My Favorite Movies


  1. maeannvaliente
  2. Mary-ann

I love action/fantasy movies...

  maeannvaliente's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
Transformers (2007,  PG-13)
3
Jumper (2008,  PG-13)
4
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
5
Die Hard (1988,  R)
6
True Lies (1994,  R)
7
Face/Off (1997,  R)
8
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
9
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
10
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
11
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
12
Mission Impossible (1996,  PG-13)
13
The Rock (1996,  R)
14
Fast and Furious (2009,  PG-13)
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
16
V for Vendetta (2006,  R)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Top Gun (1986,  PG)
19
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
20
Rush Hour (1998,  PG-13)
21
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
22
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
23
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
24
Hero (2004,  PG-13)
25
Romeo Must Die (2000,  R)
26
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
27
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
28
The One (2001,  PG-13)
29
Kiss of the Dragon (2001,  R)
30
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) (1994,  R)
31
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
32
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
33
Dragons of the Orient (1988,  Unrated)
34
Once Upon a Time in China: The Next Chapters (1993,  Unrated)
35
Top Fighter (1995,  Unrated)
36
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
37
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
38
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
39
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
40
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
41
Jackie Chan: The Kung Fu Years (2004,  Unrated)
42
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
43
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
44
The Tuxedo (2002,  PG-13)
45
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
46
The Cannonball Run (1981,  PG)
47
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
48
The Medallion (2003,  PG-13)
49
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
50
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
51
Police Story II (1988,  PG-13)
52
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
53
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
54
Cannonball Run II (1984,  PG)
55
The Protector (1985,  R)
56
Twin Dragons (1999,  PG-13)
57
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
58
The Invincible Fighter (1996,  Unrated)
59
Piklik fo (Thunderbolt) (2006,  R)
60
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
61
Spider-Man (2002,  PG-13)
62
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
63
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
64
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
65
Fantastic Four (2005,  PG-13)
66
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
67
The Fantastic Four (1994,  PG)
68
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
69
X-Men (2000,  PG-13)
70
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
71
X-Men - The Phoenix Saga (1992,  Unrated)
72
X-Men Origins: Magneto (,  Unrated)
73
Pryde of the X-Men (1989,  Unrated)
74
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments