My Favorite Movies


  makewayformetal's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
2
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
Click to Rate
3
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
4
Up in Smoke (1978,  R)
Click to Rate
5
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
Click to Rate
6
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
7
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
8
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
9
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
10
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
11
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
12
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
15
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
16
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
17
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
18
American History X (1998,  R)
Click to Rate
19
Death Race 2000 (1975,  R)
Click to Rate
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
They Live (1988,  R)
Click to Rate
24
Jekyll and Hyde... Together Again (1982,  R)
Click to Rate
25
A Hard Day's Night (1964,  G)
Click to Rate
26
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
Click to Rate
27
Tunnel Vision (Tunnelvision) (1976,  R)
Click to Rate
28
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
29
Detroit Rock City (1999,  R)
Click to Rate
30
The Omen (1976,  R)
Click to Rate
31
Damien: Omen II (1978,  R)
Click to Rate
32
Easy Money (1983,  R)
Click to Rate
33
Casino (1995,  R)
Click to Rate
34
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Click to Rate
35
Foul Play (1978,  PG)
Click to Rate
36
Mad Max (1980,  R)
Click to Rate
37
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Click to Rate
38
Commando (1985,  R)
Click to Rate
39
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
40
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
Click to Rate
41
The Mechanic (1972,  PG)
Click to Rate
42
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate
43
The Kids Are Alright (1979) (1979,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments