My Favorite Movies


  mannly's Rating My Rating
1
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
C.R.A.Z.Y. (Crazy)
I am sooo in love with this movie you have no idea. I absolutely adore everything about it, plus I'm in love with the main actor. Just brilliant... The journey the main character goes on... I can totally relate. If you watch one foreign movie let it be this one!
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
A truly phenomenal modern fairy tale masterpiece. This movie had me gripped throughout. I was sympathetic to certain characters from the start and intrigued what my eyes would behold as I carried on watching it. True brilliance.
3
I Can't Think Straight (2008,  PG-13)
I Can't Think Straight
Now why do I want to see this movie so much I hear you ask?! Because I'm in it!!! Okay, so not a major role, but hey! It's a start!! Yay!!!
4
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
This is a movie that needed to be made! It's brilliant. Highly explicit, and you can't help get turned on in some places, but I think that's the point. Sex is taboo, but human, so why not make a movie that addresses it frankly? Brilliant movie, and I'm in love with Ceth's character. He is beautiful...
5
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Just one of the best romance movies ever, period. Drama, Tragedy, Romance. Must buy it actually!
6
Halloween (1978,  R)
Halloween
A horror classic. Jamie Lee Curtis starting her scream queen status. Brilliant movie starting a brilliant franchise.
7
The Chumscrubber (2005,  R)
The Chumscrubber
This movie is one of the best movies I have ever seen. It's dark but funny, has an amazing cast, and the whole story-line goes together well whilst still being believable. It could actually happen, and you never know what is going on behind closed doors. Can't praise this movie and Jamie Bell enough!!
8
Thumbsucker (2005,  R)
Thumbsucker
This is one of those indie flicks I'm glad I stumbled across. It's a really original idea for a movie, and highly enjoyable. Lou Pucci is brilliant as the lead and I hope to see a lot more of him in the future!
9
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
This is one of the funniest movies you will ever see! Sheer brilliance! Simon Pegg versus a whole village! I'm loving it. If you wanna be completely entertained then this is the movie for you!
10
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
One of the most beautiful movies ever made. The re-enactments of movies are stunning, the actors are amazing, and you even see Michael Pitt's willy! I love him!
11
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
Another Gay Movie
This movie is absolutely bloody hilarious!! It is cheesy as hell, and my jaw hit the floor a few times, but being a big raving homo I can't help but adore it!! Complete spoof of American Pie!! Quiche Lorraine anyone? Bloody brilliant!!
12
Playing by Heart (1998,  R)
Playing by Heart
Maybe one of the best acted movies with the most full characters ever. Watch it now!! You won't be disappointed. When I sit and show a friend this movie they fall in love with the characters as much as I do.
13
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
My favourite ever kids movie. The truffle shuffle is a classic moment in film history!! Romance, action and adventure! Who could ask for more?
14
Beautiful Boxer (2005,  Unrated)
Beautiful Boxer
This movie is amazing, and totally beautiful as it says in the title. The fighting scenes are second to none, and it's a really heart-warming story of a boy who realises he's in the wrong body, and becomes a fighting star to raise the money to change that. An instant favourite of mine.
15
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
Maybe the best of Asian cinema. The concept, and the whole film are just absolutely brilliant. How much do I wish the sequel was up to scratch!!
16
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
Just one of the best films ever for anyone to watch. The effects, make-up, songs... Just watch it if you haven't!!
17
Ma vraie vie à Rouen (My Life on Ice) (2003,  Unrated)
Ma vraie vie à Rouen (My Life on Ice)
I adore this movie!! It is just so unbelievably heart-felt. It's all filmed by hand-held camera... Mostly by the main actor, which gives it the reality of it really being Etienne's life on video diary. The main actor is an amazing ice skater and gives a great performance. Seriously... Check it out. You won't be sorry!
18
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
One of my favourite movies of all time. Amazingly acted by the kids, heart-warming and heart-rending.
19
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
I remember just watching this again and again when I was younger, and for good reason. I watch it even now and can't help but love it. Angela Lansbury as a witch! Come on now!
20
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leo deserved his Oscar nomination for this, and even deserved to get one. A beautiful movie in every single way.
21
Relax ... It's Just Sex (1999,  R)
Relax ... It's Just Sex
I love this film. Really heart-warming and heart-breaking at the same time. Funny but shocking. A must see.
22
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
One of my favourite movies of all time. Beautiful, intriguing, and Kevin Spacey shows just how talented he is.
23
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
Brilliantly acted with a wicked cast. Classic horror at it's best.
24
The Craft (1996,  R)
The Craft
Top hot witch action. Something Wicca this way comes... And it's bad, powerful and sexy. Amazing film.
25
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
Hilarious and fun! Only the Muppets know how to turn A Christmas Carol into an amazing film. With a little help from Michael Caine.
26
Hostel (2006,  R)
Hostel
Sick and nasty. Interesting idea. Totally twisted! Absolutely loved it! Very sick though! Lulled into false sense of security at the beginning, and haven't seen that many tits in a movie for years!
27
Murder by Numbers (2002,  R)
Murder by Numbers
I just love this movie. It has some of my fave actors, and a great serial killer story-line. Love it.
28
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
A brilliant movie turned amazing West End musical. Simply brilliant. The launching pad of an actor that continues to astound me.
29
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
One of my fave movies growing up! Loving The Banana Boat song scene at the dinner table!! Classic.
30
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins
Sorry, but definitely the best horror monsters ever. The sequel is even more hilarious, but the launching pad for a wicked idea in little monsters. And ya gotta love Gizmo...
31
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
Gremlins 2 - The New Batch
Gore, humour and total hilarity. Non-stop and wicked entertainment. Love it even more than the original!!
32
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Baz Luhrmann is an absolute God for bringing out one of the most amazing musicals ever, and inter-mingling lines from some of the greatest and most entertaining songs of our time with an amazing love story. Brilliant.
33
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Maybe my favourite animated movie of the decade. I adore it!! It's funny, heart-warming and brilliant!!
34
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
I want to get Legolas legless, and take advantage of him. Is that wrong?
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Lord of the Rings is my favourite trilogy ever, and I love it! It's just a beautiful epic.
36
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
My favourite trilogy ever! Go Peter Jackson! I think anything he touches turns to gold...
37
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
One of thebest movie soundtracks EVER, and you can't help but fall in love with Leo and Claire to be honest! Wicked modern version.
38
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
Well, I was on stage as Orin the Dentist so I'm a bit bias!! Definitely a bit of room for improvement, but great entertainment!
39
A Fish Called Wanda (1988,  R)
A Fish Called Wanda
Love it. Kevin Kline and Jamie Lee Curtis are hilarious together! The whole film is just a comedy classic.
40
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
One of the best musicals ever made. Amazing songs, and amazing fun for everyone. I still laugh and cry absolutely every time I watch it. That bloody Child Catcher gave me such nightmares as a kid!! Lolliops anyone?
41
Halloween II (1981,  R)
Halloween II
Nearly as good as the first it has the feeling it was filmed directly after the first one (which I think it may have been). Original slasher fair.
42
Educating Rita (1983,  PG)
Educating Rita
Julie Walters is an acting goddess as always, and gives you one of the most lovable characters on screen, even warming the heart of troubled Michael Caine. Brilliant.
43
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
This has always been my favourite Batman movie, and may it continue to be so. Michelle Pfeiffer as Catwoman whipping the heads off the mannequins, and then going Meow! and the building blows up... Genius...
44
Grease (1978,  PG)
Grease
I wish I was Rizzo sometimes! A ballsy brash lady... Just for the day of course. Can you believe Olivia was sewn into those trousers at the end? Mad!
45
Grease 2 (1982,  PG)
Grease 2
Okay, it may not be the original, but come on now... It still has amazing songs, and Michelle Pfeiffer. I love it! Reproduction is a hilarious song.
46
Crash (2004,  R)
Crash
The whole film tackles racism in a serious way, and every single performance in this film will have you gripped. This film is going to be timeless.
47
Mannequin (1987,  PG)
Mannequin
One of the best chick flicks of all time, and I loved it when I was younger, and loved the idea. You can't help fall in love with this movie.
48
*batteries not included (1987,  PG)
*batteries not included
This film is hilarious and tugs at your heart occasionally. Maybe the cutest robot aliens you'll ever see. If you haven't watched it then nows the time!
49
Saw (2004,  R)
Saw
I had a nightmare after this movie, and I collect horror, so I've gotta give top marks to this. The concept is brilliant as well.
50
Life as a House (2001,  R)
Life as a House
I defy anyone who watches this movie not to wipe away a few tears. One of the best acted and simply amazing movies you will see.
51
Beautiful Thing (1996,  R)
Beautiful Thing
My favourite gay flick of all time. Shows you young love ain't easy, and all the actors act their socks off. The mum and the next door neighbour are pure comedy! Watch it!!
52
Cocoon (1985,  PG-13)
Cocoon
An alien movie with a difference. Friendly aliens whose energy will make an OAP as fit as a 10 year old. Movie classic.
53
Flight of the Navigator (1986,  PG)
Flight of the Navigator
Any young boys dream come to life... Flying your own flying saucer, and ending up with the cutest pet alien at the end. One of my favourite adventure movies as a kid.
54
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Strip down Brad and put him on my bed waiting for me. God he is sexy as hell in this film. Anyway, Edward Norton is brilliant, as is Meatloaf, as are the twists. Amazing! Why smash up Jared Leto's face though? Sexy bugger!
55
Transamerica (2005,  R)
Transamerica
Felicity is amazing in this film. It's brilliant, and I always had a crush on Kevin Zegers who is equally amazing. Well worth watching. Brilliant, and original.
56
Serial Mom (1994,  R)
Serial Mom
"Do you like pussy willows?" Classic quote, and brilliant movie!! Kathleen Turner is a domestic goddess turned psycho! Wicked...
57
Romeo Must Die (2000,  R)
Romeo Must Die
I loge Jet Li. Any martial arts film with him in is guaranteed to be wicked. If you want some kick-ass action then watch this movie!
58
Scream (1996,  R)
Scream
The first movie in a trilogy that dissected the rules of horror movies, and followed them at the same time. When this came out I worshipped this film, and I still kinda do!
59
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
But I'm A Cheerleader
You haven't watched this movie yet?! Are you insane? Bloody hilarious!! Try and reform us gays then... go on... I dare you!!
60
The Opposite of Sex (1998,  R)
The Opposite of Sex
Just one of the most entertaining films ever. Christina is amazing as is Lisa Kudrow. WATCH IT NOW!!
61
Latter Days (2004,  Unrated)
Latter Days
Every time I watch it I cry. It's beautiful and the boys are gorgeous, and give feeling to their roles.
62
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
An all-time favourite of mine! Robin Williams at his very best!
63
Sky High (2005,  PG)
Sky High
Great effects, great story. One of... if not my fave family flick of recent times! Love it!!
64
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
It's only some of the songs that let it down, but seriously... A brilliant modern musical with an original storyline. Sugar Daddy is the best song in the film!!
65
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan
I can watch this family flick again and again and agin, and it touches me every time. I adore this film, and nearly fell in love with a fourteen year old boy. You have to watch it!! NOW!!!!
66
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
I worry about remakes but this film had me gripped. Just amazing in every single way a horror should be!
67
Hook (1991,  PG)
Hook
I think it is one of the best family films ever. I'm a huge Robin Williams fan anyway. Wicked!
68
Speedway Junky (2002,  R)
Speedway Junky
This film made me cry. It's just brilliant and sweet. I love it! And JTT as a bisexual hustler? I'll bloody pay.
69
Bugsy Malone (1976,  G)
Bugsy Malone
Just a complete classic. I fell in love with this film when I was younger, and it's still as brilliant to watch as it always was! If you haven't then watch it now!
70
Proof (2005,  PG-13)
Proof
This film is immaculate in my opinion!! I'm in love with it and you should be too. Check it out now.
71
Stay (2005,  R)
Stay
I cried. That's always going to show you that this was an amazing film. It was so bloody compelling I didn't know what to do! Watch this film now... I dare you. The acting, the filming, the theme...You name it. I'm in love with this film.
72
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
One of the craziest, and most fun films you will EVER watch!! Watch it now... Something in your life is missing, and it is this film...
73
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
One of my fave action movies of all time. Geena Davis is amazing, and it's just brilliantly action packed! Wicked movie.
74
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police
This film is bloody hilarious. Puppets that have sex and shoot each other. So wrong it's right!! I just feel sorry for Matt Damon...
75
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill
If you wanna see a decent video game converted into a movie that does it justice then watch this. It's unlike any movie you will ever watch, and the performance and artistic quality are simply stunning! A hauntingly beautiful movie...
76
Pretty Persuasion (2005,  R)
Pretty Persuasion
Evan Rachel Wood is bloody brilliant. This film completely shows her talent. It's dark, it's funny, and it's like Mean Girls on crack. Bloody watch it.
77
Brick (2006,  R)
Brick
Joseph Gordon-Levitt is absolutely amazing! This film is a detective story for young adults, and is DEFINITELY worth watching. Love it, love him, and want to have his babies. Although that's technically impossible!
78
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
One of the best zombie/horror films ever. Launched Cillian Murphy, and I can't fault it.
79
2001 Maniacs (2005,  R)
2001 Maniacs
Completely original! Extremely funny, and lots of gore... Just the way I like my horrors. Although the gay guy getting killed from a skewer through his arse to his mouth... Pretty harsh man.
80
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
Maybe my favourite Disney film. Robin Williams is genius, as are the songs.
81
American Pie (1999,  R)
American Pie
Soooo hilarious. Loved it as soon as it came out. Eugene Levy as the father is a classic! Now why did they have to take it as far as American Pie: Band Camp?! Please tell me!!
82
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Eddie Murphy showing off, and doing it well. Playing five characters! Hilarious movie for anyone to watch.
83
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
Shaolin Soccer
This film shows the genius of Asian film-making. Amazing effects and just bloody hilarious. I feel tired just watching it.
84
Boys Don't Cry (1999,  R)
Boys Don't Cry
Hilary Swank totally deserved her Oscar. This true life story is extremely sad and heart-wrenching, and was brought together with a lot of care. I fotting memorial to Brandon Teena.
85
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Mysterious Skin
This film is totally original and amazingly acting. Very disturbing in places, but it all becomes more and more clear. Just brilliant cinema.
86
Short Circuit (1986,  PG)
Short Circuit
This is one of my favourite films ever growing up. I love it. Totally original and good clean fun. Johnny 5 IS alive!!
87
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
Three...Extremes (Saam gaang yi)
Three completely unrelated yet brilliant short horrow films. The stories are each inspired yet freaky in their own way. Dumplings is just a funny concept, and the other two are equally brilliant. Check this out!!
88
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Ringu ( Ring)
This is far superior to the American re-make of The Ring, just as they always are! If you can't deal with subtitles then you must have issues, as you get the actors feelings through much better. Absolutely brilliant. Freaky as hell, and ground-breaking. The amount of movies this film has inspired is phenomenal!
89
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
This film is just absolutely amazing. The acting, the story, the fact that it could all be real, and these things really do happen. Heart-rending, shocking, touching. Drama, romance, action. If you ever watch one foreign language movie then let it be this one.
90
West Side Story (1961,  Unrated)
West Side Story
One of the best musicals ever made based on one of the best love stories ever told. This is a total classic. The dancing is better than you will see in any other musical bar none, and the songs are amazing. If you haven't watched it then what planet are you living on?
