Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  makeupchick's Rating My Rating
1
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Marie Antoinette
visually stunning movie
2
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
must see movie
3
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
LOVE this movie
4
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill
not a julia roberts fan but I love hugh grant
5
The Matchmaker (1997,  R)
The Matchmaker
my weakness for men with accents rears it's ugly head
6
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
my weakness for men with accents rears it's ugly head yet again
7
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
one of my fave movies EVER
8
The Pirate Movie (1982,  PG)
The Pirate Movie
one of my fave cheesy movies EVER
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
10
Timeline (2003,  PG-13)
Timeline
the book was better but i love this movie
11
I Love You, I Love You Not (1996,  PG-13)
I Love You, I Love You Not
very good movie
12
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
13
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
not usually into westerns but this was great. lots of hot guys too
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
17
The Ice Pirates (1984,  PG)
The Ice Pirates
chessy but fun
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
27
Titanic (1997,  PG-13)
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
the best horror/comedy/romance i've ever seen
34
The Full Monty (1997,  R)
35
The Lost Boys (1987,  R)
36
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
37
Sabrina (1995,  PG)
38
Just One of the Guys (1985,  PG-13)
39
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
40
Spaceballs (1987,  PG)
41
Teen Witch (1989,  PG-13)
42
The Blair Witch Project (1999,  R)
43
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
ok this movie kills me i love ben stiller
44
Young Guns (1988,  R)
45
Young Guns II (1990,  PG-13)
46
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
47
The Heavenly Kid (1985,  PG-13)
The Heavenly Kid
totally cute movie
48
28 Days (2000,  PG-13)
49
High Fidelity (2000,  R)
50
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
51
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
52
Get Over It (2001,  PG-13)
Get Over It
cheesy teen movie but i liked it
53
She's All That (1999,  PG-13)
54
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
55
Without A Paddle (2004,  PG-13)
56
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
57
Rat Race (2001,  PG-13)
Rat Race
a pretty good sorta remake of it's a mad mad mad mad world
58
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
59
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
60
The Goonies (1985,  PG)
61
Stand by Me (1986,  R)
62
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray
the one and only true hairspray to me. Divine is better in a dress than john travolta
63
Serial Mom (1995,  R)
64
Road Trip (2000,  R)
Road Trip
didn't think i'd like this moive but i did
65
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
66
Clue (1985,  PG)
67
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
the book was better but still good
68
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
the book was good but in some ways i like the movie more
69
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
Simply Irresistible
such a cute movie
70
The Craft (1996,  R)
71
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
72
The Fifth Element (1997,  PG-13)
73
Backdraft (1991,  R)
74
Mystery Men (1999,  PG-13)
75
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
76
Jersey Girl (2004,  PG-13)
77
The Sweetest Thing (2002,  R)
78
A Walk on the Moon (1999,  R)
79
The Lake House (2006,  PG)
80
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
81
The Family Stone (2005,  PG-13)
The Family Stone
funny but i cried like a baby at the end
82
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
83
The Hollywood Knights (1980,  R)
The Hollywood Knights
funny as hell
84
There Goes My Baby (1994,  R)
85
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
86
Accepted (2006,  PG-13)
Accepted
stupid but funny
87
American Beauty (1999,  R)
88
American History X (1998,  R)
89
Armageddon (1998,  PG-13)
90
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
91
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
92
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
93
Back to the Future (1985,  PG)
94
Back to the Future Part II (1989,  PG)
95
Back to the Future Part III (1990,  PG)
96
Bad Boys (1995,  R)
97
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
98
Big Daddy (1999,  PG-13)
99
Blood Diamond (2006,  R)
100
Blow (2001,  R)
101
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
102
Bring It On (2000,  PG-13)
103
Caddyshack (1980,  R)
104
Chicago (2002,  PG-13)
105
City of Angels (1998,  PG-13)
106
Clueless (1995,  PG-13)
107
Con Air (1997,  R)
Con Air
nicolas cage...nuff said *sigh*
108
Constantine (2005,  R)
109
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
110
Disney's Aladdin (1992,  G)
111
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
112
