My Favorite Movies
in alphabetical order!
| mamekuma's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) (2002, Unrated)
|
|
|
| 2 |
Amadeus (1984, R) |
|
|
| 3 |
American Psycho (2000, R) |
|
|
| 4 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
|
| 5 |
Babes in Toyland (March of the Wooden Soldiers) (1934, Unrated) |
|
|
| 6 |
The Ballad of Jack and Rose (2005, R)
|
|
|
| 7 |
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005, Unrated) |
|
|
| 8 |
Blade Runner (1982, R)
|
|
|
| 9 |
Blue Spring (2001, Unrated)
|
|
|
| 10 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
|
| 11 |
Cafe Lumiere (2003, Unrated) |
|
|
| 12 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 13 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
|
| 14 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
|
| 15 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
|
| 16 |
Coffee and Cigarettes (2003, R) |
|
|
| 17 |
Coming to America (1988, R) |
|
|
| 18 |
Cure (1997, Unrated) |
|
|
| 19 |
Dark Water (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
Dirty Carnival (, Unrated) |
|
|
| 21 |
Dolls (2002, Unrated) |
|
|
| 22 |
Eastern Promises (2007, R) |
|
|
| 23 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 24 |
The Great Outdoors (1988, PG) |
|
|
| 25 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
|
| 26 |
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004, Unrated) |
|
|
| 27 |
Heat (1995, R) |
|
|
| 28 |
Howl's Moving Castle (2005, PG) |
|
|
| 29 |
The Insider (1999, R) |
|
|
| 30 |
The Jerk (1979, R) |
|
|
| 31 |
Jumeogi unda (Crying Fist) (2005, Unrated) |
|
|
| 32 |
Linda Linda Linda (2005, Unrated) |
|
|
| 33 |
Match Point (2005, R) |
|
|
| 34 |
Paradise Now (2005, PG-13) |
|
|
| 35 |
Ping Pong (2002, Unrated) |
|
|
| 36 |
Rushmore (1998, R) |
|
|
| 37 |
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005, R) |
|
|
| 38 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
|
| 39 |
Shi gan (Time) (2007, Unrated) |
|
|
| 40 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
|
| 41 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003, R) |
|
|
| 42 |
Stand by Me (1986, R) |
|
|
| 43 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 44 |
Swallowtail & Butterfly (1996, Unrated) |
|
|
| 45 |
Take Care of My Cat (Goyangileul butaghae) (2002, Unrated) |
|
|
| 46 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
|
| 47 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
|
| 48 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 49 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004, R) |


