My Favorite Movies
Give list a short description
| lovesmusicnopera's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 2 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
|
| 3 |
21 (2008, PG-13) |
|
|
| 4 |
27 Dresses (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 6 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 7 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 9 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 10 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 11 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 13 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 14 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 15 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
|
| 16 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 17 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 18 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 19 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
|
| 20 |
Love Actually (2003, R) |
|
|
| 21 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 22 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
|
| 23 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
|
| 24 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
|
| 26 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
|
| 28 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
|
| 29 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
|
| 30 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 31 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 32 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 33 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 34 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
|
| 35 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
|
| 36 |
Titanic (1997, PG-13) |
|


