Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  majikbeens's Rating My Rating
1
Hamlet (1996,  PG-13)
Click to Rate
2
Man of La Mancha (1973,  PG)
Click to Rate
3
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
Click to Rate
4
It Happened One Night (1934,  Unrated)
Click to Rate
5
Love at First Bite (1979,  PG)
Click to Rate
6
Jane Eyre (1944,  R)
Click to Rate
7
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
Click to Rate
8
Captains Courageous (1937,  PG)
Click to Rate
9
The Three Musketeers (1993,  PG)
Click to Rate
10
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
Click to Rate
11
The Sting (1973,  PG)
Click to Rate
12
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
Click to Rate
13
North by Northwest (1959,  Unrated)
Click to Rate
14
Spellbound (1945,  Unrated)
Click to Rate
15
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
16
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
17
The Third Man (1949,  Unrated)
Click to Rate
18
Key Largo (1948,  Unrated)
Click to Rate
19
Sahara (1943,  Unrated)
Click to Rate
20
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
21
French Kiss (1995,  PG-13)
Click to Rate
22
Truly, Madly, Deeply (1991,  PG)
Click to Rate
23
Panic (2000,  R)
Click to Rate
24
Yentl (1983,  PG)
Click to Rate
25
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
26
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
27
Dead Again (1991,  R)
Click to Rate
28
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
29
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
30
Secondhand Lions (2003,  PG)
Click to Rate
31
Singin' in the Rain (1952,  G)
Click to Rate
32
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
33
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate
34
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
36
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
37
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Click to Rate
38
The Terminal (2004,  PG-13)
Click to Rate
39
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
42
Speed (1994,  R)
Click to Rate
43
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
44
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
45
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
46
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
48
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
50
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
51
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
52
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
53
Father of the Bride (1991,  PG)
Click to Rate
54
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
55
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
56