My Favorite Movies


  Manipulate's Rating My Rating
1
Hiroshima Mon Amour (1960,  Unrated)
Click to Rate
2
Morvern Callar (2002,  R)
Click to Rate
3
Chungking Express (1996,  PG-13)
Click to Rate
4
L'Eclisse (1962,  Unrated)
Click to Rate
5
Le Mépris (Contempt) (1963,  Unrated)
Click to Rate
6
The Thin Red Line (1999,  R)
Click to Rate
7
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
Click to Rate
8
The Vertical Ray of the Sun (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
Ran (2000,  R)
Click to Rate
10
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1969,  G)
Click to Rate
11
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) (2002,  Unrated)
Click to Rate
12
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Click to Rate
13
All the Real Girls (2003,  R)
Click to Rate
14
Trash (1970,  Unrated)
Click to Rate
15
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Click to Rate
16
Nostalghia (1983,  Unrated)
Click to Rate
17
Innocence (2004,  R)
Click to Rate
18
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
Click to Rate
19
Days of Heaven (1978,  PG)
Click to Rate
20
Possession (2001,  R)
Click to Rate
21
Red Desert (1965,  Unrated)
Click to Rate
22
Inland Empire (1997,  R)
Click to Rate
23
The Pillow Book (1996,  NC-17)
Click to Rate
24
Cafe Lumiere (2003,  Unrated)
Click to Rate
25
La Notte (1961,  Unrated)
Click to Rate
26
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
Click to Rate
27
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
Click to Rate
28
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
Click to Rate
29
Fallen Angels (1995,  Unrated)
Click to Rate
30
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
Click to Rate
31
Sex & Fury (1973,  R)
Click to Rate
32
Stalker (1979,  Unrated)
Click to Rate
33
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
Click to Rate
34
Flowers of Shanghai (Hai shang hua) (1998,  Unrated)
Click to Rate
35
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
Click to Rate
36
Before Sunset (2004,  R)
Click to Rate
37
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments