My Favorite Movies


  manuelgomez1a1's Rating My Rating
1
Z (1969,  PG)
2
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
3
Ghost (1990,  R)
4
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
5
The Illusionist (2006,  PG-13)
6
The Pianist (2002,  R)
7
Gone With the Wind (1939,  G)
8
The Sound of Music (1965,  G)
9
Requiem for a Dream (2000,  R)
10
Thirteen (2003,  R)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
12
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
13
Shrek (2001,  PG)
14
The Silence of the Lambs (1991,  R)
15
Toy Story (1995,  G)
16
The Patriot (2000,  R)
17
The Lion King (1994,  G)
18
The Godfather (1972,  R)
19
The Fifth Element (1997,  PG-13)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
21
Shrek 2 (2004,  PG)
22
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
23
Seven (Se7en) (1995,  R)
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
25
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
31
Casablanca (1943,  Unrated)
32
Perder Es Cuestion De Metodo (2004,  Unrated)
33
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
34
El Rey (El Rey, el Hombre que Cambió el Destino de una Ciudad) (,  Unrated)
35
Rosario Tijeras (2005,  R)
36
La Vendedora de Rosas (The Rose Seller) (1998,  Unrated)
37
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
38
No Country for Old Men (2007,  R)
39
Juno (2007,  PG-13)
40
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
41
Modern Times (1936,  Unrated)
42
Limelight (1952,  G)
43
The Great Dictator (1940,  G)
44
The Pilgrim (1923,  Unrated)
45
The Kid (1921,  Unrated)
46
The Immigrant (A Modern Columbus) (Broke) (Hello U.S.A.) (The New World) (1917,  Unrated)
47
The Vagabond, (Gipsy Life) (1916,  PG)
48
The Fireman, (A Gallant Fireman ) (1916,  PG)
49
Police (Charlie in the Police) (Charlie the Burglar) (Housebreaker) (1995,  PG)
50
The Bank (Charlie Detective) (1915,  PG)
51
Shanghaied, (Charlie Shanghaied) (1915,  PG)
52
The Tramp (1915,  Unrated)
53
The Circus (1928,  G)
54
City Lights (1931,  Unrated)
55
Sunnyside (1919,  Unrated)
56
Twenty Minutes of Love (1914,  PG)
57
A Night Out (Champagne Charlie) (Charlie's Drunken Daze) (His Night Out) (1915,  Unrated)
58
The Champion (Charlie the Champion) (Battling Charlie),(Champion Charlie) (1915,  PG)
59
The Music Box (1932,  PG)
60
Saps at Sea (1940,  Unrated)
61
The Lucky Dog (1921,  Unrated)
62
Blockheads (1938,  Unrated)
63
A Chump at Oxford (1940,  Unrated)
64
Sons of the Desert (Fraternally Yours) (1933,  Unrated)
65
The Devil's Brother (Bogus Bandits) (The Virtuous Tramps) (1933,  Unrated)
66
Wandering Papas (1926,  Unrated)
67
Way Out West (1937,  G)
68
Pardon Us (1931,  Unrated)
69
The Godfather, Part II (1974,  R)
70
The Flying Deuces (Flying Aces) (1939,  Unrated)
71
When Comedy Was King (1960,  Unrated)
72
Atoll K (Utopia) (1951,  Unrated)
73
Bonnie Scotland (Heroes of the Regiment) (1935,  Unrated)
74
Taxi Driver (1976,  R)
75
The Bohemian Girl (1936,  Unrated)
76
Love Laughs at Andy Hardy (1946,  Unrated)
77
Dr. Pyckle and Mr. Pryde (1925,  Unrated)
78
Andy Hardy Meets Debutante (1940,  Unrated)
79
The Terminal (2004,  PG-13)
80
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
81
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
82
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
83
Jane Eyre (1997,  Unrated)
84
Black Diamonds (1940,  Unrated)
85
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
86
The Phantom (1996,  PG)
87
Chicago (2002,  PG-13)
88
Northanger Abbey (2008,  Unrated)
89
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
90
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
91
Moonraker (1979,  PG)
92
Live and Let Die (1973,  PG)
93
The Cannonball Run (1981,  PG)
94
The Sea Wolves (1981,  PG)
95
The Bank Job (2008,  R)
96
Inside 'Moonraker' (2000,  Unrated)
97
Gold (1974,  G)
98
The Man Who Haunted Himself (1970,  PG)
99
The Fiction Makers (1968,  Unrated)
100
You're Gonna Miss Me (2007,  Unrated)
101
Escape to Athena (1979,  PG)
102
Octopussy (1983,  PG)
103
Another Perfect Stranger (2007,  Unrated)
104
Les Belles de Nuit (Beauties of the Night) (1954,  Unrated)
105
Solomon and Sheba (1959,  PG)
106
Beat the Devil (1953,  Unrated)
107
Woman of Straw (1964,  Unrated)
108
Le Bambole (Four Kinds of Love) (The Doll that Took the Town) (1965,  Unrated)
109
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
110
Jessica Simpson's DreamChaser Tour (2002,  Unrated)
111
Fast Food (1989,  Unrated)
112
Music Box (1990,  PG-13)
113
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
114
Blonde Ambition (2007,  PG-13)
115
True Confessions (1981,  R)
116
The Good Shepherd (2006,  R)
117
The Untouchables (1987,  R)
118
1900 (Novecento) (1976,  R)
119
Meet the Parents (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments