My Favorite Movies


  lynxranger's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings (1978,  PG)
The Lord of the Rings
Good animation for its time. Obviously not as good as the Peter Jackson live-action films, but still worthwhile if you're a fan of the books. It's a shame Bakshi didn't get the chance to finish this film.
5
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Roman epic. Awesome fight sequences. Great story. Russell Crowe. Great acting. Loved it.
6
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven
One of the best historical epics I've ever seen.
7
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
briliiant nautical epic! Wonderful acting as well, especially from Paul Bettany.
8
The Mummy (1999,  PG-13)
9
The Mummy (1932,  Unrated)
10
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
11
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
12
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
13
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
14
Spider-Man (2002,  PG-13)
15
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
16
The Cabinet of Dr. Caligari (2005,  Unrated)
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
18
Black Mask (1998,  R)
19
Iron Monkey (2001,  PG-13)
20
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
21
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
22
Blade Runner (1982,  R)
23
A Room With A View (1985,  R)
24
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
26
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
27
300 (2007,  R)
300
A breathtaking epic fantasy-adventure. Watch out for hacked limbs! Gerard Butler and David Wenham are fantastic!
28
The 39 Steps (1935,  PG)
The 39 Steps
One of Hitchcock's older works! It's a great thriller with suspense and romance.
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Duck Soup (1933,  Unrated)
32
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
Loved it. A wonderful addition to the Superman films.
33
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
Ever since I saw this as a kid, it's been my favourite Christmas film ever! It also fostered my love for old black&white movies.
34
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
I consider this the best of DePalma's films. Great film, and I loved that it was actually filmed in Chicago.
35
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Der Name der Rose (The Name of the Rose)
A wonderful medieval mystery!
36
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Absolutely hilarious! My favourite of the Python movies.
37
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service)
Anyone who loves animation shouldn't miss Hayao Miyazaki's films. Kiki is one of my top Faves -- I could watch it over and over (and I have!).
38
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
Great story, and wonderful voice acting!
39
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
The best film I've seen all year!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments