Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LuNa79740283's Rating My Rating
1
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
2
Mosura (Mothra) (1961,  G)
Click to Rate
3
2046 (2005,  R)
Click to Rate
4
Master of the Flying Guillotine (1977,  R)
Click to Rate
5
Collected Shorts of Jan Svankmajer (,  Unrated)
Click to Rate
6
Neo Tokyo (1987,  Unrated)
Click to Rate
7
Conspirators of Pleasure (1997,  Unrated)
Click to Rate
8
Blood: The Last Vampire (2009,  Unrated)
Click to Rate
9
Chungking Express (1996,  PG-13)
Click to Rate
10
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
11
Solaris (2002,  PG-13)
Click to Rate
12
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
13
Little Otik (2001,  Unrated)
Click to Rate
14
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
15
Memento (2000,  R)
Click to Rate
16
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
17
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
18
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
19
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
In the Mouth of Madness (1995,  R)
Click to Rate
21
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
22
When the Wind Blows (1986,  PG)
Click to Rate
23
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
24
Arthur (1981,  PG)
Click to Rate
25
Anatomy of Hell (2004,  Unrated)
Click to Rate
26
Acacia (2003,  R)
Click to Rate
27
Freaks (1932,  Unrated)
Click to Rate
28
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
29
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
30
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
31
Waking Life (2001,  R)
Click to Rate
32
Arakimentari (2005,  Unrated)
Click to Rate
33
Horror (2002,  R)
Click to Rate
34
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Click to Rate
35
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Click to Rate
36
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
Click to Rate
37
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
Click to Rate
39
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
Five Deadly Venoms (1978,  R)
Click to Rate
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
43
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Click to Rate
44
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
Click to Rate
45
The Silence (1963,  Unrated)
Click to Rate
46
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
Click to Rate
47
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
48
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
49
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
Click to Rate
50
MirrorMask (2005,  PG)
Click to Rate
51
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
52
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
Drunken Master (Jui kuen) (2000,  R)
Click to Rate
54
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
56
Blow (2001,  R)
Click to Rate
57
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
58
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
59
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
60
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)