My Favorite Movies


  maggan89's Rating My Rating
1
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia! 5.0 Stars
One of the best movies I have ever seen! This is the new Grease!
Click to Rate
2
Tjenare kungen (God Save the King) (,  Unrated)
Tjenare kungen (God Save the King) 5.0 Stars
This is the best swedish movie ever made! I love it! It's a cool story, awesome music and Joel Kinnaman is just so hot! I want to live that movie!
Click to Rate
3
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
This movie never gets old!
Click to Rate
4
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward 5.0 Stars
A truly beautiful story about attempts to make this world a better place to live in.. I think this is the first movie that made me cry..
Click to Rate
5
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
A really beautiful story in the middle of hell.
Click to Rate
6
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
Simply beautiful.. Both the story and Ryan Gosling.. ;)
Click to Rate
8
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants 5.0 Stars
This movie is brilliant! And so sad.. I think I cried half the movie even though I've read the book so I knew what would happen.. Very touching story about growing up..
Click to Rate
9
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers 5.0 Stars
God, I just LOVE it! (Even though it's pretty predictable..)
Click to Rate
10
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics 5.0 Stars
Good story, good actors, good music!
Click to Rate
11
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 4.5 Stars
I like this movie even though it's silly.. Every once in a while you need a silly movie..
Click to Rate
12
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
There are as many different kinds of love as there are people on this planet..
Click to Rate
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 5.0 Stars
This might be the scariest Harry Potter movie yet.. Cuarón really brings out the dark side of the story! Brilliant!
Click to Rate
14
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve 5.0 Stars
Extremely unpredictable..
Click to Rate
15
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven 4.5 Stars
Action you can laugh at..
Click to Rate
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.5 Stars
Cool, beautiful, sad..
Click to Rate
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing 4.5 Stars
Beautiful story that can be seen over and over again..
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
Shrek (2001,  PG)
Shrek 4.5 Stars
Man he's cool!
Click to Rate
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 5.0 Stars
This is such a beautiful story.. I definitely will show it for my future kids (if I get any)..
Click to Rate
22
Chicken Run (2000,  G)
Chicken Run 4.5 Stars
Haha this one's very funny!
Click to Rate
23
Pocahontas (1995,  G)
Click to Rate
24
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments