My Favorite Movies


  SimplyZ's Rating My Rating
1
Saved! (2004,  PG-13)
Saved! 5.0 Stars
This movie is one of my all time fav movies, It makes me laugh just thinking about it.
Click to Rate
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
It's has been a real long time since I've seen a KICK UR BUTT movie, so it was really refreshing to watch this movie. It's really different and I'm sure you will enjoy it. People say its to weird, like w/ all the blood and stuff, but I think its great.
Click to Rate
3
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
This movie is so great, I haven't seen another like it.
Click to Rate
4
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
My new favorite movie!
This movie was so unique. The actors were fantastic. W00T! I loved it.
Click to Rate
5
Juno (2007,  PG-13)
Juno 5.0 Stars
What a breath of fresh air, this comedy/little drama is so fun. This movie is hip with the language that normal teenagers use today, (well i dont know if it was normal but that's how my friends talk) It was great to just watch a movie that was real, with real people and real issues and problems.
Ellen Page is now my new favorite actress, I'm totally keeping my eye on her whever she goes in her movie career.
Michael Cera also rocked it out as the nerdy kid who under it all is cool.
Jennifer Garner was perfect as hungry mother-to-be, perfect.
I hope more movies like these are made, I'll be waiting...
Click to Rate
6
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Can you avenge evil and not become it?

Hands down the best movie of 2008. You cant really describe how great this movie was without screwing up what to say. There were so many twists and turns and cool stunts and unhidden characters that will KNOW YOUR MOTHER LOVIN socks off.

