My Favorite Movies
| malleyne2004's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 5 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 6 |
Madea Goes to Jail (2009, PG-13) |
|
| 7 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
| 8 |
Zoom (2006, PG) |
|
| 9 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 10 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Brothers Grimm (2005, PG-13) |
|
| 13 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 14 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 15 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 16 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 17 |
Haven (2006, R) |
|
| 18 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 21 |
The President's Man 2: A Line in the Sand (2002, Unrated) |
|
| 22 |
President's Man (2000, Unrated) |
|
| 23 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 25 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 26 |
Street Fighter (1994, PG-13) |
|
| 27 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 28 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 29 |
Die Another Day (2002, PG-13) |
|
| 30 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 31 |
Dance with Me (1998, PG) |
|
| 32 |
The Fog (2005, PG-13) |
|
| 33 |
Bewitched (2005, PG-13) |
|
| 34 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 35 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 36 |
Torque (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 38 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 39 |
Bring It On: In It to Win It (2007, PG-13) |
|
| 40 |
Kull the Conqueror (1997, PG-13) |
|
| 41 |
Sugar & Spice (2001, PG-13) |
|
| 42 |
Dante's Peak (1997, PG-13) |
|
| 43 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 44 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 45 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
| 46 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 47 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Time Share (Timeshare) (2000, PG) |
|
| 49 |
Simone (S1m0ne) (, PG-13) |
|
| 50 |
Paparazzi (2004, PG-13) |
|
| 51 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 52 |
When Good Ghouls Go Bad (2001, PG) |
|
| 53 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 54 |
Troy (2004, R) |
|
| 55 |
Vantage Point (2008, PG-13) |
|
| 56 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 57 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 58 |
Bride and Prejudice (2005, PG-13) |
|
| 59 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 60 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 61 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 62 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 63 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 64 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 65 |
Bloodrayne (2006, R) |
|
| 66 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 67 |
Underworld (2003, R) |
|
| 68 |
From Justin To Kelly (2003, PG) |
|
| 69 |
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997, G) |
|
| 70 |
Legion of the Dead, (Unravelled) (2005, Unrated) |
|
| 71 |
Meet Dave (2008, PG) |
|
| 72 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008, PG-13)
this movie was awesome I would see it a second time if I could. I give it a five out of hand on . the cast I great especially Jet Li and Brendan at first I was sad that rachael weisz was not going to be in it but it was worth it . I heard the director was considering a fourth well I think he should go ahead , I would see it |
|
| 73 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 74 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 76 |
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006, PG) |
|
| 77 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 78 |
Transporter 3 (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995, Unrated) |
|
| 80 |
The Immortal Voyage of Captain Drake (2009, Unrated) |
|
| 81 |
Pink Panther 2 (2009, PG) |
|
| 82 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 83 |
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009, PG-13) |
|
| 84 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13)
This movie was Great . First off , I love the Jacob,bella and Edward love triangle. Then I wish How Jacob and bella would kiss but all the darn interruptions. When I saw Jacob take off his shirt that was the highlight of my life and I loved it. Il was sad when bella chose Edward over Jake that was sad.But I loved the end and wished the movie never had to end. It took me away from the real world and lately the real world sucks. |



















































































