My Favorite Movies


  lucky628405756608's Rating My Rating
1
American Psycho (2000,  R)
2
8 Mile (2002,  R)
3
Beerfest (2006,  R)
4
Blazing Saddles (1974,  R)
5
Blood Diamond (2006,  R)
6
Clerks (1994,  R)
7
Clerks II (2006,  R)
8
Donnie Darko (2001,  R)
9
Empire Records (1995,  PG-13)
10
Four Brothers (2005,  R)
11
Jaws (1975,  PG)
12
Jarhead (2005,  R)
13
Meet the Parents (2000,  PG-13)
14
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
15
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
16
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
17
Saving Private Ryan (1998,  R)
18
Scarface (1983,  R)
19
School of Rock (2003,  PG-13)
20
Spider-Man (2002,  PG-13)
21
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
22
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
23
Taxi Driver (1976,  R)
24
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
25
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
26
The Departed (2006,  R)
27
The Godfather, Part II (1974,  R)
28
The Godfather (1972,  R)
29
The Godfather, Part III (1990,  R)
30
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
31
The Sandlot (1993,  PG)
32
The Shawshank Redemption (1994,  R)
33
The Wizard of Oz (1939,  G)
34
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
35
Stop Loss (2008,  R)
36
The Sasquatch Gang (The Sasquatch Dumpling Gang) (2007,  Unrated)
37
15 Minutes (2001,  R)
38
Night and the City (1992,  R)
39
On the Run (2000,  Unrated)
40
A Bronx Tale (1993,  R)
41
GoodFellas (1990,  R)
42
Almost Famous (2000,  R)
43
American History X (1998,  R)
44
A League of Their Own (1992,  PG)
45
A Clockwork Orange (1971,  R)
46
Apocalypse Now (1979,  R)
47
Casino (1995,  R)
48
Crash (2004,  R)
49
Cruel Intentions (1999,  R)
50
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
51
Girl, Interrupted (1999,  R)
52
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
53
Juno (2007,  PG-13)
54
Jackass - The Movie (2002,  R)
55
Jackass: Number Two (2006,  R)
56
Mallrats (1995,  R)
57
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
58
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
59
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
60
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
61
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
62
Office Space (1999,  R)
63
Old School (2003,  R)
64
Reservoir Dogs (1992,  R)
65
Rudy (1993,  PG)
66
Rocky (1976,  PG)
67
Rocky Balboa (2006,  PG)
68
Rocky II (1979,  PG)
69
Rocky III (1982,  PG)
70
Rocky IV (1985,  PG)
71
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
72
Scream (1996,  R)
73
Sixteen Candles (1984,  PG)
74
The Breakfast Club (1985,  R)
75
High Fidelity (1989,  Unrated)
76
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
77
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
78
Eurotrip (2003,  R)
79
Superbad (2007,  R)
80
The Italian Job (2003,  PG-13)
81
There's Something About Mary (1998,  R)
82
Thirteen (2003,  R)
83
Top Gun (1986,  PG)
84
Waiting (2005,  R)
85
Walk the Line (2005,  PG-13)
86
Smokin' Aces (2007,  R)
87
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
88
Better Off Dead (1993,  Unrated)
89
Beer League (2006,  R)
90
Private Parts (1997,  R)
91
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
92
Blow (2001,  R)
93
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
94
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
95
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
96
Pretty Woman (1990,  R)
97
Seven (Se7en) (1995,  R)
98
The Exorcist (1973,  R)
99
Heat (1995,  R)
100
Donnie Brasco (1997,  R)
101
The Devil's Advocate (1997,  R)
102
Two For the Money (2005,  R)
103
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
104
Dogma (1999,  R)
105
Gone Baby Gone (2007,  R)
106
200 Cigarettes (1999,  R)
107
Go (1999,  R)
108
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
109
Let's Go To Prison (2006,  R)
110
The Bad News Bears (1976,  PG)
111
The Bad News Bears in Breaking Training (1977,  Unrated)
112
The Bad News Bears Go To Japan (1978,  PG)
113
Bad News Bears (2005,  PG-13)
114
French Kiss (1995,  PG-13)
115
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
116
Sleepers (1996,  R)
117
Invincible (2006,  PG)
118
Powder (1995,  PG-13)
119
Desperado (1995,  R)
120
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
121
Pulp Fiction (1994,  R)
122
Stand by Me (1986,  R)
123
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
124
A to Zeppelin - The Unauthorized Story of Led Zeppelin (1984,  G)
125
A Few Good Men (1992,  R)
126
Boyz n the Hood (1991,  R)
127
American Gangster (2007,  R)
128
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
129
Men of Honor (2000,  R)
130
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
131
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
132
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
133
Broken Arrow (1996,  R)
134
Heathers (1988,  R)
135
Interview with the Vampire (1994,  R)
136
The Lost Boys (1987,  R)
137
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
138
Gangs of New York (2002,  R)
139
Forrest Gump (1994,  PG-13)
140
You've Got Mail (1998,  PG)
141
The Polar Express (2004,  G)
142
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
143
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
144
Cape Fear (1991,  R)
145
Cape Fear (1962,  Unrated)
146
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
147
When Harry Met Sally (1989,  R)
148
A Walk to Remember (2002,  PG)
149
Meatballs (1979,  PG)
150
Meatballs Part II (Space Kid) (1984,  PG)
151
Meatballs III: Summer Job (1986,  R)
152
Meatballs 4 (Happy Campers) (Summer Vacation) (1992,  R)
153
A Walk on the Moon (1999,  R)
154
Blade (1998,  R)
155
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
156
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
157
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
158
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
159
Fight Club (1999,  R)
160
Little Miss Sunshine (2006,  R)
161
Pitch Black (2000,  R)
162
Platoon (1986,  R)
163
Snatch (2001,  R)
164
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
165
Team America - World Police (2004,  R)
166
The Crow (1994,  R)
167
The Goonies (1985,  PG)
168
White Chicks (2004,  PG-13)
169
Kidco (1984,  PG)
170
The Deer Hunter (1978,  R)
171
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
172
Natural Born Killers (1994,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments