My Favorite Movies
| lydzart's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 2 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 3 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 4 |
The Fisher King (1991, R) |
|
|
| 5 |
Frida (2002, R) |
|
|
| 6 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 7 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
|
| 8 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 9 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
|
| 10 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
|
| 11 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
|
| 12 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
|
| 13 |
The African Queen (1951, Unrated) |
|
|
| 14 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 15 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
|
| 16 |
The Boys of Baraka (2005, R) |
|
|
| 17 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 18 |
Swingers (1996, R) |
|
|
| 19 |
Muriel's Wedding (1994, R) |
|
|
| 20 |
Slums of Beverly Hills (1998, R) |
|
|
| 21 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 22 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
|
| 23 |
25th Hour (2002, R) |
|
|
| 24 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 25 |
Identity (2003, R) |
|
|
| 26 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
|
| 27 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
|
| 28 |
Amores Perros (2000, R) |
|
|
| 29 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 30 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 31 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
|
| 32 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 33 |
Wizards (1977, PG) |
|
|
| 34 |
Ladyhawke (1985, PG-13) |
|
|
| 35 |
Blade Runner (1982, R) |
|
|
| 36 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
|
| 37 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
|
| 38 |
Popeye (1980, PG) |
|
|
| 39 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 40 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 41 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 42 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
|
| 43 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
|
| 44 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
|
| 45 |
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
|
| 46 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
|
| 47 |
Traffic (2000, R) |
|
|
| 48 |
The Saint of Fort Washington (1993, R) |
|
|
| 49 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 50 |
The Crying Game (1992, R) |
|
|
| 51 |
Reds (1981, PG) |
|
|
| 52 |
Jesus Christ Superstar (1973, G)
After seeing this film when I was a kid, I mimiced the character of Jesus Christ one day. Funny thing- I was standing in front of my home- on a small hill- and a friend of my grandfather's - a minister at the church he belonged to- knew the home belonged to my grandfather. So he said, "hi little girl, what's your name?" |
|
|
| 53 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
< |


