Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LuigiCLuigiC's Rating My Rating
1
Treasure Island Kids: The Pirates of Treasure Island (2004,  Unrated)
Click to Rate
2
Because I Said So (2007,  PG-13)
Click to Rate
3
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
4
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
5
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
7
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
8
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
9
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
12
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
14
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
16
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
18
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
23
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
24
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
26
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
28
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
29
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
30
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
32
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
35
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
36
Norbit (2007,  PG-13)
Click to Rate
37
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Click to Rate
38
Old School (2003,  R)
Click to Rate
39
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
40
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
41
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
42
Raise Your Voice (2004,  PG)
Click to Rate
43
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
44
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
45
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
46
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
47
She's the Man (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
49
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
51
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
52
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
53
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
54
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
55
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
56
The Mask (1994,  PG-13)
Click to Rate
57
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
58
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
59
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
60
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
61