My Favorite Movies
Give list a short description
| LyCla's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 2 |
Paris Je T'aime (2007, R)
Not your typical movie but it's still great. It consists of 18 different stories or segments, all with different characters that sorta come together at the end. It you just want a normal movie with one set of characters and a story that goes on for two hours this is not for you but if you don't mind watching more that one storyline you will love this one. Each story is great and unique on it's own and they're all about different kinds of love. Don't miss it. |
|
|
| 3 |
Across the Universe (2007, PG-13)
This was a great musical. |
|
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 5 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 6 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
|
| 7 |
Atonement (2007, R) |
|
|
| 8 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 9 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 10 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 11 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 12 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
|
| 13 |
Girl With a Pearl Earring (2003, PG-13) |
|
|
| 14 |
Juno (2007, PG-13)
Juno is a high school junior who gets unexpectedly pregnant and while her first thought is fto get an abortion she then decides to give the baby for adoption. This path leads her to not only meet new people but to find out who she is and what she wants in her life.. |
|
|
| 15 |
Maldeamores (Lovesickness, Maladies of Love) (2008, R)
This is definetly one of the best Puertorican movies ever made. I love it so much, I've seen it twice on theaters. |
|
|
| 16 |
La Guagua aérea (Air Bus) (1995, Unrated) |
|
|
| 17 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 18 |
Weekend at Bernie's (1989, PG-13) |
|
|
| 19 |
Howl's Moving Castle (2005, PG) |
|
|
| 20 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 23 |
Singin' in the Rain (1952, G)
I absolutely loved this movie! I can't believe I waited so long to watch this. |
|
|
| 24 |
The Village (2004, PG-13) |
|
|
| 25 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 26 |
The Fall (2006, R) |
|


