My Favorite Movies


  ltNEFARIOUSgt6066890's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
2
Alien (1979,  R)
Click to Rate
3
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
4
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
5
The Amityville Horror (1979,  R)
Click to Rate
6
Alien 3 (1992,  R)
Click to Rate
7
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
8
Memento (2000,  R)
Click to Rate
9
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
10
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
11
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Click to Rate
12
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
14
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
15
Casino (1995,  R)
Click to Rate
16
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
18
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
19
The Church (1990,  R)
Click to Rate
20
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
21
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
22
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
23
...And Justice For All (1979,  R)
Click to Rate
24
The Fan (1996,  R)
Click to Rate
25
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
Click to Rate
26
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
Click to Rate
27
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
28
Above the Law (1988,  R)
Click to Rate
29
Hard to Kill (1990,  R)
Click to Rate
30
Under Siege (1992,  R)
Click to Rate
31
Fire Down Below (1997,  R)
Click to Rate
32
Out for Justice (1991,  R)
Click to Rate
33
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
34
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
35
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
36
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
37
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
38
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
39
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
40
Predator (1987,  R)
Click to Rate
41
Predator 2 (1990,  R)
Click to Rate
42
American History X (1998,  R)
Click to Rate
43
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
44
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
Click to Rate
45
The King of Comedy (1983,  PG)
Click to Rate
46
Cape Fear (1991,  R)
Click to Rate
47
Os Imortais (2003,  Unrated)
Click to Rate
48
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
49
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
50
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
51
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
52
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
53
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
54
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)