Failure to Launch (2006,  PG-13)
113
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
114
Final Destination (2000,  R)
115
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
116
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
117
Hitch (2005,  PG-13)
118
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
119
I, Robot (2004,  PG-13)
120
Independence Day (1996,  PG-13)
121
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
122
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
123
Interview with the Vampire (1994,  R)
124
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
125
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
126
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
127
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
128
Old School (2003,  R)
129
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Ok i really REALLY loved this movie
130
Queen of the Damned (2002,  R)
131
Resident Evil (2002,  R)
132
Rudy (1993,  PG)
133
Rush Hour (1998,  PG-13)
134
Saw (2004,  R)
135
School of Rock (2003,  PG-13)
136
Secret Window (2004,  PG-13)
137
Seven (Se7en) (1995,  R)
138
Snatch. (2001,  R)
139
Speed (1994,  R)
140
Super Troopers (2001,  R)
141
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
142
The Butterfly Effect (2004,  R)
143
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
144
The Crow (1994,  R)
145
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
146
The Departed (2006,  R)
147
The Incredibles (2004,  PG)
148
The Little Mermaid (1989,  G)
149
The Matrix (1999,  R)
150
The Matrix Reloaded (2003,  R)
151
The Matrix Revolutions (2003,  R)
152
The Pacifier (2005,  PG)
153
The Patriot (2000,  R)
154
The Princess Bride (1987,  PG)
155
The Princess Diaries (2001,  G)
156
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
157
The Sandlot (1993,  PG)
158
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
159
The Usual Suspects (1995,  R)
160
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
161
The Wizard of Oz (1939,  G)
162
There's Something About Mary (1998,  R)
163
Tombstone (1993,  R)
164
Tommy Boy (1995,  PG-13)
165
Van Helsing (2004,  PG-13)
166
Varsity Blues (1999,  R)
167
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
168
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
the oompa loompa's freak me out but still good
169
X-Men (2000,  PG-13)
170
Zoolander (2001,  PG-13)
171
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
172
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
173
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics
cheesy but i love hugh grant (it's the accent thing)
174
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
175
While You Were Sleeping (1995,  PG)
176
The Aristocats (1970,  G)
The Aristocats
my fave disney movie EVER
177
Love Stinks (1999,  R)
Love Stinks
whenever i get depressed about being single this movie always cheers me up lol
178
She-Devil (1989,  PG-13)
179
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
180
Somewhere in Time (1980,  PG)
Somewhere in Time
i love this movie
181
The First Wives Club (1996,  PG)
182
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
two worlds, COLIN FIRTH *sigh*
183
The Last Unicorn (1982,  G)
184
Blast from the Past (1999,  PG-13)
185
Pleasantville (1998,  PG-13)
186
The Truman Show (1998,  PG)
187
EdTV (1999,  PG-13)
188
Cruel Intentions (1999,  R)
189
Valmont (1989,  R)
190
Dangerous Liaisons (1988,  R)
191
The Libertine (2006,  R)
192
Defending Your Life (1991,  PG)
193
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
194
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
195
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
196
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
i grew up watching this movie it's awesome
197
Stalag 17 (1953,  Unrated)
Stalag 17
watched this movie since i was little, its really a great movie
198
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
199
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
200
Pillow Talk (1959,  Unrated)
201
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
202
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
203
Mary Poppins (1964,  G)
204
Night of the Comet (1984,  PG-13)
205
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
206
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
207
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
208
You've Got Mail (1998,  PG)
209
The War of the Roses (1989,  R)
210
A Bronx Tale (1993,  R)
A Bronx Tale
fabulous movie
211
Romancing the Stone (1984,  PG)
212
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
213
White Christmas (1954,  Unrated)
White Christmas
my fave christmas movie. I watch it EVERY year at christmas time a few times.
214
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
a classic
215
Blue Hawaii (1961,  PG)
Blue Hawaii
my fave elvis movie, has the greatest soundtrack.
216
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
217
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
218
Frankie and Johnny (1965,  Unrated)
219
G.I. Blues (1960,  PG)
220
Love Me Tender (1956,  Unrated)
Love Me Tender
it's really too bad elvis didn't do more acting like this.