Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LoveMercifullyActJus's Rating My Rating
1
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
2
Annie (1982,  PG)
Click to Rate
3
The Music Man (1962,  G)
Click to Rate
4
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
5
Camp Rock (2008,  Unrated)
Click to Rate
6
The Gambler (1997,  Unrated)
Click to Rate
7
The Last Cowboy (2003,  Unrated)
Click to Rate
8
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
10
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
11
Stick It (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
13
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
14
The Mask (1994,  PG-13)
Click to Rate
15
Son of the Mask (2005,  PG)
Click to Rate
16
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
17
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Evan Almighty (2007,  PG)
Click to Rate
19
No Reservations (2007,  PG)
Click to Rate
20
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
21
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
23
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
24
Jumper (2008,  PG-13)
Click to Rate
25
The Wild (2006,  G)
Click to Rate
26
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
27
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
Click to Rate
28
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
29
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
Gettysburg (1993,  PG)
Click to Rate
31
Flight of the Navigator (1986,  PG)
Click to Rate
32
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
33
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
34
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
35
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
36
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
37
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
38
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
39
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
40
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
41
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
42
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Cars (2006,  G)
Click to Rate
44
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Center Stage (2000,  PG-13)
Click to Rate
46
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
47
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
48
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
49
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
51
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
52
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
54
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
55
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
56
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
57
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
58
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
59
Finding Nemo (2003,  G)