91
The Garbage Pail Kids Movie (1987,  PG)
The Garbage Pail Kids Movie
For me it's a classic from when I was younger. I collected the stickers (they're still around somewhere!) and put them all over my cupboard. This film is pretty awful in a lot of respects, but it's so bad it makes it bloody good in my opinion! So, I love it!!
92
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
One of my fave films when I was younger. Sigourney Weaver is wicked possessed!! I want a giant marshmallow shaped as Stay Puffed!!
93
Tipping the Velvet (2002,  R)
Tipping the Velvet
This is brilliantly acted and entirely original lesbian fare! I absolutely loved it, and had to watch the whole thing beginning until end after buying it. I was totally enthralled. It is brilliant.
94
Muriel's Wedding (1995,  R)
Muriel's Wedding
I ADORE Toni Collette and Rachel Griffiths, and this is the movie that first made me notice them those years ago. It's funny while warming your cockles and shattering your heart. This is a classic of Aussie cinema and I adore it. Always the bridesmaid and never the bride! *sniff*
95
Alien (1979,  R)
Alien
This film is absolutely brilliant and a total ground-breaker in the horror genre. Sigourney is amazing as is this movie. I absolutely adore it. Nothing like a good face hugger!
96
Aliens (1986,  R)
Aliens
Could be even better than the first! But both are absolutely amazing! "Stay away from her you b***h!" I say!! Absolutely adore it, and the new characters introduced. Ripley kicks ass man!!
97
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
Whoopi Goldberg, and also Oprah Winfrey... Both show just what amazing actresses they truly are. The book is one that really touched me, and unlike some screen representations this is a beautiful, touching, deep movie. Needs to be watched.
98
Friday the 13th (1980,  R)
Friday the 13th
Oh, now come on... This is THE original slasher. Killing without real thought to be honest. We LOVE it!! Well, I do. Let me count the ways... of killing that is. I'm such a mummy's boy!! Beware everyone...
99
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This is ground-breaking horror in my opinion!! Totally original with amazing effects. Look at the celebrity of Robert Englund oh thee disbelievers. This launched Johnny Depp!!! Granted it was in a geyser of blood from bed to ceiling, but it launched him!! Amazing.
100
Child's Play (1988,  R)
Child's Play
Slate this movie as much as you want, but it launched a very lucrative franchise, and a very sick idea. I'd rather have this knee high bastard coming after me than the child catcher from Chitty Chitty Bang Bang!! Chucky... I salute you... I'll be your FRIEND!!!
101
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie
This film is hilarious. Any time I watch it I cry with laughter. The kissing takes cookie on the DVD though... Ugh... Find it!!
102
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Saddam and Satan are soooo frikkin cute together. How can you not love them? *sniff* And we see Kenny as himself without a psycho hoodie? Oh my God... Ground-breaking film-making with amazing songs!! LOVE IT!!!!
103
Candyman (1992,  R)
Candyman
Original horror at it's best. I chanted at my mirror yet my guts still haven't been ripped out and turned into garters. Dammit... I forgive this movie for that. This movie freaked the crap out of me when I first watched it. It's classic Clive Barker and I give it snaps for that.
104
Wes Craven Presents Wishmaster (1997,  R)
Wes Craven Presents Wishmaster
"As You Wish"... Immortal lines in the world of horror... Just the originality of this horror film (yes parts are lame) means I give it full marks... Especially when it comes to watching the others dammit!! Beginning of a franchise.
105
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
This film was totally ground-breaking for it's time. Freaked the crap out of me as a kid, but also put so many cartoon characters on one screen whilst intrigating the real world with the cartoon world. And tell me straight boys... Do you wanna put one in Jessica??!
106
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
Santa Claus - The Movie
I give it full stars for the happiness I got from this movie as a kid. This is the perfect children's movie for any child at all. I adore it and so should anyone, even adults. Now where's my blow-up Jesse Metcalfe Santa!!
107
The Dark Crystal (1982,  PG)
The Dark Crystal
This is a classic movie that I have always adored. I have fond memories of this, and always will. It's touching, yet it makes you cry... At least it did when I was young. I'm sure it may have the same effect now...
108
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story
This was one of my fave movies when I was a kid, and I still adore everything to do with it. People obviously feel the same when you are at university and they steal your copy. Original, and beautiful and will stick with you always... Isn't that an amazing film whatever age you are?
109
Clue (1985,  PG)
Clue
This is the biggest whodunnit movie of my youth, and I love it. Tim Curry is a God (stay out of all these movies I love so much mister.. it's weird). I adore this film. Comedy, murder, and intrigue... You better know it!
110
The Secret of NIMH (1982,  G)
The Secret of NIMH
This movie scared the bejeesus out of me as a child whislt making me cry that she better have got her son. Beautifully animated no matter how much I didn't want to feel it with mother mouse at certain times at such a young age... *sigh* Still beautiful.
111
The Land Before Time (1988,  G)
The Land Before Time
As a child I could watch this movie again and again. I loved the all especially PETREE!!! Oh, such beautiful characters... and such a beautiful kids movie. Then they spoilt it with more sequels than a trilogy. In fact they just spoilt it, but this original is perfection!!
112
Ginger Snaps (2001,  R)
Ginger Snaps
Totally original in the genre of horror... It really does push most buttons. Werewolf time... Totally original story. I love this movie. The acting matches the story... in my mind,.... ground-breaking.
113
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
This is just a brilliant film with mazing actresses, and the lady who shone got an Oscar well deserved. It is simply brilliant!! It ticks drama and thriller boxes in my opinion. If you haven't seen it... Please do...
114
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
Look Who's Talking
I adore this movie. It's a movie that when I was younger that each year I would wanna watch again and again... Tooo bloody funny. Kirstie Alley... When I fell in love with her. Adore this film.
115
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
I love it!! Not as good as the first, but Roseanne Barr as the voice of the baby girl?? Genius!! I adore it!! Brings back great memories of when I was younger!!
116
American History X (1998,  R)
American History X
The acting is second to none in this movie! It's extremely shocking though. Your mouth will pop wide open at least once! Incredibly strong performances from the Edwards. Amazing film!
117
The Rules of Attraction (2002,  R)
The Rules of Attraction
This movie is wicked! Some of the directing is just brilliant. Ian Somerhalder deserves to be stripped down and covered in chocolate before I'm set on him... Fantasize about me and not bloody Dawson dammit!!!
118
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
Absolutely brilliant. This film is so sexy I want to make love to the DVD sleeve goddammit!! It's brilliant. Ryan and Sarah just ooze the sexiness I wish I had. I may be gay, but I'd definitely have a manage a trois with Sarah Involved. Brilliant. If you haven't seen it then you're nuts.
119
Eating Out (2004,  Unrated)
Eating Out
Loved it!! The main guys are so hot! Loved the fact you got them both naked, and the phone sex scene was pretty hot to be honest. Very long! Some of the one-liners were brilliant (Blowmeo!!) Adore it!
120
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Just a brilliant action flick. Both Johnny and Antonio are brilliant in this movie. Definitely well worth a watch. We love a bit of kick ass action!
121
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
This movie is completely f**ked up, but in a good way! It's sick as hell and I love it! The characterisation of Ichi is just bloody amazing. There's something sexy about Kakihara which is also weird. It lost me in some places, but gore-alicious I say!
122
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
This is just one of the best horror movies ever. I totally adore it, and highly recommend it to anyone. Blood and guts, action and drama... Beautifully wicked!! Salma Hayek can nearly turn any man in this movie... Before she turns!!
123
Edge of Seventeen (1999,  R)
Edge of Seventeen
The guy that plays the main character, Eric, is just so unbelievably endearing in his thoroughly honest portrayal of struggling with his feelings. The friend, Maggie, is also portayed with amazing honesty, and sometimes the lesbian friend steals the show. Beautifully acted. I want my own Eric to take home to mum.
