My Favorite Movies
| Major102575592's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Moments (2006, Unrated) |
|
|
| 2 |
Airplane! (1980, PG) |
|
|
| 3 |
The Sting (1973, PG) |
|
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 5 |
Backdraft (1991, R) |
|
|
| 6 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
|
| 7 |
Head Office (1986, PG-13) |
|
|
| 8 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 9 |
Ninja Scroll (1995, Unrated) |
|
|
| 10 |
Akira (1988, R) |
|
|
| 11 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985, Unrated) |
|
|
| 12 |
Boys and Girls (2000, PG-13) |
|
|
| 13 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
|
| 14 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
|
| 15 |
Dr. No (1962, PG) |
|
|
| 16 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
|
| 17 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
|
| 18 |
Undercover Brother (2002, PG-13) |
|
|
| 19 |
Rent (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 21 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 22 |
Split Second (1992, R) |
|
|
| 23 |
Risky Business (1983, R) |
|
|
| 24 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
|
| 25 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
|
| 26 |
Dragon (2006, Unrated) |
|
|
| 27 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
|
| 28 |
Fallen (1997, R) |
|
|
| 29 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 30 |
Stripes (1981, R) |
|
|
| 31 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
|
| 32 |
Youngblood (1986, R) |
|
|
| 33 |
Young Guns (1988, R) |
|
|
| 34 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 35 |
Manhunter (1986, R) |
|
|
| 36 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 37 |
Hoosiers (1986, PG) |
|
|
| 38 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
|
| 39 |
Miracle (2004, PG) |
|
|
| 40 |
Rudy (1993, PG) |
|
|
| 41 |
Hardball (2001, PG-13) |
|
|
| 42 |
Primal Fear (1996, R) |
|
|
| 43 |
Fatal Instinct (1993, PG-13) |
|
|
| 44 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
|
| 45 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
|
| 46 |
Major League (1989, R) |
|
|
| 47 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1998, R) |
|
|
| 48 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 49 |
The Protector (1985, R) |
|
|
| 50 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 51 |
Tin Cup (1996, R) |
|
|
| 52 |
Silver Streak (1976, PG) |
|
|
| 53 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
|
| 54 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 55 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
|
| 56 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
|
| 57 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 58 |
Time Bandits (1981, PG) |
|
|
| 59 |
Serpico (1973, R) |
|
|
| 60 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 61 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 62 |
Swingers (1996, R) |
|


