273 |
Lean on Me (1989, PG-13) |
|
| 274 |
High Crimes (2002, PG-13) |
|
| 275 |
Double Jeopardy (1999, R) |
|
| 276 |
Devil in a Blue Dress (1995, R) |
|
| 277 |
Mandela (1987, Unrated) |
|
| 278 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 279 |
Passion Fish (1992, R) |
|
| 280 |
The Family That Preys (2008, PG-13) |
|
| 281 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 282 |
Blue Chips (1994, PG-13) |
|
| 283 |
Beauty Shop (2005, PG-13) |
|
| 284 |
Something New (2006, PG-13) |
|
| 285 |
Mississippi Masala (1992, R) |
|
| 286 |
Carmen - A Hip Hopera (2001, PG-13) |
|
| 287 |
Trading Places (1983, R) |
|
| 288 |
Anywhere But Here (2000, PG-13) |
|
| 289 |
Runaway Jury (2003, PG-13) |
|
| 290 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 291 |
Double Take (2001, PG-13) |
|
| 292 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 293 |
Keeping the Faith (2000, PG-13) |
|
| 294 |
The Score (2001, R) |
|
| 295 |
Sesame Street Presents - Follow that Bird (1985, G) |
|
| 296 |
The Muppets Take Manhattan (1984, G) |
|
| 297 |
The Muppet Movie (1979, G) |
|
| 298 |
The Trouble with Angels (1966, PG) |
|
| 299 |
For Pete's Sake (1974, PG) |
|
| 300 |
Race the Sun (1996, PG) |
|
| 301 |
K-9 (1989, PG-13) |
|
| 302 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 303 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 304 |
Disorderlies (1987, PG) |
|
| 305 |
Police Academy (1984, R) |
|
| 306 |
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985, PG-13) |
|
| 307 |
Police Academy 3 - Back in Training (1986, PG) |
|
| 308 |
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987, PG) |
|
| 309 |
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988, PG) |
|
| 310 |
Police Academy 6 - City Under Siege (1989, PG) |
|
| 311 |
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994, PG) |
|
| 312 |
Private School (Private School... for Girls) (1983, R) |
|
| 313 |
Porky's (1982, R) |
|
| 314 |
Porky's II: The Next Day (1983, R) |
|
| 315 |
Porky's Revenge (1985, R) |
|
| 316 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 317 |
One Crazy Summer (1986, PG) |
|
| 318 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 319 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 320 |
Dan in Real Life (2007, PG-13) |
|
| 321 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 322 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 323 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 324 |
Woman Thou Art Loosed (2004, R) |
|
| 325 |
The Preacher's Wife (1996, PG) |
|
| 326 |
Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault (1996, R) |
|
| 327 |
The Players Club (1998, R) |
|
| 328 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 329 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 330 |
3 Strikes (2000, R) |
|
| 331 |
Strapped (1993, R) |
|
| 332 |
Hollywood Shuffle (1982, R) |
|
| 333 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 334 |
30 Years to Life (2002, R) |
|
| 335 |
The Walking Dead (1994, R) |
|
| 336 |
Playas Ball (2003, R) |
|
| 337 |
New Jack City (1991, R) |
|
| 338 |
Love and Action in Chicago (1999, R) |
|
| 339 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 340 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 341 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 342 |
I Think I Love My Wife (2007, R) |
|
| 343 |
Head of State (2003, PG-13) |
|
| 344 |
Chris Rock: Never Scared (2004, Unrated) |
|
| 345 |
Chris Rock: Bring the Pain (1996, Unrated) |
|
| 346 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 347 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 348 |
Dr. Dolittle 2 (2001, PG) |
|
| 349 |
Eddie Murphy Raw (1987, R) |
|
| 350 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 351 |
The Distinguished Gentleman (1992, R) |
|
| 352 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 353 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 354 |
Beverly Hills Cop III (1994, R) |
|
| 355 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
| 356 |
Biker Boyz (2003, PG-13) |
|
| 357 |
Bad Company (1995, R) |
|
| 358 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 359 |
Just Cause (1994, R) |
|
| 360 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 361 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 362 |
The Incredible Shrinking Woman (1981, PG) |
|
| 363 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 364 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 365 |
True Crime (1999, R) |
|
| 366 |
Girl 6 (1996, R) |
|
| 367 |
Mr and Mrs Loving (1996, PG-13) |
|
| 368 |
Exit Wounds (2001, R) |
|
| 369 |
Get on the Bus (1996, R) |
|
| 370 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
| 371 |
I Like It Like That (1994, R) |
|
| 372 |
A Soldier's Story (1984, PG) |











































































































































































































































































































































































