My Favorite Movies


  1. LuanaMn
  2. Luana

Give list a short description

  LuanaMn's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ 5.0 Stars
Nobody can deny it that this film is one of the best religious movies the cinemas have ever seen. It's not just special effects and make-up, but the most important thing is that it is showing what Christ had to suffer for our salvation. It has changed hundreds of people, some of which went home to find out more about this magnificant story.

The person who had to play the role of Jesus, had to prepare himself both physically and spiritually. Jim Caviezel admitted: ' I don't think I could have done this film without the faith that I have.' One can never stop listing the things Jim had to go through during the filming: struck by lightning, separated his shoulder, dehydrated and then hypothermia, hit accidentaly during the scourging scene....
'I knew what I was in for when I took this film, but I had no idea it would go in the direction it did. The only thing that scared me where the three languages, as I barely knew Latin, but knew nothing about Aramaic and old Hebrew was foreign to learn.'

The key to the film wasn't to see Jim in the movie but to see Christ. It is true that it has a lot of gory scenes in it, but at those times these things really happened. Mel Gibson was successful in spreading the message of faith, hope, love and forgivness with this film, and may it continue to change people and allow Jesus in their hearts like many have done.
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.5 Stars
Poor Jack Sparrow has got himself in another terrifying threat, worse than the curse of the Black Pearl!! Great visual effects and the storyline is really good!! I can't wait to watch the other one, to see what has happned with Jack! Great film one should never miss!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
3
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window 5.0 Stars
A brillinat performance of Johnny Depp in this action/suspense thriller made me want to see it again and again. After his separation from his wife Amy, Mort Rainey is unexpectedly confronted by a strange guy John Shooter who claims that Mort stole his story and therefore demands justice. But Mort, as far as he knew, did not copy any story and to prove that his story was written first, he was ready to show John Shooter the 'Ellery Queen Mystery Magazine' where he had his story published. But Shooter's demands turn to threats and even murder. There is a very unexpected twist in the end, which I definately liked. It's the proper ending for a mystery/thriller movie. There is also that little bit of humorous act from Johnny Depp; such as the scene with Ms. Garvey. Definately a must-see movie.
Click to Rate
4
Frequency (2000,  PG-13)
Frequency 5.0 Stars
John Sullivan (Jim Caviezel), lost his father, who was a great firefighter, in the Bruxton fire. 30 years later, John discovers his father's ham radio and starts talking through it. He started talking to a man he didn't know, which later turned out to be his father. At first they couldn't believe it, but later accepted this as their only way to talk with each other, and make up for those lost years. By alerting his father about the things that happened 30 years before, he managed to change the past, with different and dangerous consequencies turning up. It's a splendid film, one that left me hooked up, specially with Jim's great talent!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
5
Unknown (2006,  Unrated)
Unknown 5.0 Stars
A great movie!! Jim played his part perfectly! He couldn't have done it any better! The film is quite confusing until you get the hang of it! The plot of the film is great, it keeps you hooked up till the end, trying to figure out who is the bad guy and the good ones! But I didn't want McCain to die, poor guy!