124
Casshern (2004,  Unrated)
Casshern
All I can say is... Wow!! You may get lost a couple of times, but this movie is one of the most beautiful things I have ever watched. It's like Matrix on acid. Mad colours and brilliant effects ending with a moral lesson. Awe-inspiring!
125
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
This may be one of the best Sci Fi movies you will ever watch. It's simply brilliant. It ticks all the boxes for me, and carries straight on from Firefly, which is a series that should never have been cancelled. Action and fantasy galore. Bloody watch it!!
126
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Absolutely adored this movie. I wasn't expecting it to be so bloody funny as well!! Val Kilmer completely steals the show for me as the gay cop. His best performance I've seen in my opinion. Watch it! Action and comedy fun! You'll love it!
127
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien
This movie doesn't disappoint. It's sexy as hell, and incredibly touching. If only it was me with those two boys. Seriously love it! Quickly has become a favourite of mine. One message comes from this... Live every day as if it was your last. One day it will be.
128
Superstar (1999,  PG-13)
Superstar
Some people may think this movie is lame, but I laugh so much every time I watch it that I a can't help but adore it. Anyone can enjoy it as it is hilarious! Watch it now I tell you!! Ignore others' reviews!!
129
Rent (2005,  PG-13)
Rent
I was really worried that this movie wouldn't do the stage musical justice, but I wasn't disappointed at all! This movie is brilliant and stays true. Rosario Dawson, and the actor that plays Angel totally steal the film for me. They are amazing! I blubbed like a little baby, just like when I see the show!!
130
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
Reefer Madness - The Movie Musical
This film is ridiculous, and bloody hilarious, with a proper, brilliant repertoire of original songs that make it one highly original musical! I adore it! Bloody hilarious, and based on a cult classic film to warn parents of the effects of marijuana on their kids from way back! Check it out! You'll wet yourself!!
131
Happy Endings (2005,  R)
Happy Endings
This movie is just absolutely brilliant. Funny in places, yet pure drama throughout. Keeps you guessing, and every single character goes on a journey. I think every performance in this is simply amazing. Definitely glad I found some hidden gems in ex-rental!!
132
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
Another hidden gem. This movie is brilliantly acted, absolutely hilarious, and yet sometimets tragic! Elijah makes a perfect eccentric, and the Russian young man and grandfather are so comedic you can't help but keep smiling. Check it out now!!
133
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
This movie is bloody wicked!! I think I'd rather see Alex Rider than James Bond anyday. A young guy kicking serious butt! Definitely a wicked movie that is well worth anyone that hasn't checking it out! It's definitely worth it!
134
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I was worried this may not live up to the first one, but honestly... I think it is far superior!! The graphics, and some of the comedy action sequences are second to none. I'm so impressed I'm biting my knuckles for number three!!!!
135
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Orlando Bloom AND Johnny Depp?! Some movies just spoil you. Johnny is hilarious and the action is brilliant. Went on the ride as a kid. Can't wait for the sequel.
136
Cote d'Azur (Crustaces & Coquillages) (2005,  Unrated)
Cote d'Azur (Crustaces & Coquillages)
This brilliant movie is better known as 'Cockles and Muscles' in the Western world. This film is bloody brilliant. All the characters are hiding secrets pretty much and they spin a complicated web with their relationships and issues. It's funny, yet serious at the same time! I laughed out loud when there was a musical number at the end!! Just bloody brilliant. I'm definitely going to buy it!
137
Hellbent (2005,  R)
Hellbent
A gay slasher flick. I collect horror movies so I have to love this!! I think it's well worth a watch and a giggle.
138
Piggy Banks (Born Killers) (2005,  R)
Piggy Banks (Born Killers)
This is actually a really good film. The cast are all brilliant, and you really feel for the main character even though he's a killer. Really good movie, and not one many know about.
139
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
A Lot Like Love
This is the perfect Rom Com in my opinion. It's a great story with great characters. I love how they always remember each other and will contact each other after years have passed. A really lovely film. Now where can I get my own Ashton?
140
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
The best stoner movie EVER! End of. Bloody brilliant cast. Think there must be something wrong with me to fancy someone called Wiley Wiggins in real life, but hey!! Totally LOVE this movie!!
141
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
I was hooked from start to finish with this movie! Welcome to Hollywood Brandon Routh you sexy sexy man! Love it. Can't wait for the next one!! Bring it on I say! And Parker Posey is as fierce as ever!!
142
Camp (2003,  PG-13)
Camp
It's hilarious, and camper than a row of pink tents in a field of pansies! I absolutely love it. If you ever wanna watch a movie just for pure entertainment then this movie is for you! And don't be surprised if you fall in love with Vlad's character, or even a few of the others just a little...
143
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
This is the best skateboard movie you will ever see! Based on a true story with a hot cast of amazing characters it is simply brilliant. One you could probably watch again and again. If you haven't seen it, then take a couple of hours out of your life to do so!
144
Blade (1998,  R)
Blade
THis is one of the best action/vampire flicks there is. If not THE best! The supreme anti-hero. Bloody phenomenal stuff. Definitely a comic classic. Watch it!
145
Road Trip (2000,  R)
Road Trip
This movie is bloody hilarious and a definite favourite of mine! It may even be better than American Pie!! Bloody brilliant I say!
146
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
All I can say is fierce fierce fierce... And that's just Meryl Streep. She is AMAZING, as are Anne Hathaway and Emaily Blunt. It's like Sex And the City The Fashion Behind... And on crack. I love it, and it rings totally true. There are some tough businesses out there and Miranda is to fashion what Janice Disckenson is to modelling. Hot!!!
147
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
Oh my God... Just strip down Channing Tatum... Cover him in White chocolate sauce and let me loose!! He is sooo hot you could fry a meal on his torso. Oh... the movie? Brilliant! The dancing is second to none. A brilliant mix of two dance worlds colliding. Watch it... I dare you...
148
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Matthew Bomer is hot hot hot!! Yummy... So I was gutted to see him, well, gutted!! This movie not only shows you how it started but takes the gore to the Saw and Hostel generation level. Hard to watch at some points, but bloody awesome I say!!
149
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
This movie looks like such a laugh. I really must go and see it.
150
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher
Sean and Sophia act their pants off in this film. It is an absolutely brilliant thriller, and definitely one that will keep you on the edge of your seat so check it out!!!
151
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
When this movie first started I was like 'Wow... This is cheesy', but it got better and better, and is a good convert from movie to film. It makes fun of itself, has great effects and doesn't try to be something it's not. Took a leaf out of Sin City's book.
152
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
Not only did I get to watch Jesse Metcalfe for an hour and a half (Sometimes only partially clothed as well!) but I actually really enjoyed the movie. I would definitely highly recommend it!!
153
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
I found this movie very odd as it started, but then it just got better and better. Absolutely loved it!! Amazing cast, and very original story. Definitely one I would check out.
154
300 (2007,  R)
300
Brilliantly acted movie with an amazing fact-based storyline. The lighting of the whole thing makes the film-making highly original. The fight scenes are brilliant. I used to study classical civilisation so I'm definitely glad I enjoyed this movie. I highly recommend it. The reason I didn't give it 5 stars is something was lacking for me that I can't put my finger on!
155
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
This movie is just awe-inspiring! I can't say enough about it. One of the best and most original (and yes, violent) and touching movies you will ever see. It seriously makes you think. Cannot recommend it enough.
156
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
Simply one of the best movies I have seen. Amazingly acted, original and true to life story. The characters are amazing and the heart and lack of heart of the film and characters brought out so many feelings that I can't give it enough praise.
157
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
This is one of the best family movies you will ever watch. It's a great movie with a great message, amazing animation, wicked soundtrack, and may well be one of the cutest movies you have ever seen. It's also really funny. If you haven't watched it yet then what are you waiting for?!
