My Favorite Movies


  lubnalatif24's Rating My Rating
1
First Knight (1995,  PG-13)
Click to Rate
2
Stardust (2007,  PG-13)
Click to Rate
3
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
Click to Rate
4
Sunshine (2007,  R)
Click to Rate
5
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
Jab We Met (2007,  Unrated)
Click to Rate
7
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
Click to Rate
8
Deep Blue Sea (1999,  R)
Click to Rate
9
Main Hoon Na (2004,  G)
Click to Rate
10
If Only (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
12
Father of the Bride (1991,  PG)
Click to Rate
13
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
14
The Shadow (1994,  PG-13)
Click to Rate
15
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
Click to Rate
16
Chameli (2004,  Unrated)
Click to Rate
17
Black (2005,  Unrated)
Click to Rate
18
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
19
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Click to Rate
20
Speed (1994,  R)
Click to Rate
21
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
23
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
24
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
28
Hollow Man (2000,  R)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
30
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
31
Flubber (1997,  PG)
Click to Rate
32
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
35
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
36
Beowulf (2007) (2007,  PG-13)
Click to Rate
37
Two Brothers (2004,  PG)
Click to Rate
38
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
39
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
40
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
Click to Rate
41
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
43
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
44
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
Blade (1998,  R)
Click to Rate
46
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
47
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
48
Predator (1987,  R)
Click to Rate
49
Godzilla (1998,  PG-13)
Click to Rate
50
Bewitched (2005,  PG-13)
Click to Rate
51
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Maverick (1994,  PG)
Click to Rate
53
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
Click to Rate
54
The Grudge (2004,  PG-13)