Heath Ledger definitely deserves an oscar nomination. His performance is flawless, best joker this earth has seen. It blows my mind that a person has that much skill in him. Christian Bale still performs at his best. Him and Heath go together perfectly. The Dark Knight had the best actors together I have seen in a long time. There is only one problem I had with this movie, just one. MAGGIE GYLLENHAAL. I couldn't get over the fact that she wasn't Rachel Dawes. Where was Katie Holmes? Even though Maggie is much better of an actress than Katie, but Katie is Rachel Dawes. So that's the only thing I had a problem with. Other than that....oh yeah Aaron Eckhart did amazing as well. He pretty much rocked it out.
Photobucket
Click to Rate
7
Dogma (1999,  R)
Dogma 4.5 Stars
This movie is a classic, one of my top favorites.
Click to Rate
8
Crash (2004,  R)
Crash 4.5 Stars
The movie has an incredible cast and a perfect story. The stuff that happens in this movie actually go on in real life. I loved Sandra Bullock in this, she rocked so hard. I was kinda hoping that all the actors would come together in one shot but oh well, it was good.
Click to Rate
9
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project 5.0 Stars
omg this movie freaked me out, you actually think that this is a real document and u just get lost in the movie that you just get scared, the people that made this movie got sooo much money for it, and all I got to say to that is BRAVO!
Click to Rate
10
Sin City (2005,  R)
Sin City 4.0 Stars
Loved the whole black and white deal with a splash of color.
Click to Rate
11
Enough (2002,  PG-13)
Enough 4.5 Stars
I could watch this movie all the time, it's good.
Click to Rate
12
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends 4.0 Stars
This was a really good movie, it was probably a little long but still worthy to watch if it were to come out by Christmas it would defently be on my Christmas List, the movie had so many funny parts and it kept my attention the whole, if u go c this movie u will be talking and laughing about it the next day.
Click to Rate
13
Saw (2004,  R)
Saw 4.5 Stars
Best thriller/horror movie out there.
Click to Rate
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 4.0 Stars
not as good as the first one but still awsome.
Click to Rate
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.5 Stars
This was a really good movie, it never had a boring part, always kept my attention.
Click to Rate
16
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 3.5 Stars
This movie was outstanding, it is deffenetly the movie of the smmer hands down, in fact I thinks its the movie of the year, unless the 2nd Pirates of the Carribean beats it, but I dont know. This movie is better than all 4 of the old ones put together. If u havent seen the old ones go c the first 2 first then see this movie, it will get u caught up to speed a bit.
Click to Rate
17
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 4.0 Stars
omg what a great movie, for real if u havent seen this movie its amazing and its so funny, Vince V. is amazing in this movie. If u havent go c it now.
Click to Rate
18
The Island (2005,  PG-13)
The Island 3.5 Stars
this movie is soooo cool, it has a really cool beginning telling the story and then gets right into the action and there is alot of it.
Click to Rate
19
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds 4.5 Stars
its to hard to explain, but if ur gonna c it go to the theaters to c it, it will make ur heart thump. Its so good get up right now and c it.
Click to Rate
20
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 4.0 Stars
Funny movie.
Click to Rate
21
Carrie (1976,  R)
Carrie 4.5 Stars
Awsome Movie.
Click to Rate
22
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.5 Stars
first off this movie was great,ok and I have to admitt the 1st one was better, but still it was great.I love the fact about all the people in the same room its great w/ more people, all that I have to say is you have to c it, and don't be dumb, if u havent seen the 1st one see that first then the second, its outstanding.
Click to Rate
23
House of Wax (2005) (2005,  R)
House of Wax (2005) 3.5 Stars
omg how can u not like this movie it rocked, and everybody said that Paris Hilton did a bad job, she wasnt that bad, just like a normal actress, this movie made em jump so many times a really good halloween movie, GO C IT NOW!!!!!
Click to Rate
24
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 5.0 Stars
Best one yet
Click to Rate
25
The Craft (1996,  R)
The Craft 3.5 Stars
This movie never gets old, I'm pretty sure I saw this when I was a little kid and I iked it ever since
Click to Rate
26
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 4.0 Stars
I thoought this movie was going to be another one of those teen girl movies, but it wasnt, it was very funny.
Click to Rate
27
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions 3.5 Stars
I'm not quite sure why I liked this movie, guess I just do thats all.
Click to Rate
28
London (2005,  R)
London 4.0 Stars
LOVED>>>>
Click to Rate
29
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus 5.0 Stars
I liked this movie ever since I was a kid.
Click to Rate
30
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.5 Stars
Great film with twists and turns.
Click to Rate
31
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes 4.5 Stars
The first time I saw this movie I was creeped out, alot of the scenes were very over the top.
Click to Rate
32
Dirty Deeds (2005,  PG-13)
Dirty Deeds 4.0 Stars
I havent seen the PG13 versoin so I dont know how that is, but I assume that it has no nudity in it, which the unrated one does, now dont get confused if you see a movie called Dirtier Deeds, thats not the sequel which I thought, its the unrated version, so dont be a dumb dumb and get Dirtier Deeds if you already seen it.
Click to Rate
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 4.5 Stars
One of my all time favs.
Click to Rate
34
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.0 Stars
very funny.
Click to Rate
35
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.5 Stars
Awsome
Click to Rate
36
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
Love the picture quality.
Click to Rate
37
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 4.5 Stars
Great Movie
Click to Rate
38
Panic Room (2002,  R)
Panic Room 4.5 Stars
This movie was very good, very suspencefull.
Click to Rate
39
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 4.0 Stars
good movie, lot of action
Click to Rate
40
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie 4.0 Stars
Pretty funny. I could watch this movie over and over again.
Click to Rate
41
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 4.0 Stars
This a funny as heck movie, you dont stop laughing, its really great. It could have been done w/out the gay part but owell, still a awsome movie. O and a little tip when you are watching the movie, the red-head played by Amy Adams is his assistent, I thought he said it was his sister, you'll understand when you see the movie, go see it, its enjoyable.
Click to Rate
42
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 4.5 Stars
YES! Finally a more than great film for the summer, if you had to pick only one movie to see for the summer, this is it> It is loaded with action pack stuff, it's long but it never got boring, always had ur mind wrapped around what was going on. Pretty dang good for coming from a kids tv show and toys
Click to Rate
43
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield 4.5 Stars
One word....INTENSE! It was completly cool/awsome/pee your pants/excting/mysterious all in one.
If you can handle the camera movement on The Blair Witch Project, then you'll be fine. I love the whole vision from the video camera view. It makes it feel more real.

It is definetly something that you should see in the theaters, very intense.
But if your the person who likes a story with a nice ending where it explains everything, then don't watch this. You will be upset. Very nice job by JJ Abrams and the actors that acted in the movie.
Click to Rate
44
Shoot 'Em Up (2007,  R)
Shoot 'Em Up 5.0 Stars
Wha a rush, this movie was so full of action that my head was spinning. This is the reason I fell in love with movies, the thrill, the dark humor, the shooting, the language, the music, the everything. Clive Owens rocks my big white socks!
Click to Rate
45
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction 4.5 Stars
Finally! This movie is so great. Something very different, and yet so practical. All my family went to see this when it came out and they said it was crap, so it took me awhile to see it, but I did and it's fantastic.
Click to Rate
46
Charlie Bartlett (2007,  R)
Charlie Bartlett 5.0 Stars
I've been waiting FOREVER to see this movie. My video store didn't have it and the RedBox didn't have it. But no fear I finally saw it and now I'm SO glad I did.

Charlie Bartlett is a similar movie to Juno in my opinion. It takes real people and puts them into real issues. Charlie Bartlett is so relative in so many ways. It's a great teen movie. YAY Charlie Bartlett.