My Favorite Movies


  lt3GodsLittleGirllt3's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
3
Finding Nemo (2003,  G)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
10
Transformers (2007,  PG-13)
11
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
12
Juno (2007,  PG-13)
13
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
15
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
16
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
17
Sixteen Candles (1984,  PG)
18
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
19
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
20
Sabrina (1954,  Unrated)
21
Funny Face (1957,  Unrated)
22
Penelope (2006,  PG)
23
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
24
A League of Their Own (1992,  PG)
25
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
26
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
27
Splash (1984,  PG)
28
The Joy Luck Club (1993,  R)
29
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
30
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
31
WALL-E (2008,  G)
32
Valley Girl (1983,  R)
33
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
34
Benny & Joon (1993,  PG)
35
Roxanne (1987,  PG)
36
Walk the Line (2005,  PG-13)
37
Your Cheatin' Heart (1964,  Unrated)
38
Pride and Prejudice (2005,  PG)
39
Becoming Jane (2007,  PG)
40
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
41
V for Vendetta (2006,  R)
42
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
43
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
44
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
45
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
46
Enough (2002,  PG-13)
47
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
48
Radio Flyer (1992,  PG-13)
49
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
50
The Moment After (1999,  Unrated)
51
Big Fish (2003,  PG-13)
52
Cars (2006,  G)
53
City of Angels (1998,  PG-13)
54
Cool Runnings (1993,  PG)
55
Notting Hill (1999,  PG-13)
56
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
57
Serendipity (2001,  PG-13)
58
The Passion of the Christ (2004,  R)
59
Untamed Heart (1993,  PG-13)
60
Moonstruck (1987,  PG)
61
Date with an Angel (1987,  PG)
62
Roman Holiday (1953,  Unrated)
63
My Fair Lady (1964,  G)
64
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
65
Forever Young (1992,  PG)
66
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
67
Dying Young (1991,  R)
68
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments