My Favorite Movies


  1. mabel0511
  2. Mabel

Give list a short description

  mabel0511's Rating My Rating
1
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) 5.0 Stars
One of the first Italian detective movies ever made. Political thriller but also psychological and surreal drama, it's probably the best in its genre. In a grotesque way, the director and writer Elio Petri perfectly portrays the political and social contest in 70's Italy, period of violent civil demonstrations and heavy repression by authorities.
At the centre of the movie is a gorgeous Gian Maria Volonté, who plays the f*ckest fascistoid and schizoid policeman ever seen on a screen. His omnipotence delirium is such that, after having committed a crime, intentionally leaves clues everywhere just to prove he's an untouchable citizen above suspicion. Volonté in his most intense and charismatic role!
The film is also remarkable for the original screenplay by Petri with Ugo Pirro and the amazing score by Ennio Morricone.
Click to Rate
2
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) 5.0 Stars
Besides being one of the finest Fulci's works, this is also one of the best giallos ever made in Italy. An atypical thriller, located in the warm and sunny rural lands of Southern Italy, which shows how ignorance and superstition can lead to ridicolous prejudices and nonsense acts of extreme violence.
A very impressive, realistic and often provocative film, that leaves you holding your breath till the end. An interesting plot, a gorgeous soundtrack (by Riz Ortolani), some intense scenes and cult actors (Bolkan, Milian, Bouchet, etc.), make this movie a true must see, not only for Fulci fans. See the uncut version (possibly)!
Click to Rate
3
THX 1138 (1971,  PG)
Click to Rate
4
Freaks (1932,  Unrated)
Click to Rate
5
The Great Dictator (1940,  G)
Click to Rate
6
Deep Red (1975,  R)
Click to Rate
7
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) 5.0 Stars
The first work of the Fulci 'Trilogia della Morte' (which also includes 'The Beyond' and 'The House by the Cemetery') is surely the most extreme and disturbing among the three.

A tale of curses and living dead, with Catholic connotations, which takes its inspiration from Lovecraft, Poe and Romero. A cool mix of dark, foggy and claustrophobic atmospheres with some crude, sometimes disgusting, gory effects, that leave no space for imagination: we have heads drilled, brains ripped out, eyes crying blood, bowels vomited out, maggot storms, people buried alive... A feast for the eyes for gore fans!

The story is quite incoherent and without a logic, but it takes a back seat to the creepy, delirious and visionary atmosphere. The amazing cinematography and scenography with some gothic elements, the rough but effective special effects and the gruesome make-up, plus the suggestive score by Fabio Frizzi, make this movie one of the best italian horror cults. Keep in mind that everything was made with a really small budget.
Click to Rate
8
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà  (The Beyond) 5.0 Stars
A masterpiece of visionary Horror from the poet of gore Lucio Fulci, and in my opinion the best chapter of the trilogy.
Once again, the story is not one of the most original (witchcraft, gates of hell, ghosts, zombies) and numerous are the references to other authors (Henry James, Lovecraft, Artaud and Argento), but Fulci can astutely mix these elements and bring them to the screen with a personal and original style, creativity and technic.
As often in his movies, the script is not perfect and not much linear, but that is not important since the director prefers to surprise with imagination, macabre atmospheres, surreal images, voices, whispers, faces zoomed and his usual spectacular splatter effects. This time, we have the "pleasure" of watching a man tortured and crucified, bodies dissolved in acid, a head exploded, a killer dog, flesh-eating tarantulas... However, the gross and extreme gore effects combine with the refinement and accuracy of cinematography, sound and direction. The whole is crowned by a magnificent and apocalyptic ending.
Click to Rate
9
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
10
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
11
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
12
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
13
They Live (1988,  R)
Click to Rate
14
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
15
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Audition (Ôdishon) 5.0 Stars
MIIKE Takashi is a genial whacko who enjoys torturing psychologically his viewers and this psycho-horror is a proof!
Click to Rate
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
17
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
18
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
19
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
20
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
22
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
Click to Rate
23
City Lights (1931,  Unrated)
Click to Rate
24
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
25
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
26
The Gold Rush (1925,  Unrated)
Click to Rate
27
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
28
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
29
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
30
Heavenly Creatures (1994,  R)
Click to Rate
31
Duel (1972,  PG)
Click to Rate
32
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
33
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
34
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
35
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
36
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
37
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
38
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
39
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
40
My Own Private Idaho (1991,  R)
Click to Rate
41
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
42
Elephant (2003,  R)
Click to Rate
43
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1958,  Unrated)
Click to Rate
44
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
45
Amadeus (1984,  R)
Click to Rate
46
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
47
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
48
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
49
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
Click to Rate
50
Sunshine (2007,  R)
Click to Rate
51
Rear Window