My Favorite Movies


  Luthiensangel's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  Unrated)
Click to Rate
11
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
12
Master and Commander - The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
14
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
15
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
Can't sat enough about Carey here,I couldn't take my eyes off him throughout the entire flick.One of his best to date.
Plot was alittle out-there though and I found the supporting cast just didn't fit in somehow.
Click to Rate
17
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
18
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
19
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
20
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
This one is one of my favorites,it has everything in it,from the directing to the casting,specials fxs and graphics it spellbinds you from beginning to end and leaves you wanting more.
Click to Rate
21
Troy (2004,  R)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0 Stars
Good 5th installment,well done and put together really good to make a great ending to the book.Much was left out but,enough was left in so you knew what was going on.......last 10 minutes of movie was awesome!
Click to Rate
23
Unforgiven (1992,  R)
Unforgiven 5.0 Stars
Watched this ages and just forgot about it till now.
Awesome Clint Eastwood film!......the plot,actors,cast etc all blended well together.One of Clints best
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments