My Favorite Movies
Alguns bons filmes...
| LuanaWerb's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 2 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 3 |
The Piano (1993, R) |
|
| 4 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 5 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 6 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 7 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 8 |
Persona (1966, Unrated) |
|
| 9 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 10 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 11 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 12 |
A Ostra e o Vento (The Oyster and the Wind ) (1998, G) |
|
| 13 |
Solyaris (Solaris) (1976, Unrated) |
|
| 14 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
| 15 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 16 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 17 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 18 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 19 |
The Shipping News (2001, R) |
|
| 20 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 21 |
Capote (2005, R) |
|
| 22 |
Interview with the Vampire (1994, R) |





