Flixster - Share Movies
Click to Rate
6
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo 5.0 Stars
I had the chance to see it at last! It cannot be any better! I mean, Jim was the just the best. A large part of this movie was filmed in Malta in Kemmuna, the island where the prison was, Imdina and the Great Harbour. That is very satisfying!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
7
I Am David (2004,  PG)
I Am David 4.5 Stars
This is such a sweet movie!! It's difficult not to feel sorry for little David, who had to go through much difficulties until he fullfilled his wish. And I would also like to mention Jim's role in this film. He was a great man, ready to die for his little friend! It actually made me cry!
Click to Rate
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.5 Stars
An outstanding film with great special effects! I mean, those skeletons seem real, not like in other movies, in which they look as if they're made out of plastic! My fave character is Jack Sparrow...I mean Captain Jack sparrow!! And it's not the usual pirate thingy but new things are added to them! I love it xD
Flixster - Share Movies
Click to Rate
9
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 4.5 Stars
Larry found a new job as a security guard in the Museum of National History. But unlike any museum, the exhibits on display come to life. It's really funny how Larry dealt with this unusual situation. The film is really funny and keeps you hooked up till the end!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
10
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship 4.5 Stars
This is soo great!!! Maybe not that scary for me, but in the end, you end up crying!!! You have to watch it!
Click to Rate
11
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries 2.5 Stars
I do love this one. And it had a happy ending as usual xD The only thing is, it deviated a lot from the original story of the book.
Click to Rate
12
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 5.0 Stars
Soo great, goth like...!! Music is very good!
Click to Rate
13
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Cheaper by the Dozen 3.5 Stars
Tom And Kate Baker have 12 children, but they managed to keep up with them. Their usual day is full of chaos and funny moments that actually make you laugh. But when Tom is offered the job of coaching a squad, they had to move in another house. Kate had to go away to New York to promote her new book and Tom had to take care of his children alone, do the housework and go to work. Quite funny but it also brings out the demanding job of the parents and how important the kids are.
Click to Rate
14
The Pink Panther (2006,  PG)
The Pink Panther 5.0 Stars
gooshh did is soo hillarious!!! You gotta watch it! I mean, Steve couldn't have done it any better.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
15
The Haunted Mansion (2003,  PG)
The Haunted Mansion 3.5 Stars
damn this one is funny(not scary).
Click to Rate
16
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
Around the World in 80 Days 3.5 Stars
It's very good. Jackie Chan was the best!
Click to Rate
17
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5 Stars
Quite good. Still, they should have kept with the book.
Click to Rate
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0 Stars
Really like this one. Prefer it fom the others.
Click to Rate
19
Stuart Little (1999,  PG)
Stuart Little 3.5 Stars
Stuart is soo cute!!!
Click to Rate
20
Space Jam (1996,  PG)
Space Jam 4.5 Stars
aww i really like this one!! Duffy duck is the best!
Click to Rate
21
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four 4.5 Stars
What i like about it is that the characters are well introduced. But the second film is better!!
Click to Rate
22
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 5.0 Stars
The silver surfer is my fave!! There's a lot of action in it and stuff like that. I really luv this. Better than the first, cause now you know the characters well.
Click to Rate
23
The Iron Giant (1999,  PG)
The Iron Giant 4.0 Stars
I love this!!!! The giant is soo soo cute xD And when in the end you think he was killed...i mean you realy feel sad at that part!! But things all change up in the end!
Click to Rate
24
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji 4.0 Stars
This one is very cool! And the plot of the story is great. The way they started with burying the game, and then being found years later....soo great!
Click to Rate
25
Troy (2004,  R)
Troy 4.0 Stars
One of the best war films I've ever seen. Paris takes Helen to Troy with him, abondening her husband Spartan, brother of Agamemnon. Due to this motive, a war breaks up, in which Spartan fights as a revenge for what Paris did to him and his brother fights for his greed. Achilles is known for his best fighting, and although he fights against the Trojans, he falls in love with the cousin of Paris and Hector. The ending was quite disappointing, I didn't want the story to end that way.
Click to Rate
26
Deja Vu (2006,  PG-13)
Deja Vu 4.5 Stars
One must understand what the guys are saying or you'll never understand it!! Too bad that Jim ended up the bad guy, but anyway he was great.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
27
Poseidon (2006,  PG-13)
Poseidon 4.0 Stars
This films makes you cry really!! And it really is luck that from all those people, only 6 survive through courage! Love it!
Click to Rate
28
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty 4.0 Stars
Love it! Seems like everything is going wrong in the story...but the ending is great!
Click to Rate
29
Madison (2002,  PG)
Madison 5.0 Stars
Madison is a great family movie based on a true story. It brings out Madison's love for hydroplane racing. Of course, Jim, who stars as Jim McCormick, was absolutely great!!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
30
Angel Eyes (2001,  R)
Angel Eyes 4.5 Stars
Catch, played by Jim Caviezel, is just recovering from the dead of his wife and little boy, after an accident they had a year before. Sharon (Jennifer Lopez), who is a cop, had saved his life. After Catch had saved Sharon's life, the story does not stop there, but reveals a story full of love and emotion. I truly recommend this movie!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
31
High Crimes (2002,  PG-13)
High Crimes 4.5 Stars
Claire's husband Tom is accused of killing 9 people during his military service 13 years earlier. Judd hires another attorney, ending up with threats and losing something she wanted so much. The ending turned out quiet different from what I though! A great thriller that is great to watch!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
32
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward 4.5 Stars
Eugene Simonet gave his students an assignment, telling them to put it into effect. One of the boys invented the 'pay it forward' for his assignment, which basically was to pay back favors in advance. The ending is really sad, but from this invention, many people benefitted from it. One can learn a lot from this movie. Helping others is no waste of time.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
33
The Black Stallion (1979,  G)
The Black Stallion 3.5 Stars
While traveling with his father, Alec becomes fascinated by an Arabian stallion brought on board on the ship he is sailing on. The ship sinks, and the boy and the horse survive, only to find themselves stranded on an island. When they are rescued both return to his home where they meet Henry, a once successful trainer. Together they begin training The Black to race against the fastest horses in the world. It's a great film and all horse lovers would like it!
Click to Rate
34
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.5 Stars
It's good to know that Jack was rescued! The film was awesome, but it had some scenes that were difficult to grasp. The fighting bit was so great and it still had that little bit of humour in it. I didn't like the ending though, it still seemed so sad to me what happens to William.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
35
The Thin Red Line (1999,  R)
The Thin Red Line 5.0 Stars
A very realistic and emotional movie that leaves you pensive and thinking more about life itself. It isn't just about the dangers of war, but more about the fears that the soldiers experience. There are a lot of characters in this movie one gets attached to. Jim Caviezel made an excellent performance and it's quite sad when he dies tragically in the end. It was Witt's role that made Mel Gibson choose Jim for 'The Passion'.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
36
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.5 Stars
William Wallace, a great man with a lot of determination, becomes the leader of a courageous army determined to vanquish the greater English forces. This all happens after his wife, whome he had married secretly, was killed. This film is one of the best war fights, with a lot of details many might not have noticed. It is quite gross, something one can expect!!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
37
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations 4.0 Stars
A sweet drama, that is both funny and romantic. After her sister's death, Kate accepts Zoe (her sister's daughter) to live with her. She needs to deal both with Zoe, and the new high-spirited chef Nick, who joined her staff. This movie is perfect for those who love food!
Flixster - Share Movies
Click to Rate
38
The Final Cut (2004,  PG-13)
The Final Cut 4.0 Stars
Robin Williams plays the role of a 'cutter'. Alan (Robin W.) uses a 'Zoe' chip , which is implanted in the brain and records a person's entire life. He is opposed by Fletcher (James Caviezel), which too was a 'cutter' before. Considering I'm a Jim fan, I should say that I wanted him to turn up more during the movie!! The film, though a bit weird, is a great Sci-fi movie.
Flixster - Share Movies
Click to Rate
39
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.0 Stars
A magnificant story which takes us to those times when Lord Sauron's ring was given to a hobbit named Frodo by his cousin Bilbo. But Lord Sauron wants his ring back to destroy the middle earth. Frodo, along with three other hoppits which join him, leave the Shrine, and recruit the fellowship of an elf, wizard and a dwarf. He needs to destroy the ring by taking it where it was made, into the volcanic fires of Crack of Doom. The movie has a great storyline, with a lot of action and fights. Special effects are one of the best I've ever seen.
Click to Rate
40
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 4.0 Stars
Frodo continues his way towards Mount Doom to destroy the ring, with the help of Sam, but things happen along the way. I truly loved the wars scene, so much action, hope and reality in it. It made the film much better than the first one. The scenery made the movie more realistic. Viggo Mortensen is my fave actor in it, playing the part of Aragorn really well.
Flixster - Share Movies