158
The Guardian (2006,  PG-13)
The Guardian
Just a brilliant drama movie to be honest. Brilliant cast. It must have taking some serious training for the actors to be put through their paces as they were. Demi Moore is one lucky lady to have Ashton. I'd definitely fake drowning if he'd come and save me!!
159
The Island (2005,  PG-13)
The Island
Brilliant idea and brilliant thriller/science fiction movie. It's a crying shame this didn't do well at all at movie theatres. It's completely original and a complete pleasure to watch every time. If you haven't seen it yet then you rae missing out.
160
The Departed (2006,  R)
The Departed
Wow... What a twisted but brilliant movie. Phenomanally acted, and a real credit to Martin Scorsese's direction. Twists and turns a plenty and more uses of the f-word than most movies! Bloody amazing.
161
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
Holy wow... This is one of the most amazing movies you will see. Sometimes it tries too hard, but it has great themes, symbolism and the most amazing cinematogrpahy that is second to none. Astonishingly beautiful shots that will simply surprise you. Keeps your brain ticking...
162
Keeping Mum (2006,  R)
Keeping Mum
There is nothing like a good black comedy, and this film does not disappoint! Dame Maggie Smith is an absolute diamond as ever, and the rest of the cast are hilarious. This movie is great fun and nicely twisted. Mum and I had a good giggle.
163
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
This is definitely one of the best romantic comedies you'll see. Loved the originality of the house-swapping idea. It was a bit predictable in places, but is utterly fantastic in my opinion. Loved it. I adore Kate Winslet.
164
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
Eating Out 2: Sloppy Seconds
This movie is equally as cheesy as the first one, and does run along a similar line in some ways. Just with different twists. What can I say though? I still adore it, and you still get to see two of the main hot male actors full frontal on top of that... Marco Dapper... Step into my boudoire... And a gay movie sequel?! Definitely a first!
165
Strange Days (1995,  R)
Strange Days
I stumbled across this movie late at night, and boy am I glad I did! Just a great and original sci fi concept which you can completely relate to. Action and fantasy combined with Angela Bassett proving she can kick some ass. Highly recommend this!
166
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire
This is one of the best & most action-packed revenge movies you will ever see. Denzel and Dakota are bloody brilliant. Just excellent viewing.
167
The Hamiltons (2006,  R)
The Hamiltons
I was totally impressed by this movie! If you're a horror fan like me then it is a breath of fresh air! A movie about a killer family may not be original, but when it's from the point of view of the family, and one doesn't wanna take after the rest? A recipe for brilliance. Totally loved it, and had a great twist...
168
Twelve and Holding (12 and Holding) (2006,  R)
Twelve and Holding (12 and Holding)
Wow... An absolute unexpected pleasure. You follow the lives of these three twelve year olds as three plots, but linked from their friendship. It's just a surprisingly honest look at problems many people can hjave to a lesser extent. Brilliant cast, and brilliantly original. I adore it!
169
Taxidermia (2006,  Unrated)
Taxidermia
An incredibly original and grotesque look at obsessions, which leads into in being a stroke of genius. Is is definitely a movie you cannot compare to any other, and is incredibly bizarre, which is it's beauty. There's some amazing cinematography as well...
170
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
This is one of the best sci fi movies I have seen. Completely original and amazingly well done. I also like the fact that as with The Day After Tomorrow... It could actually happen.
171
11:14 (2003,  R)
11:14
This movie is bloody brilliant. One of the best movies I have seen recently. It's very clever the way everyone's stories intertwine and how one small action can affect you or someone else. Marvellous...
172
Undertow (2004,  R)
Undertow
This movie is brilliantly acted by an amazing cast. Great story and characterization. Very atmospheric thrilling drama. Jamie Bell is just a great actor. May he keep getting better!
173
Fracture (2007,  R)
Fracture
Brilliantly acted. As if it wouldn't have been! There's a little bit of Hannibal in Hopkins' character, and Gosling is broody and sexy as always. Really loved the relationship between their two characters and how a look means a thousand words. Great stuff.
174
Unknown (2006,  Unrated)
Unknown
This movie has been slated by some, but I thought it was brilliant. It kept me guessing throughout and it's concept is great. Guys waking up without any memory and not knowing who is hostage and who is kidnapper? Ace!
175
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
Just a brilliant sci fi action flick. In my opinion it's completely up to par with Matrix, or even better in a lot of ways. Has great moral messages and factual-based scenario I think. Check it out if you haven't!
176
Black Snake Moan (2007,  R)
Black Snake Moan
This movie is bloody brilliant! I was worried I wasn't, but I thought it was a great concept. There are a few people I know that need to be on a chain to repent and several I'd like to help myself!! LOL. Even my mum got into it in the end! Justin & Christina... Hot hot hot...
177
Next (2007,  PG-13)
Next
This is an ultimate action movie that keeps you guessing, which is the best kind!! Completely original with simply amazing scenes. Absolutely loved it. I just wish Nicholas Cage could stop being Nicholas Cage as he is exactly the same in every movie despite whatever hair-style and how great the movie is!!!
178
Pathfinder (2007,  R)
Pathfinder
This could well have some of the best natural cinematography you have ever seen! Brilliant action, and story, and characters too. Pretty bloody though, and I'm surprised there wasn't a higher rating for it. Check it out though, definitely!!
179
The Blossoming of Maximo Oliveros (Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros) (2006,  Unrated)
The Blossoming of Maximo Oliveros (Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros)
This is one of the sweetest foreign movies I have seen in a long time. It has a big heart. It's like a grittier 'Ma Vie En Rose'. Much better characters and actors. The lead makes you realise how beautiful he is without hardly trying, although he does have more mince than the local butcher's!! Brilliant.
180
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
Letters from Iwo Jima
This movie has a lot more heart and soul than Flags of Our Fathers. It shows the Japanese showing more mercy than the Americans which was surprising, although not at the same time. It shows the futility of war when one nation is a giant compared to the other. You can relate it to any war you like. I love the bleakness of the cinematography colours too.
181
Tan Lines (2007,  Unrated)
Tan Lines
Jack Baxter who plays Midget Hollow is absolutely stunning, and you totally fall for his confused character who is sleeping with both sexes. This movie reminds me of how much I miss Australia and Australians too! Love their sense of humour and must move back there!
182
Zodiac (2007,  R)
Zodiac
It is great watching this movie unravel. It unravels slowly, but so did the case over the years, so why should the movie be any faster? I actually cringed at the killings. Probably because I knew this happened to actual people. I'm sure the Zodiac is smiling from his grave that this movie was made. All I can say is great drama, and at least it did the actual case justice...
183
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
I think this is a brilliant movie about obsession, addiction, and circumstance. It's like 'Scent of a Woman' on crack and acid and warped back in time. Extremely clever in my opinion. What would you do if you had a heightened sense? Beautifully constructed movie with great cinematography, editing, and acting. Highly under-rated.
184
Imaginary Heroes (2004,  R)
Imaginary Heroes
One of the best movies I'd seen in a long time. Watching each member of the family struggle with their own demons after the death of the oldest son is just amazing. They are all completely different characters with their own slight similarities. It is really funny in places and completely poignant. Sigourney Weaver and Emile Hirsch steal the show and rightly so. If you haven't seen it then check it out NOW. You won't be disappointed!!
185
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
This movie may be bloody but it's bloody brilliant as well!! THe acting is second to none, and although you feel for the victims I found you also end up feeling for the killers by the end. If you like horror this movie may be disturbing at times, but it is well worth it!
186
Breaking and Entering (2007,  R)
Breaking and Entering
I was extremely impressed with this movie. In some ways I was expecting a rom com, but I was completely proved wrong. Both Jude and Juliette were phenomenal! One of the best and heart-felt dramas I've seen in a very long time!
187
Zerophilia (2005,  Unrated)
Zerophilia
This may actually be one of the most bizarre movies you ever see, but it keeps getting better. Very boring in that first 45 mins, but the concept rocks!! I would love to be a woman for a while and to be able to swap sexes sounds ideal! And as anyone that watches this will hopefully realise is just how sexy that whole issue could be!!
188
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
This is one of the best foreign supernatural horrors you will have seen, and maybe the only Russian movie you will have seen! This has some of the best cinematogrphy I have ever seen with just brilliant effects and characters. I can't gush about it more... See it... It won't disappoint!!
189
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night
This is the best vampire movie since The Lost Boys and Blade. Love the premise, especially as parts of Alaska do actually have 30 days of night once a year! A brilliant modern horror/modern vampire movie. Josh is sexy and brilliant as always, but the stand-out for me is Ben Foster as the freaky outsider. He's phenomenal and so is this movie!!
190
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray
Ah... The classic Hairspray that started it all. Loving Divine, and loving a chubby young Ricki Lake as Tracy Turnblad. John Waters is just brilliant. I must collect all his creations! Definitely worth your time if you haven't seen it already.
191
Azumi (2003,  Unrated)
Azumi
Bloody brilliant martial arts action movie. One of the best I have EVER seen, and if you think you could have fit any more action sequences into this movie then your nose must be bigger than Pinocchio's! Keeps you gripped from beginning to end with an amazing amount of gore and awe-inducing sequences. I cannot fault it!
192
Hate Crime (2005,  R)
Hate Crime
This movie is pretty scary when you think about the fact that there is so much homophobic violence still, not matter how far we've progressed. I think this film attacks the subject brilliant, with the fact I was questioning if my partner was killed in such an attack would I maybe seek revenge and take it into my own hands as the authorities hadn't? If I loved someone that much... Yes, I probably would. Brilliant movie that needed to be made, and very well done.
193
Reality Bites (1993,  PG-13)
Reality Bites
Brilliant cast, and a completely classic romantic drama. Ahh... the issues of falling for one of your friends. I think we've all been there! Just brilliant!
194
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
Wow! Wow! Wow! This is one of the best foreign movies I have ever seen. It's full of amazing shots, amazing acting, and amazing characters. The suspense is phenomenal as is the drama, and my God... is it worth it! This movie is also incredibly bleak but done with such compassion. Incest isn't a nice subject, but this tackles it with gusto that includes both innocence and violent angst... All I can say is watch it for yourself!
195
Surf's Up (2007,  PG)
Surf's Up
This is even better than Happy Feet and that is one of my fave animated movies of all time! You can't beat this movie... It's an animated mockumentary with such comic humour I wanna kiss Chicken Joe before I turn him into nuggets. It's a movie that is a real joy and made me laugh far more than a lot of real-life comedies. F**king brilliant. And I mean that!
196
Wild Tigers I Have Known (2007,  Unrated)
Wild Tigers I Have Known
This movie addresses a hell of a lot of issues, and has some amazingly beautiful cinematography. It has a lot I can relate to from bullying to coming of age to unrequited love for another guy. The main character is 13 though, and although I understand his coming of age it makes me uncomfortable as at times he is turned into a real sex object. Nevertheless it makes for amazing yet uncomfortable viewing, which in some ways the issues involved should be, so, sheer artistic genius...
197
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
This is one of the best movies I've seen in a long time. It is absolutely hilarious! Some of the best lines in it, and very honest in a lot of ways I think. You totally sympathise with the two main characters, and the supporting cast are equally brilliant! This is a movie most people should be able to enjoy!!
198
The Brave One (2007,  R)
The Brave One
This is a movie that reminded me what a phenomenal actress Jodie Foster is. It is a completely brilliant revenge movie as well, and really makes you question what is wrong and what is right? I completely went on the journey with Jodie's character and in my opinion this is a must see movie...
199
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
Wow! David Morse is generally scary as the neighbour in suspicion. Definitely an amazing drama/thriller. It actually scared me more than most horrors and is a brilliant concept! What would I do if I was under house arrest? Probably go insane! I definitely wouldn't spy on mnay of my neighbours as this neighbourhood is dull! Sheer genius though!
200
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
This is one of the most beautiful movies to watch! The animation is second to none, and it's great fun for anyone of any age. Some of the shots they've created are just stunning. A complete must-see...
201
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
This is a completely original fairy tale I was thoroughly impressed by... Really enjoyable from Ms Danes as a star in human form to Mr DeNiro as a gay pirate. Great fun, great effects, and yet again Ms Pfeiffer makes a great b***h, and Charlie Cox is a loveable nerd. Brilliant casting.
202
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
This is the daddy of all horror sequels! Even better than the first in my opinion. The body count is higher on both sides, the deaths are some amazing effects, and it has the ultimate original story-line. Bloody brilliant! And I mean BLOODY!!
203
The Golden Compass (2007,  PG-13)
The Golden Compass
Just a brilliantly done beautiful fansy flick that anyone can enjoy! I can't wait for the next ones. Nicole Kidman makes a great villainess, and the CGI is bloody brilliant. Even the casting of the voices rocks.
204
Halloween (2007,  R)
Halloween
This is a great re-invention of Halloween. It was really great to see some more of Michael as a kid and trying to get your head around how he works. Has a really great cast and Rob Zombie has shown himself to be a great horror director once more! If you're a fan of the original and want to stay true I understand, but this is equally as brilliant and definitely worth a watch...
205
Black Sheep (2006,  Unrated)
Black Sheep
This is a movie that is completely original and entertaining! Hilarious points to it, and great mix of characters and gore! There are times when it pays homage to movies like 'An American Werewolf in London' with the effects amongst other things, but bloody brilliant and a complete riot! If you haven't seen it yet then you're missing out! Love it!
206
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted
I honestly didn't think I'd enjoy this movie just as much as I ended up doing! It really is complete and thorough family entertainment... There are references that anyone can understand, and the fact that it is a Disney movie that takes the mickey (if you'll excuse the pun) out of itself is fab! The songs, the chipmunk, and the outright cheesiness are sheer brilliance!
207
The Invasion (2007,  PG-13)
The Invasion
I actually thoroughly injoyed this movie and thought it was like an alien version of 28 Days Later... The acting was brilliant, as I thought was the story-line. Many will disagree, but I highly recommend it... Well deserved paranoia thrown in for good measure, which I usually hate in movies!
208
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
It's actually pretty amazing to see Denzel playing someone on the other side of the law, and he completely pulls it off in this. It's one of the best dramas I've seen in a long time! My only issie with it is that it goes on a bit too long, but other than that it's a great cast, and a great true crime film, and definitely worth checking out...
209
Juno (2007,  PG-13)
Juno
This movie has got the biggest heart of any movie I've seen in ages. The dialogue is second to none, as are the characters. Brilliantly funny, brilliantly moving, and I can't fault it. My favourite movie for a long time. Love it!!!
210
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
This movie rocks harder than Led Zeppelin and Nirvana mixed, with more guts than 50 abbertoires. Rose McGowan totally rules as always, and this movie can totally take the mick out of itself. Humour, action, gore... All in abundance! Completely original! Check it...
211
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
This is one of those movies where the ending really makes it a complete package of a great RomCom. The concept is original, and the cast is basically perfect in each role. The word for this movie is... Lovely... And it's thoroughly watchable with a great ending.
212
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
The cinematography is amazing in this movie. Just the sheer variety of all the different places the characters go to makes it breath-taking. The different peoples of South America they meet and sometimes help is very touching. And Gael Garcia Bernal is sexy as hell! Very good movie.
213
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
This really seems to be a career defining role for Costner. It's completely different to anything he's done before and BLOODY brilliant. Literally. I love it. All of the twists and turns with respectful characters makes this a pretty great film. Check the acting!
214
W Delta Z (The Killing Gene) (2007,  R)
W Delta Z (The Killing Gene)
Wow... Wasn't expecting that in a movie. Especially wasn't thinking a movie like this would make you think about love. Great acting from the whole cast, and a film that really pushes boundaries. Much more impressed than I thought I would be in every way.
215
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
I Could Never Be Your Woman
Now this is a romantic comedy! I could not stop giggling through most of it. The jokes and certain acting were hilarious. The daughter was the biggest drama queen. The cameos were brilliant. weirdly loads of UK cameos, and just very original, and definitely worth a watch. I think you could surprise yourself at how much you enjoy this movie!
216
All the Boys Love Mandy Lane (2006,  R)
All the Boys Love Mandy Lane
Oh yes they do... A twisted little slasher that is more impressive than you'd think. Love the madness of this movie and how you think it is set in stone. Me loves a good slasher and this one surprised me!
217
Cars (2006,  G)
Cars
This movie just got better and better, and was seriously funny, as well as original. I'm concerned as to how in a world of cars the first one came about and how they pro-create, but just genius in every other respect! The clips in the credits were even funny, and I loved the character of Mater. Good clean fun you can definitely watch time & again!
218
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Action, romance, and science fiction... This is the only movie I need, an any child or adult should feel the same!! This is stunning... This is the way Short Circuit would have been if the animation was like it is now. You fall in love not only with WALL.E but EVE and MO too. It pushes every single button within you no matter what age you are. Thoroughly amazing, and if you haven't seen it yet then what's your problem?!
219
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow... Heath Ledger is absolutely phenomenal in this movie. Talk about leaving this planet with a bang. I thought Brandon Lee in The Crow did that in style, but Heath gives us a Tour de Force as the ultimate Joker. This movie brings it all... From Bale's brooding Batman once more to Eckhart similarly rubbing Tommy Lee's Two-Face into the dust. More disturbing, dark, and brilliant than any of those earlier Batman films... Sheer genius of comic hero perfection...
220
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film (2006,  Unrated)
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film
This is a brilliant documentary movie all about horror movies, and the history of the slasher genre. Great insight from the greats like John Carpenter, and Wes Craven. And really interesting to find out about budgets, what killed the genre, and what resurrected it. Real shame that Texas Chainsaw Massacre wasn't given a nod to, but great stuff...
221
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Bloody brilliant... You want action?! You get action with this plus some. The first chase on foot is completely unbelievable, but who cares? It a stunning piece of cinematography and effects, and worth every penny in my book. I'm liking the love interest true. She's feisty. We know it is impossible to achieve or survive all they go through, but hey, it's Bond.
222
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
This is one amazing movie that keeps you guessing. What is happening next? What did happen to her son? I did guess the ending, but obviously not to the extent. This is a movie that becomes an experience. It is so good that I was moved to tears! That doesn't usually happen for a movie like this. Even if films like this disturb you, if you watch this you'll be glad you did.
223
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
I'm not a big Rom-Com fan, but I adore this movie... Where can I get a man crying over me?! *sniff* No, really... Great concept and brilliantly pulled off. Even I'd go for the receptionist..
224
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City
Everything a movie follow-up to the series should be and more. It's funny how much you still care about the characters and have missed them if you were an avid follower of the series. Just brilliant... And I want a bad break up that ends in a Mexi-coma now!
225
Lie With Me (2005,  Unrated)
Lie With Me
This is one of the sexiest films I have ever seen! If you don't mind fairly graphic sex scenes this is just incredibly well done. The emotion brought through the characters as well as passion is just immense. It is shot well, with a soundtrack that doesn't over-power the goings on. Understated at times to it's own advantage this is one steamy watch that is well worth it!
226
Zombie Strippers (2008,  R)
Zombie Strippers
You have to have a sense of humour, and some B movie intelligence to enjoy this film. Jenna Jameson as an undead stripper?! The guy who starts the infection is called Byrd Flough (Bird Flu)... It starts off with the acting SO bad! But after 20 minutes it gets better and better... The effects crew on this are phenomenal... Seriously any horror fanatic will bow down to the variety of deaths, and zombies getting more degraded... I say watch it if any of this appeals!
227
Doomsday (2008,  R)
Doomsday
This movie takes no prisoners... Even though the whole of Scotland is imprisoned within itself! If you worry about getting bored in a movie... Well, you don't have a chance to in this one... It is phenomenal... I can even let slide that while one faction ends up being cannibalistic punks the other have reverted to medieval times, because this is an action movie tour de force with a hell of a lot of guts (literally!) and well worth a watch!
228
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
This movie is pure clean entertainment, and doesn't try to be anything else! A musical with Julie Walters and Meryl Streep?! It had to be good really! Shame Pierce Brosnan has to open his mouth, but it's colourful, vibrant, and camp... A lot like me really...
229
Ken Park (2002,  Unrated)
Ken Park
This is one sexy movie... And weird as always when it comes to Larry Clark's movies! The main character is weirdly attractive, and all characters have weird quirks with them and their families. It has it's own very bizarere insight!
230
Paranoid Park (2007,  R)
Paranoid Park
There are some brilliant camera shots in this, and it has the most eclectic soundtrack I've heard in a while. Gabe Nevins plays the moody skate-boarding lead really well (although I'm guessing it wasn't a stretch), and is scarily beautiful. You can't help but want to watch him. Very interesting drama... But it does has dull points where you're willing something to happen!
231
[Rec] (2007,  R)
[Rec]
This movie just gets better and better... If you want a horror that could genuinely freak you out, and you don't mind it being world cinema then take a chance on this. It is filmed incredibly well, and blows Blair Witch & Cloverfield well out the water with hand-held freakiness! A couple of jump out your seat moments too, but I'll leave you to find them... Genius!
232
Victor Victoria (1982,  PG)
Victor Victoria
This movie is just phenomenal! I was laughing throughout, Julie Andrews and Lesley Ann Warren were phenomenal, and deserved their Oscar nominations for their roles in it, the music is brilliant, as is the story-line. This movie is so risque for it's time what with a certain epidemic coming out at the time. Now one of my favourote movies for originality and brilliance...
233
Foxfire (1996,  R)
Foxfire
This movie was a nice surprise... Angelina's name drew me to it, and watching it I realised it must have been when she had her lesbian relationship, as the girl is in it. The characters are really good, Ms Jolie's breasts look amazing (haha!), and you can see similarities between her character in this and her Oscar-winning performance in "Girl, Interrupted", but it's a good gritty drama. Girl power I say!
234
Boy Culture (2006,  Unrated)
Boy Culture
Is it awful when as a gay man you want to sleep with the three room-mates? Or just human? Or are you glad the characters are gay? Anyway, despite all that this is a really good film where you really care about the characters. There is a great story, and from young-un to the main rent boy you actually really feel for them all equally. Very well done.
235
Overboard (1987,  PG)
Overboard
I always forget just how much I love this movie! Goldie at her best. It's silly, but something you can watch with your family and be entertained and feel nice and warm and fuzzy after... Bless...
236
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
The word WOW sums this up... It's unbelievable to me that someone did all this. I would love to live two weeks in the wild to say I've done it, but what this guy did is immense, and I wish he could have told us all in person rather than writing...
237
Role Models (2008,  R)
Role Models
If you want a movie that makes you laugh out loud throught then this is definitely the one for you! The potty-mouthed kid will keep you with a smile on your face, while the role-player is so endearing you wanna give him a hug and go fight some battles with him. Loving it...
238
Hatchet (2006,  R)
Hatchet
A horror movie with Freddy, Jason, and Candyman?! Loving it! And it actually pulls off some decent slasher times rather than the torture porn we get sometimes these days! Loved it! And I love Mercedes McNab too, so good to see her in a movie! Great horror fare!!
239
Shelter (2007,  R)
Shelter
This is a really nice bro-mance film! Really heart-warming with a hot cast. Completely believable, and beautifully shot!
240
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
My Bloody Valentine 3-D
This movie was genius in 3D! About as close to having thhe real Jensen next to me as I'll get! There were brilliant 3D moments, and it's thoroughly enjoyable! The ending was a bit pants, and if I hadn't have seen it in 3D then the rating would have been lower, but wicked!
241
Sparkle (2007,  Unrated)
Sparkle
Sparkle is a hidden gem that I stumbled across! Stockhard Channing, with Anthony Head as her gay brother?! And the lead guy is doing her and her daughter! That's a crude explanation! But it's just a brilliant romantic drama, and I adore it!!
242
Bolt (2008,  PG)
Bolt
I watched this beautiful movie in 3D and wished I was closer to the screen, but this film still amazed me! Bolt may not be a robot, but he has me barking mad for him, and I want a hampster like Rhino! He's hilarious! Brilliant movie!
243
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This movie is just amazing... Watching the deconstruction unfold, and yet proving at the same time that some people really ARE meant to be together. Carrey in what is most likely his best role, and Winslet in one of hers. I love a quirky Kate! It is beautiful, magical, poignant, depressing, and uplifting, and not many movies can say that...
244
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
Just Wow... You have so many mixed feelings watching this movie it's intrue. It is deeply and darkly funny, yet completely tragic in places. Colin Farrell is genius in the role, and you root for him, not matter how much of a twat he's acting. Complete bloody movie genius... And he totally hates Bruges! I can vouch it is one of the most beautiful cities in the world...
245
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Yes, I knew I was still a die-hard Trekkie. This movie has given me faith again! This has got to be one of the best Sci Fi movies ever made! I was completely impressed with it... Every single second is well done! Chekhov shouldn't really have been in it if we're being accurate to the original series, as the insertion of his character upset Shatner back in the day, but other things were hinted at, and this was a parallel universe where circumstances have changed so I'll forgive it!! MORE PLEASE!! Much more!!
246
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
This movie is bloody genius! I loved it! I don't think I have ever jumped so much watching a film! It is pure cheese in places, and quite gratuitous, but it completely works. You don't need to take it seriously, because it doesn't take itself seriously. The bitch fight between Christine, and the old woman is cinematic gold... Reminiscent of the fight in Death Becomes Her. This movie is a must-see! Just make sure you take a valium first...
247
The Condemned (2007,  R)
The Condemned
This may not be in quite the same league as "Battle Royale", but it's a similar vein of movie, and actually thoroughly surprised! I thought any movie with "Stone Cold" Steve Austin & Vinnie Jones was gonna be for complete meat-heads, but think I was proved wrong. It is well made, full of action, and gore, and even has some heart and soul in it. Bloody good! Literally...
248
The Cottage (2008,  Unrated)
The Cottage
This is genius viewing! Completely takes good slasher horror and mixes it with comedy. If you are just interested in one or the other then don't watch. It also 'pastiches' elements from classic horror movies we all know. It's bloody brilliant though! And I mean bloody! Also, as a Brit, it's hilarious to know that two of the characters got morphed into characters from TV dark drama-comedy Psychoville. I only know that because I watched this after watching that and it was obvious. Good old League of Gentlemen. Watch it!
249
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
I was pleasantly surprised by this film. I thought it was going to be far more cheesy than it actually was! Absolutely amazing effects, and constant non-stop action, and good characters. I would have loved an older glassification & making it slightly more gritty and adult, but hey... If you want action then this is your movie. Definitely a film you can lose track of time watching! And the eye candy is always appreciated...
250
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
Okay, so it's no wonder people are talking about this movie. It is absolutely beautifully done. I am so glad I finally saw it... It is everything people say & more & that is the truest compliment I can give. Watch it... Now!!
251
Push (2009,  PG-13)
Push
This is a bit like X Men but without the silly costumes! I actually really enjoyed it! Some say it's flawed, but compared to crap like Jumper this is a brilliant sci fi movie, and quite original. I hope there is a sequel, because I love the darkness in this movie, and the bit of history. Definitely one worth checking out for any sci fi fan.
252
Hush (2009,  Unrated)
Hush
This was a very random pastiche of a movie... There are a lot of trucker killer movies. I believe this is the first British one after Aussie and US equivalents. There were times when it was a bit too real, but also points where the main character had options that would have been better! Very odd, but amazingly acted!!
253
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
This is a truly beautiful film, warts and all... Just like humanity... It's always a shame about the warts, but I loves it! The director I have to give the biggest props to! That was phenomenally done! Just amazing. The hype is ripe!
254
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in)
Wow. This is a coming of age story you have never seen. This is a vampire movie you have never seen. It is a foreign film du force. Just unbelievably good with young actors that bring it to life. Poignant, pale, and abosolutely poetic. I can't praise this movie enough. You watching it is the only justice.
255
Milk (2008,  R)
Milk
Wow! The reviews and the Oscars don't even do this film justice. It's really empowering to watch the story of someone like Milk, who campaigned so much for not only us gays, but all minorities. It's people like him, and the gays involved in the Stonewall riots that paved the way for us to be so much luckier today and not have to hide in the woodwork. I wasn't a Sean Penn fan at all until watching this film, but he embodied the real-life character he played. From smiling to anger to crying... This movie brought out every emotion. Phenomenal.
256
Tormented (2009,  R)
Tormented
One of the best Brit horrors I've seen in a while! The cast is hot, the deaths are bloody, and some parts are a bit comical. Like Marmite you'll either love it or hate it! It's Skins meets any teen slasher! If you killed yourself after being bullied at school, wouldn't you reek revenge on your attackers? I would. Enjoyably evil.
257
Teeth (2007,  R)
Teeth
This movie is just so bloody wrong it's right! Definitely an original concept... Vagina Dentata... It's like having a built-in chastity belt! This movie is funny, spiteful, and genius! But as a guy, you will be reaching for your ging gang goolies... Watch it and giggle.
258
Chi Bi (Red Cliff) (2009,  R)
Chi Bi (Red Cliff)
This is a completely epic war movie... Visually stunning with amazing characters. The battle sequences are second to none, apart from the fact you can get confused as to which side you are watching, or which section of the allies is fighting. That does make it more confusing. The various ways in which each side strikes an attack, from sending their typhoid-inflicted dead, to collecting the oppositions arrows by getting them to shoot at them, were just sheer utter genius. This movie is a sensory tour de force.
259
Pineapple Express (2008,  R)
Pineapple Express
Funny, unpredictable, and just downright enoyable.... Definitely one to check out if you haven't!! Full of stupid but great elements. It's the main characters and their friendships that make it. You kinda wish you were part of the fun.... Without losing part of your ear...
260
The Children (2008,  R)
The Children
Wow... Kids really can be scary... And this movie proves it. Village of the Damned and The Exorcist eat your heart out. Bit more the girls in The Shining. FREAKY!! SO well edited it's untrue. Makes me think twice about working for Disney again. It's ashame it's not explained why all this is happening, but I applaud this film, and thought it was sheer genius.
261
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
This movie is simply one of the most entertaining of all time. Completely colourful, outrageous, and with fantastic costumes... Who can't relate to that? That's pretty much my life. The confused look on my little sister's face as she asked me questions about it made it even better! I can watch it again and again, if just for the sheer fact that it's Tim Curry at his sheer genius best...
262
Donkey Punch (2008,  R)
Donkey Punch
Some may call is generic, but for me this was a well-acted horror/thriller that went through all emotions. Misunderstandings, deep tendencies, circumstance, and survival all lead to a good mix of character tragedy. Loved it.
263
Reine Geschmacksache (Fashion Victims) (2007,  Unrated)
Reine Geschmacksache (Fashion Victims)
Ooooh... I do love a cute German boy. But that's by the by... This is a great piece of queer foreign fun. I totally relate to the main character as dad's can be such self-righteous narcissistic twats, but you love them nonetheless. Good fun.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments