My Favorite Movies


  1. LP4eva
  2. Karen

My favourite Movies!!!
I tried to put them in order, but this isn't exact...

  LP4eva's Rating My Rating
1
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
Realy funny- Ryan Reynolds. really gr8, kool!!!! my favourite movie :D
Dominic Purcell is in it, as Dracula/Drake. He's Australian : )
Wesley Snipes is really good as Blade, and this one's the best coz its really funny as well as being really kool, and a really good vampire and action movie : )
2
Blade (1998,  R)
Blade
gotta see if u luv blood, vampires, killing & stuff like that!!!
3
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2)
love the Blade series.. though this one was slightly dissapointing compared to the other 2. Good new monster idea though -watch out for the reapers!
4
I, Robot (2004,  PG-13)
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
kool! i like all the star wars movies : ) watch the clip from this with the kool song in tha background (Just Stop -Disturbed) - its in my profile!

Best action fight.. so kool!
This one's probably my fav from the series. Then the 6th one. Its AWESOME : P
6
300 (2007,  R)
300
AMAZING!!!!!
really kool effects, SO MANY HEADS GET CUT OFF!! lol!
LOTS and LOTS and LOTS of BLoooooooooooooooooooooooooooood
..
but still so kool ^_^
ummm.. not much of a story line.. but definitely lots of killing.. and blood..
7
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
amazing movie!!
So many words with V, i barely understood anything that he was saying!!!
but awesome movie!!
FREEDOM FOREVER!

remember remember the fifth of November!
8
The Island (2005,  PG-13)
9
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
LOVE IT! SOOOOO funny : P
especially the bit before they take off to get into the 'mothership' and Jeff Goldblum was trying to pray in hebrew.. i think the actor really is Jewish, but it didn't really sound much like hebrew (and i know.. i can speak it!)
10
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
awesome :)
11
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Really kool! loved the FX!
and the story line.
didn't like the sex scene though.. a little too.. showy..
12
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
great ending!
13
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
really good series
14
Doom (2005,  R)
Doom
LOVED IT!!!!!
so kool!!! haven't played the game.. but the movie was excelent!
15
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
really funny, a must see!!!
i loved it!
I now got it on DVD : D
16
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
AMAZING movie, better than i thought it would be, plus it has a good soundtrack too, and awesome special effects.
Was definitely a great movie to see in cinema and I liked it so muh that ive seen it about 4 or 5 times since!!
17
The Italian Job (2003,  PG-13)
18
Predator (1987,  R)
Predator
got arnie- the govinator!!!! as one of my friends said, how can u have a bad film with Arnie??? every film i've seen with him is absolutely amazing : )
19
Men in Black (1997,  PG-13)
20
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
MUCH better than i thought it would be!
wolverine is the best!
21
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
really evil and cool.
SO MANY ZOMBIES!!! :D
22
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
love it!!!
T-X.. finally a female terminator.. well.. it can transform.. but thats beside the point! lol
probably best of the series.
23
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
really kool, though most of the world gets killed : (
24
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
got it on dvd, really kool. ending... sad :(
25
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
T2 is a fkn awesome movie! :D :D
and it OWNED T1!!! ^_^
26
Men in Black II (2002,  PG-13)
27
Underworld (2003,  R)
Underworld
Great! though the 2nd is better!
28
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
Awesome movie!! loved it!!
29
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
Awesome movie!!!! Loved the Ryley guy (dunno how to spell his name)!! xP That was so funny!
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
i luv all the star wars!!!
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
kool!!!!!
loved the end fight scene. yoda's so kool when he just let's go of his walking stick as if he never had one, and fights. And the way he uses his lightsaber, he jumps about 2 meters of the ground!
it's so funny!!! : P
32
The Terminator (1984,  R)
33
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
see it ,especially if u like dead stuff/vampires/scary stuff!!!!
34
Transporter 2 (2005,  PG-13)
35
The Transporter (2002,  PG-13)
36
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
GR8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
37
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
really funny, kool song at tha end!
38
Die Hard (1988,  R)
39
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
gr8 movie.. with Bruce willis..
wats with Garu Oldman's hair?!?! LOL
if you've seen it:
you'll know what im talking about when i say bbbuuuuuuuuuzz!!!
40
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3
love the 'who are you?' 'i'm you' bit! its so funny!!
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
its got the funny little bears in it.. they're cute!
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
wicked...
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
nice..
44
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Of course I loved it!
Just as good as the first one, if not better!
more action scenes, a whole lotta comedy.. overall, just great! :)
Plus, yet again, a great Soundtrack too!
45
Bones (,  G)
46
Avatar (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments